نیروهای امنیتی بولیوی کاخ ریاست جمهوری را ترک کردند

به گزارش باتسک، یگان های پلیس مستقر در اطراف کاخ ریاست جمهوری بولیوی، پست هایشان را ترک نموده اند و فشار بر مورالس که کوشش دارد از ناآرامی سراسری کاسته و معترضان به نتایج انتخابات را آرام کند، افزایش یافته است.

نیروهای امنیتی بولیوی کاخ ریاست جمهوری را ترک کردند

به گزارش باتسک آنلاین از ایسنا به نقل از آسوشیتدپرس، افزایش شکاف در رده های پلیس بولیوی، تهدید جدیدی علیه ریاست جمهوری مورالس است که پس از انتخابات 20 اکتبر مدعی پیروزی شد اما از آن موقع با اعتراضاتی روبرو است.

این اعتراض ها به کشته شدن 3 تن منجر شده و بیش از صدها زخمی بر جای گذاشته است.

سازمان کشورهای آمریکایی آنالیز شمارش آرای انتخابات را بر عهده دارد و انتظار می رود یافته های آن ها دوشنبه یا سه شنبه 21 آبان اعلام گردد. مخالفان می گویند که این نتایج را نخواهند پذیرفت زیرا در خصوص چگونگی وقوع این روند مورد مشورت قرار نگرفته اند.

یگان های پلیس بولیوی از روز آدینه در بعضی از شهرهای این کشور آمریکای لاتین دست به تجمع در خیابان ها زدند و معترضان ضد دولتی آن ها را تشویق می کردند. پلیس در چند شهر بولیوی به جمع معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری پیوسته است.

بر اساس گزارش های منتشر شده، ماموران پلیس با به تن داشتن لباس خدمت در جمع تظاهرنمایندگان در سوکره، لاپاز و دیگر شهرهای بزرگ بولیوی حضور پیدا نموده اند.

خاویر زابالتا، وزیر دفاع بولیوی با کم اهمیت دانستن اعتراضات پلیس، تاکید نمود شورش پلیس تنها در چند منطقه اتفاق افتاده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، وزیر دفاع بولیوی خواستار برقراری آرامش شده و از ماموران پلیس خواسته است به وظیفه خود نسبت به قانون اساسی عمل نمایند. او حضور پلیس در میان تظاهرنمایندگان را شورش نامیده و گفت ارتش می تواند برای سرکوب ماموران پلیس وارد عمل گردد. همچنین ژنرال ویلیام کالیمان، رئیس ارتش بولیوی شنبه گفت ارتش برنامه ای برای مداخله در کار دولت ندارد.

فهرست درخواست افسران پلیس معترض، شامل شرایط کاری بهتر، استعفای فرمانده شان و تضمین این می گردد که از آن ها به عنوان ابزار سیاسی هیچ دولتی استفاده نگردد. ترک پست نیروهای پلیس در اطراف کاخ ریاست جمهوری بولیوی، تحولی بدیمن برای مورالس است.

رئیس جمهور بولیوی در آن موقع در کاخ نبود و مقام های آنجا هم تخلیه شدند و تنها یک گارد نظامی ریاست جمهوری باقی ماند.

معترضان در آرامش به سمت درهای این ساختمان رفتند اما بعدا محوطه را ترک کردند.

مورالس اندکی بعد در کنفرانسی خبری در یک فرودگاه نظامی از جناح های سیاسی بولیوی خواست تا مذاکره نمایند. او گفت، چهار حزبی که بیشترین آراء را در انتخابات اخیر به دست آورده اند، باید با دستور کار باز برای تسکین بولیوی پای میز مذاکره بنشینند.

  • انتخابات ریاست جمهوری بولیوی به دور دوم کشیده شد

اما کارلوس مسا، رهبر حزب اصلی اپوزیسیون که رئیس جمهور سابق بولیوی است، فورا این پیشنهاد را رد کرد.

او گفت: چیزی برای مذاکره با اوو مورالس که حقایق را باور نمی کند، ندارم.

مورالس گرچه پیشنهاد مذاکره داد اما مخالفانش را هم به کوشش برای براندازی دولت مشروع بولیوی متهم کرد. او همچنین از پاپ، مدافعان حقوق بشر و سازمان های بین المللی خواست تا به شکایت ما علیه گروه های ضد دموکرات که کودتایی در بولیوی به راه انداخته اند ملحق شوند.

اتحادیه اروپا هم شنبه با صدور بیانیه ای با تاکید بر این که معترضان باید اعتراضاتشان را مسالمت آمیز نگه دارند، اعلام نمود راه چاره تنها از طریق مذاکرات مسالمت آمیز محقق می گردد.

کارلوس مسا، رقیب اصلی مورالس با رد بازشماری آراء از طریق سازمان کشورهای آمریکایی از مجلس این کشور خواسته است تا زمینه برگزاری انتخابات مجدد را فراهم کند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 دی 1398 بروزرسانی: 23 فروردین 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 980

به "نیروهای امنیتی بولیوی کاخ ریاست جمهوری را ترک کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیروهای امنیتی بولیوی کاخ ریاست جمهوری را ترک کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید