رشد 11 هزار و 221 واحدی شاخص بورس

به گزارش باتسک، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در خاتمه معاملات امروز با افزایش 11 هزار و 221 واحد همراه شد.

رشد 11 هزار و 221 واحدی شاخص بورس

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک فرایند نوسانی در سرانجام معاملات با افزایش 11 هزار و 221 واحد به رقم یک میلیون و 513 هزار و 64 واحد رسید.

بعلاوه شاخص کل با معیار هموزن با افزایش 2798 واحد به رقم 400 هزار و 574 واحد رسید. ارزش شرکت های حاضر در بورس به بیش از 6 میلیون و 23 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله گران امروز بیش از 10.4 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 564 هزار فقره معامله و به ارزش 6148 میلیارد تومان دادوستد کردند.

امروز همه شاخص های بورس سبز بودند، اما مقدار رشد شاخص ها زیر یک درصد بوده به گونه ای که شاخص کل و شاخص قیمت در سرانجام معاملات با 75 صدم درصد رشد کردند، این دو شاخص با معیار هموزن فقط 7 دهم درصد افزایش یافتند.

شاخص آزاد شناور 86 صدم درصد، افزایش یافت. شاخص بازار اول بورس 63 صدم درصد و شاخص بازار دوم بورس 89 صدم درصد افزایش یافت.

امروز نماد های پتروشیمی خلیج فارس، پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت تهران، بانک پارسیان، بانک ملت و پتروشیمی نوری بیشترین اثر افزایشی بر شاخص بورس را داشتند.

در فرابورس ایران هم شاخص کل امروز در سرانجام معاملات با رشد 60 واحدی به رقم 20 هزار و 765 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 162 هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش شرکت های بازار پایه به 348 هزار میلیارد تومان رسید. معامله گران امروز بیش از 3.2 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 257 هزار فقره معامله و به ارزش 2672 میلیارد تومان دادوستد کردند.

امروز نماد های صنعتی مینو، فولاد هرمزگان، بیمه پاسارگاد، پتروشیمی مارون، بیمه اتکایی ایرانیان و پالایش نفت لاوان بیشترین اثر افزایشی بر شاخص فرابورس را داشتند و نماد پتروشیمی زاگرس بیشترین اثر کاهشی بر شاخص فرابورس را داشته است.

لازم به ذکر است از روز گذشته که دامنه نوسان نماد ها یک درصد اضافه شد، رشد بازار هم قابل توجه بود، البته این نکته را هم نباید فراموش کرد که افزایش قیمت دلار در بازار آزاد این روز ها رو به رشد است که در پیش بینی سودآوری شرکت های بورسی صادرات محور مؤثر است.

بعلاوه با توجه به اینکه اکنون فصل برگزاری مجامع شرکت هاست و بیشتر شرکت های بورسی برای سهامداران خود سود شناسایی می نمایند، بنابراین خرید و فروش سهام نیز به طور طبیعی رونق می گیرد.

در عین حال کارشناسان همیشه تاکید می نمایند، بازار سرمایه همراه با ریسک و نوسان است و بهتر است که افراد به وسیله صندوق های با عایدی ثابت وارد این بازار شوند. بازار سرمایه یکی از منابع تامین اقتصادی در اقتصاد است و با وجود آنکه سال گذشته 600 هزار میلیارد تومان از این بازار تامین شده، اما همچنان سهم بازار سرمایه از تامین اقتصادی اقتصاد در حد 20 درصد است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 خرداد 1401 بروزرسانی: 18 خرداد 1401 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 2660

به "رشد 11 هزار و 221 واحدی شاخص بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد 11 هزار و 221 واحدی شاخص بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید