اندیشکده روسی، پیروزی بایدن سیاست خارجی روسیه را محدود می نماید

به گزارش باتسک، کارشناس روس معتقد است که در صورت پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا، سیاست خارجی روسیه نسبت به اروپا محدود خواهد شد.

اندیشکده روسی، پیروزی بایدن سیاست خارجی روسیه را محدود می نماید

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، بدون شک نتیجه انتخابات آمریکا بر نحوه تعامل این کشور با اتحادیه اروپا تأثیر خواهد گذاشت. کشورهای اروپایی به صورت دقیق مناظره های ترامپ و بایدن را رصد می نمایند، چراکه بسیاری از موضوعات مربوط به سیاست داخلی و خارجی اروپا به رئیس جمهور آینده آمریکا و روینمودهای او بستگی دارد. از سوی دیگر روسیه نیز طی چهار سال گذشته مناسبات متفاوتی را با کشورهای اروپایی دنبال نموده و نتیجه انتخابات آمریکا معین نماینده کاهش یا گسترش آن خواهد بود. در این رابطه آندری کرتونف، مدیر کل اندیشکدهِ شورای امور بین الملل روسیه (ریاک)، در مقاله ای به آنالیز نتایج انتخابات آمریکا و شرایط های احتمالی روابط واشنگتن، بروکسل و مسکو می پردازد.

وی می نویسد: اتحادیه اروپا طی چندین سال طولانی همزمان در دو جبهه با نبردهای سنگینی قرار گرفته است. بروکسل از سال 2014 در جبهه شرقی با مسکو روبرو شده است، اجازه لغو تحریم ها علیه روسیه را نمی دهد و از خود در برابر حملات اطلاعاتی روسیه دفاع می نماید. در جبهه غرب تقریبآ طی چهار سال گذشته، دونالد ترامپ، اتحادیه اروپا را تحت فشار قرار داده است که به نوعی تجدید نظر در روابط تجاری ایالات متحده آمریکا و اروپا را دنبال می نماید و خواستار وفاداری مخالفان اتحادیه اروپا است.

کرتونف ادامه می دهد: تاریخ نشان داده که طبق قاعده جنگ در دو جبهه به خوبی تمام نمی گردد، بروکسل هنوز خوش شانس است که مسکو و واشنگتن عملیات های خود را با یکدیگر هماهنگ نمی نمایند. اما اروپا همچنان در انعقاد صلح جداگانه یا حداقل دستیابی به آتش بس پایدار در هیچ یک از جبهه ها پیروز نبوده است. در واقع کوشش های مختلف برای مذاکره با کرملین یا کاخ سفید بی نتیجه بوده است.

به اعتقاد کارشناس روس، اگر دونالد ترامپ مجدداً به عنوان رئیس جمهور آمریکا انتخاب گردد، پس به احتمال زیاد جنگ اتحادیه اروپا در دو جبهه مختلف همچنان ادامه خواهد داشت. ساده لوحانه است اگر سیاستمداران اروپایی امیدوار باشند که پس از انتخاب مجدد ترامپ، یک روشنایی جدید پدیدار گردد و او بخواهد از گناهان گذشته خود توبه کند. کاملاً بر عکس این قضیه اتفاق خواهد افتاد، چراکه مسائل اجتناب ناپذیر برای بهبود شرایط مالیِ پس از بحران و تشدید احتمالی رویارویی با چین، دولت جمهوری خواه را به سمت فشار بیشتر بر اروپا سوق خواهد داد. ترامپ راستا قاطعی را نسبت به اتحادیه اروپا، به عنوان یکی از اصلی ترین دستاوردهای دولت خود دنبال خواهد نمود و میخواهد آن را تا سال 2024 نیز ادامه دهد.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

وی اضافه می نماید: اگر جو بایدن، به عنوان نماینده دموکرات ریاست کاخ سفید را به دست بگیرد، تغییر در جبهه غرب اجتناب ناپذیر خواهد بود. اتفاقی نیست که اتحادیه اروپا به دقت تمام مبارزات انتخاباتی آمریکا را دنبال می نماید. البته بسیاری از اختلافات سیاسی، مالی و راهبردی بین واشنگتن و بروکسل (اتحادیه اروپا) در دولت دموکرات به طور کامل از بین نخواهد رفت، با این حال بازگشت به روزهای خوب دولت های باراک اوباما یا بیل کلینتون نیز انتظار نمی رود.

کرتونف معتقد است: جو بایدن با توجه به سابقه های سیاست خارجی، همچنین درک واقعیت های اروپا و گرایشی که به سمت سازش دارد، کوشش خواهد نمود تا روابط فراآتلانتیکی را به طور کامل احیا کند. به احتمال زیاد، شاهد انعطاف پذیری بیشتری در مذاکرات تجاری واشنگتن با اتحادیه اروپا خواهیم بود. در صورت پیروزی بایدن، سطح جدیدی از تمایلات برای لحاظ کردن روینمودهای اروپا نسبت به مسائل دنیای به وجود خواهد آمد و آمریکا توجه بیشتری به مواضع اتحادیه اروپا نسبت به بحران های منطقه ای و غیره خواهد داشت. در یک کلام باید گفت که دموکرات ها حداقل برای یک آتش بس پایدار با اروپا آماده هستند.

کارشناس روابط بین الملل درباره پیامدهای انتخابات آمریکا بر تغییر توازن قدرت در داخل اروپا، تبیین می نماید: هرچند که چشم اندازها به صورت کامل سازش بین اروپا و آمریکا را نشان نمی دهند، اما در صورت انتخاب بایدن به عنوان رئیس جمهور آمریکا، به ناچار توازن داخلی قدرت در اتحادیه اروپا رخ خواهد داد، از جمله آنها ضربات شدیدی است که به اقشار مختلف اروپایی، پوپولیست ها و ملی گرایان به عنوان کسانی که الگوی ترامپ را دنبال کردند، وارد می گردد. این همچنین ضربه ای به بسیاری از شرکای سیاسی کرملین در قاره اروپا خواهد بود.

در این مقاله آمده است: تغییر دولت در کاخ سفید (به ویژه اگر با پیروزی دموکرات ها در کنگره تکمیل گردد) تا حدی از علاقه اتحادیه اروپا برای عادی سازی روابط با روسیه می کاهد، هر چند این امر موجب از بین رفتن آن نخواهد شد. اما بروکسل با دستیابی به آتش بس در جبهه غربی، به صورت کامل می تواند نیروها و منابع عملیاتی خود را به جبهه شرقی انتقال دهد. رئیس جمهور دموکرات آمریکا، از این انتقال راهبردی حمایت خواهد نمود و بر این اساس یک بار دیگر تقابل با روسیه به یکی از مهمترین راهکارهای تقویت مشارکت فرامنطقه ای تبدیل می گردد.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

کرتونف می نویسد: اگرچه در زمان ریاست جمهوری ظاهراً ضد اروپاییِ ترامپ، همواره یک فرصت کوتاه برای ایجاد روابط بین مسکو و بروکسل وجود داشت، در صورت پیروزی بایدن این پنجره ناگزیر به یک روزنه تبدیل و فضایِ مانور سیاست خارجی روسیه نسبت به اروپا، به طور قابل توجهی محدود خواهد شد.

وی در خاتمه تأکید می نماید: به طور کلی، می توان فرض کرد که سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا در صورت انتخاب بایدن، سازگارتر، قابل پیش بینی تر، منطقی و حرفه ای تر خواهد شد. در بعضی موارد پیامدهای چنین تحولی برای مسکو مثبت است و در بعضی دیگر منفی. در واقع شرایط جدید در سیاست خارجی آمریکا فرصت ها و چالش های جدیدی را به صورت همزمان ایجاد خواهد نمود. البته پیش بینی سیاست خارجی آمریکا در صورت انتخاب احتمالی بایدن بسیار ریسک پذیر است. همانطور که پیش بینی نحوه روابط رئیس جمهور دموکرات با جمهوری خواستار کنگره نیز سخت است. چراکه معین نیست که بایدن چه میزان از اختیارات را به تیم خود واگذار و یا دقیقاً چه کسانی را به پست های اصلی سیاست خارجی منصوب کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 12 آذر 1399 بروزرسانی: 12 آذر 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 1888

به "اندیشکده روسی، پیروزی بایدن سیاست خارجی روسیه را محدود می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندیشکده روسی، پیروزی بایدن سیاست خارجی روسیه را محدود می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید