مذاکرات روسیه و آمریکا بدون دستیابی به توافقی تعیین خاتمه یافت

به گزارش باتسک، مذاکرات روسیه و آمریکا در عرصه کنترل تسلیحات در وین در شرایط کاملا محرمانه برگزار و بدون دستیابی به توافق انتها یافت.

مذاکرات روسیه و آمریکا بدون دستیابی به توافقی تعیین خاتمه یافت

میخاییل اولیانوف نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی در وین روز سه شنبه در توییتی نوشت: مذاکرات بین روسیه و آمریکا ساعت هفت عصر (دوشنبه) انتها یافت و پس از آن صحبت غیررسمی بین دو طرف شروع شد.

وی با بیان اینکه گزارشی در این مورد در وزارت خارجه روسیه منتشر شده است، اضافه نمود: مطلبی برای اضافه کردن به گزارش وزارت خارجه روسیه ندارم.

اولیانوف اضافه نمود: مذاکرات محرمانه بود و ممکن است سرگئی ریابکوف (معاون وزیر خارجه روسیه) به عنوان سرپرست هیات مطلبی بیان کند. وی کمی پیش به مسکو پرواز کرد.

مذاکرات نمایندگان آمریکا و روسیه درباره تسلیحات هسته ای دو کشور پس از شش ماه وقفه روز دوشنبه با گارد بسته دو طرف در وین، پایتخت اتریش شروع شد.

در این مذاکرات مارشال بیلینگزلی فرستاده ویژه دونالد ترامپ در امور کنترل سلاح و سرگئی ریابکوف معاون وزیر امورخارجه روسیه شرکت داشتند.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه پیشتر اعلام نموده بود که مذاکرات روسیه و آمریکا دو روز بطول می انجامد و در روزهای دوشنبه و سه شنبه برگزار می گردد.

بسیاری معتقدند انتها پیش از موعد این مذاکرات، نشانگر اختلاف شدید بین روسیه و آمریکا در عرصه کنترل تسلیحات است.

وزارت خارجه روسیه در گزارشی درخصوص مذاکرات روسیه و آمریکا نوشت: روز 22 ماه ژوئن در وین یک دور دیگر رایزنی های روسیه و آمریکا در عرصه مسائل راهبردی (کنترل تسلیحاتی) برگزار گردید.

در گزارش یادآوری شد: هیات های دو طرف را سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه و مارشال بیلینگزلی فرستاده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در امور کنترل تسلیحاتی و دستیار ارشد وزیر خارجه آمریکا برعهده داشتند.

وزارت خارجه روسیه اعلام نمود: مطابق دستور روسای جمهوری روسیه و آمریکا، دورنمای کنترل بر تسلیحات ازجمله مساله تمدید پیمان کاهش تسلیحات تهاجمی راهبردی (استارت-2) و تداوم ثبات و شرایط قابل پیش بینی در شرایط انتها اعتبار پیمان منع موشک های هسته ای کوتاه و میانبرد و مسائل مربوط به امنیت بین المللی آنالیز شد.

لازم به ذکر است طرف های روسی و آمریکایی اظهارنظرهای محافظه کارانه ای را پیش از شروع مذاکرات مطرح کردند. بیلینگزلی در پاسخ به سووال خبرنگار رویترز که پرسید انتظار شما از نتیجه مذاکرات چه خواهد بود؟ گفت؛ باید منتظر ماند و دید چه می گردد. ریابکوف هم در اظهار نظر مشابهی کرد و گفت که ما همیشه امیدوار هستیم.

لازم به ذکر است پیمان استارت نو آخرین توافق کنترل تسلیحاتی بین دو قدرت اتمی است که فوریه (بهمن،اسفند) 2021 منقضی می گردد.

چین که گمان می رود زرادخانه اتمی کوچکتری نسبت به آمریکا و روسیه داشته باشد، پیشتر دعوت برای حضور در این نشست مشترک را رد نموده و امیدواری های واشنگتن را برای سه جانبه کردن توافق استارت جدید نقش بر آب کرد.

بیلینگزلی در همین رابطه در توئیتی نوشت: چین در این مذاکرات که اوایل امروز (دوشنبه) در وین برگزار گردید، حضور نیافت. پکن هنوز خودش را پشت دیوار عظیم رازداری پنهان می نماید. با وجود این ، ما با روسیه گفت وگو می کنیم.

با این حال سخنگوی وزارت امور خارجه چین چندی پیش توضیح داد: هنوز زمان مناسب برای مشارکت چین در مذاکرات خلع سلاح نرسیده است.

کشورهای اروپایی و متحدان آمریکا امیدوارند که واشنگتن با تمدید پیمان استارت جدید موافقت نمایند. اما بیلینگزلی چندی پیش در نشست شورای آتلانتیک شمالی چندان رغبتی به این مساله نشان نداد.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 6 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 شهریور 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 1679

به "مذاکرات روسیه و آمریکا بدون دستیابی به توافقی تعیین خاتمه یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مذاکرات روسیه و آمریکا بدون دستیابی به توافقی تعیین خاتمه یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید