گفت وگوی وزرای خارجه آمریکا و انگلیس درباره ایران

به گزارش باتسک، دومینیک راب وزیر امور خارجه انگلیس روز یکشنبه گفت، با همتای آمریکایی خود درباره برنامه هسته ای ایران گفت وگو کرده است.

گفت وگوی وزرای خارجه آمریکا و انگلیس درباره ایران

به گزارش فارس به نوشته روزنامه ایندیپندنت، راب در مصاحبه با اندرو مار مجری شبکه بی بی سی، گفت: تمرکز من بر روی همکاری با دولت جدید [آمریکا] است. دیروز با آنتونی بلینکن [وزیر امور خارجه آمریکا] درباره طیف گسترده ای از مسائل نظیر برنامه هسته ای ایران و دیگر مسائلی همچون میانمار صحبت کردم و به این گفت وگوها ادامه خواهم داد.

21 فوریه (سوم اسفند ماه) زمان اجرای بند ششم قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران و توقف نظارت های فراتر از پادمان از جمله اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی خواهد بود و تا کنون تحولی در اجرای تعهدات طرف های برجامی و لغو تحریم ها مشاهده نشده است.

آمریکا اردیبهشت ماه سال 1397 با نقض تعهداتش از این توافق مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل متحد خارج شد. ایران تا یک سال بعد از خروج آمریکا به طور کامل تعهداتش در توافق هسته ای را اجرا کرد و به کشورهای اروپایی که وعده جبران آثار این خروج را می دادند برای عمل به تعهداتشان فرصت داد.

ایران از آن زمان اعلام کرده الزامی برای رعایت محدودیت های مندرج در برجام در زمینه غنی سازی، میزان ذخائر اورانیوم و تحقیق بر روی سانتریفیوژهای پیشرفته ندارد. تهران علاوه بر این، کار بر روی یک خط مونتاژ جهت ساخت اورانیوم فلزی را هم از سر گرفته است.با این حال همه این گام ها بازگشت پذیر هستند و چنانچه واشنگتن به برجام برگردد ایران نیز این اقدامات را به عقب برخواهد گرداند.

سه کشور اروپایی امضاکننده توافق هسته ای ایران روز جمعه با صدور یک بیانیه مشترک بار دیگر اتهام زنی به تهران در موضوع پایبندی به تعهدات توافق هسته ای برجام را تکرار کردند.

آنها در بیانیه خود ادعا کردند: ما قویاً از ایران می خواهیم بدون هر گونه تاخیری این اقدامات خود را متوقف کند و اقدامات جدیدی در حوزه عدم پایبندی (به تعهدات برجامی) در برنامه هسته ای خود برندارد. ایران با تشدید اقدامات خود در زمینه عدم پایبندی (به برجام)، در حال تضعیف کردن فرصت احیای دیپلماسی برای رسیدن کامل به اهداف برجام است.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در واکنشی توییتری گفت: آیا سه شریک اروپایی ما بند 36 برجام و نامه های متعدد ایران بر این اساس را خوانده اند؟ طبق کدام منطق ایران موظف به متوقف کردن آن دسته از اقدامات اصلاحی است که یک سال تمام بعد از خروج آمریکا از برجام- که همچنان به نقض توافق ادامه می دهد- اتحاذ کرده است؟ سه کشور اروپایی برای انجام وظایف خود چه کاری انجام داده اند؟

وزیر امور خارجه انگلیس در این مصاحبه، از اظهارنظر درباره دادگاه استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا و تبرئه شدن او از اتهام تحریک به شورش و حمله به کنگره، طفره رفت.

دومینیک راب گفت، در مسائل داخلی آمریکا دخالت نمی کند اما همیشه گفته ام که ما به نظام کنترل و ایجاد تعادل در آمریکا و توانایی آن در حل چنین مشکلاتی اعتماد داریم.

در رأی گیری سنای آمریکا برای استیضاح ترامپ در ماجرای حمله به کنگره این کشور در روز تایید آرای الکترال انتخابات ریاست جمهوری، 57 سناتور به استیضاح او رای مثبت دادند و 43 سناتور با این کار مخالفت کردند و به دلیل نرسیدن آرای استیضاح به حد نصاب 67 رای، ترامپ تبرئه شد.

ترامپ در شرایطی توانست از این استیضاح به سلامت بیرون بیایید که وی پیشتر در زمان حضورش در ریاست جمهوری یک بار در رسوایی موسوم به اوکراین گیت مورد استیضاح قرار گرفت اما این استیضاح هم در رای گیری سنا به تاریخ 17 بهمن 1398 ناکام ماند.

منبع: فرارو
انتشار: 24 اسفند 1399 بروزرسانی: 24 اسفند 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 2089

به "گفت وگوی وزرای خارجه آمریکا و انگلیس درباره ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گفت وگوی وزرای خارجه آمریکا و انگلیس درباره ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید