3 میلیون دُز واکسن کرونا توسط بخش خصوصی تا دو هفته دیگر وارد می گردد

به گزارش باتسک، تهران (پانا) - نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه اگر اتفاقی خاصی نیفتد تا دو هفته دیگر اولین مرحله از محموله های واکسن کرونا توسط بخش خصوصی وارد کشور می گردد، گفت سه میلیون دز واکسن کرونا در راه ایران است.

3 میلیون دُز واکسن کرونا توسط بخش خصوصی تا دو هفته دیگر وارد می گردد

حسین سلاح ورزی در حاشیه بیست و هشتمین نشست هیات نمایندگان اتاق البرز در خصوص آخرین شرایط تامین واکسن کرونا برای کارکنان مجموعه های فراوریی و صنعتی کشور، اظهار کرد: در سطح جهان بطور جدی این مبحث وجود دارد که واکسن جزو کالای عمومی محسوب می گردد یا کالای خصوصی است و اتفاقا نقطه نظرات متفاوتی میان اقتصاد دانان در این مورد وجود دارد.

به گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه در ایران طی سال های گذشته انواع واکسن های مورد احتیاج وزارت بهداشت توسط بخش خصوصی وارد شده است، گفت: اکنون در خصوص واکسن کرونا به دلیل شرایط خاصی که در بحث فراوری آن و از طرفی زمان بندی برای ساخت واکسن های فراوریی وجود داشت، اساسا بازاری نبود که بتوان خرید و فروش این واکسن را در آن انجام داد و به جزء دولت ها هیچ فرد یا مجموعه ای اجازه خرید و عرضه آن را نداشت.

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: در این شرایط از سوی شرکت هایی که در طول سالیان گذشته و به عنوان نمایندگان رسمی کمپانی های واکسن ساز با وزارت بهداشت در تعامل بودند، اعلام شد که توانایی واردات واکسن دارند.

وی در ادامه شرح داد: حداقل سه شرکت معتبر و مورد تایید وزارت بهداشت که از نمایندگان رسمی کمپانی های واکسن ساز بوده و از اعضای اتاق بازرگانی هم هستند در مقاطعی به وسیله سرمایه گذارانی که روی توسعه فراوری این واکسن ها کار نموده بودند، مسئله تامین چندین دز واکسن را مطرح کردند.

سلاح ورزی اعلام کرد: با وجود طرح چنین پیشنهاداتی حداقل دو مرتبه از سوی سازمان غذا و دارو در راستای تایید نهایی این درخواست ها تعلل شد و فرصت واردات محموله های واکسن های کرونا مورد احتیاج را از دست دادیم.

وی گفت: طبق آخرین اطلاعات دریافتی خوشبختانه در مجموع مقرر شد که حدود سه میلیون دز واکسن توسط این شرکت های ایرانی یا نمایندگان رسمی کمپانی های واکسن ساز وارد کشور گردد.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران اعلام کرد: در این رابطه قراردادهای واردات یک میلیون و دو میلیون دز واکسن کرونا را داریم که مراحل نهایی را طی می نماید و به تایید وزارت بهداشت هم می رسد، اگر اتفاقی نیفتد تا دو هفته دیگر اولین محموله از این محموله های واکسن کرونا وارد کشور خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه همزمان با این اتفاق های خوب در راستای واردات واکسن کرونا، بعضی مخالفان هم ادعا داشتند که نباید واردات واکسن توسط بخش خصوصی انجام گردد ، گفت: دلیلش را این طور مطرح می کردند که واکسن های وارداتی از این طریق در اختیار قشر غنی جامعه قرار می گیرد.

وی اعلام کرد: البته در این شرایط با توجه به طرح مسئله تامین واکسن خارجی، مجموعه هایی ادعا کردند که توانایی واردات واکسن کرونا را دارند که در صحت و سقم این ادعاها شبهاتی وجود دارد.

به گفته سلاح ورزی فلسفه واردات واکسن توسط چند شرکت نماینده کمپانی های واکسن خارجی و عضو اتاق بازرگانی در این است که این مجموعه به نوعی اقدامات لازم را انجام دهد تا واکسن ها وارداتی از این طریق در اختیار کارگران و نیروهای فراوریی فعال در کارخانه ها قرار داده گردد.

وی تاکید نمود: استدلال ما این است که شرکت ها در شرایط کنونی با این مسئله روبرو هستند که اگر در سطح یک واحد فراوریی یا صنعتی یکی از نیروها به بیماری کرونا مبتلا گردد، بطور مستقیم و غیر مستقیم هزینه های سنگینی را متحمل خواهند شد و روزانه باید مبلغ سنگیننی هم برای انجام تست کرونا پرسنل متقبل شوند.

نایب رئیس اول اتاق بازرگانی ایران تشریح کرد: شرکت های داخلی در راستای مسئولیت اجتماعی خود پذیرفته اند که اگر بخش خصوصی واردات واکسن را انجام دهد، این واکسن ها را خریداری نموده و به صورت رایگان به کارگران و دیگر پرسنل تزریق نمایند.

وی اعلام کرد: واردات واکسن از خارج توسط شرکت های مربوطه بدون نفع اقتصادی و پولی و صرفا در راستای مسئولیت اجتماعی و بر اساس احتساب قیمت تمام شده انجام می گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 11 تیر 1400 بروزرسانی: 11 تیر 1400 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 2280

به "3 میلیون دُز واکسن کرونا توسط بخش خصوصی تا دو هفته دیگر وارد می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 میلیون دُز واکسن کرونا توسط بخش خصوصی تا دو هفته دیگر وارد می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید