حمایت نمایندگان لهستانی از معترضان اوکراینی، یانوکوویچ به ملاقات پوتین می رود

به گزارش باتسک، به گزارش خبرنگاران از رویترز، خبرگزاری آسوشیتدپرس، فاکس نیوز، خبرگزاری فرانسه و واشنگتن پست، با وجود پیوستن جان مک کین و کریستوفر مرفی به معترضان در جریان تظاهرات روز گذشته میدان استقلال، ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهوری اوکراین در ملاقات با سناتورهای آمریکایی بر تغییر نکردن خط مشی اروپایی کشورش تاکید نمود و در عین حال از شروع تحقیقات درباره ناآرامی های 30 نوامبر در میدان استقلال شهر کی یف اطلاع داد.

حمایت نمایندگان لهستانی از معترضان اوکراینی، یانوکوویچ به ملاقات پوتین می رود

هشدار آمریکا درباره پیامدهای اقدامات خشونت بار علیه معترضان

اظهارات رئیس جمهوری اوکراین درحالیست که جان مک کین حتی درباره پیامدهای اقدامات خشونت بار دولت علیه معترضان هشدار داده و تاکید نموده بود که در صورت ادامه اقدامات خشونت بار، واشنگتن مقامات کی یف را تحریم می نماید.

از سوی دیگر مرفی بر حل مسالمت آمیز تنش ها در اوکراین و دادن اجازه به معترضان برای برگزاری تظاهرات صلح آمیز تاکید نموده بود.

آسوشیتدپرس نیز از بازپرسی چهار نفر از مقامات ارشد اوکراین از جمله رئیس پلیس کی یف، معاون وی، وزیر کشور و معاون رئیس شورای امنیت ملی به دلیل دست داشتن در سرکوب معترضان دولتی و تعلیق از کار اطلاع داد.

معترضان اوکراینی خواهان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی زودهنگام بوده و بر این باورند که با آمدن رهبران جدید توافقنامه همکاری با اتحادیه اروپا امضا می گردد.

نمایندگان لهستانی هم بیکار ننشستند

همچنین نمایندگان مجلس عوام لهستان به نشانه همسبتگی با معترضان اوکراینی و در حمایت از انعقاد پیمان تجاری و پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا به خیابانها آمده و دست به تظاهرات زده و حتی چادری را در میدان استقلال پایتخت برگزار کردند.

برگزاری تظاهرات ضد دولتی در اوکراین درحالیست که سرگئی آربوزف معاون نخست وزیر در مصاحبه با کانال تلویزیونی کشورش گزارشها را درباره مخالفت مقامات کی یف با مذاکرات برای امضای توافقنامه همکاری با اتحادیه اروپا رد کرد و به اهمیت توافقنامه همکاری با این اتحادیه پرداخت و گفت: این توافقنامه راه را برای کی یف برای توافق با صندوق بین المللی پول هموار می نماید.

یانوکوویچ به ملاقات پوتین می رود

همچنین همزمان با آنالیز درخواست اوکراین برای دریافت یاری اقتصادی از صندوق بین المللی پول با هدف مقابله با بدهی های خود، رسانه ها از تصمیم یانوکوویچ برای مذاکره با پوتین همتای روسی و حضور در جلسه کمیسیون بین کشوری اوکراین و روسیه در روز سه شنبه در مسکو اطلاع دادند.

نیکلای آزاروف نخست وزیر اوکراین نیز از احتمال آنالیز مشکل قیمت گاز خریداری شده از روسیه و کاهش اختلافات مسکو و کی یف در نشست کمیسیون بین دولتی روسیه-اوکراین اطلاع داد.

اوکراین محور مذاکرات لاوروف در بروکسل

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه امروز دوشنبه در سفر به بروکسل و ملاقات با وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی این اتحادیه درباره بحران سیاسی در اوکراین، مقدمات برگزاری نشست سران روسیه-اتحادیه اروپا در اواخر ژانویه و همچنین همکاریهای انرژی رایزنی می نماید.

همچنین پیش بینی می گردد که تحولات سوریه و برنامه هسته ای ایران علاوه بر بحران سیاسی در اوکراین از دیگر محورهای مهم سفر لاوروف به بروکسل باشد.

کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز پیش از برگزاری نشست شورای روسیه-ناتو در بروکسل حدس ها را درباره تاثیر بحران سیاسی در اوکراین بر روابط اتحادیه اروپا با روسیه و نشست سران روسیه-اتحادیه اروپا در ماه ژانویه رد کرد.

وظایف لاوروف در ملاقات با وزرای اروپایی

مقامات اروپایی در پی آن هستند تا لاوروف آنها را مطمئن کند که مسکو هیچ فشاری را برای دور شدن اوکراین از جهت همگرایی اروپایی اعمال ننموده و در این بین تنها مقامات کی یف باید درباره توافقنامه اتحاد بین اوکراین و اتحادیه اروپا تصمیم بگیرند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 فروردین 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 1263

به "حمایت نمایندگان لهستانی از معترضان اوکراینی، یانوکوویچ به ملاقات پوتین می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمایت نمایندگان لهستانی از معترضان اوکراینی، یانوکوویچ به ملاقات پوتین می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید