نرخ سود در 16 بانک ، هر بانک چقدر سود سپرده می دهد؟

به گزارش باتسک، به گزارش خبرنگاران، آخرین بار شورای پول و اعتبار سه ماه پیش شرایط نرخ سود بانکی را در بازار پول تغییر داد. بر این اساس نرخ سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت عادی 10 درصد، نرخ سود سرمایه گذاری کوتاه مدت ویژه سه ماهه 12 درصد، نرخ سود سرمایه گذاری کوتاه مدت ویژه شش ماهه 14 درصد، نرخ سود سپرده سرمایه گذاری با سررسید یک سال 16 درصد و نرخ سپرده سرمایه گذاری با سررسید دو سال به 18 درصد رسید.

نرخ سود در 16 بانک ، هر بانک چقدر سود سپرده می دهد؟

این درحالی است که بر اساس گزارش مرکز آمار ایران نرخ تورم نقطه ای در مهر ماه 1399 به عدد بی سابقه 41,4 درصد رسیده است. در واقع درصد مشخص شده قانونی برای سود سپرده سالانه بیش از چهار درصد از نصف تورم هم کمتر است.

ظاهرا این عدم همخوانی تاثیر خودش را هم در آمارها گذاشته؛ طبق آخرین آمار مربوط به متغیرهای پولی و بانکی بانک مرکزی، نرخ رشد سپرده کوتاه مدت دو برابر رشد سپرده بلند مدت بوده است و سپرده های بلند مدت فقط 18 درصد رشد کرده اند آن هم در شرایطی که در یک سال منتهی به شهریور ماه 99 حجم نقدینگی 36.2 درصد رشد داشته است.

به عبارتی شبکه بانکی می توانست فرصت خوبی برای جذب سپرده بلندمدت داشته باشد اما جذاب نبودن نرخ سودهای سپرده در مقابل بازارهای رقیب این فرصت را از او گرفت.

چند هفته پیش با بالا دریافت تب شایعات درباره افزایش نرخ سود سپرده، رئیس کل بانک مرکزی ضمن تکذیب این خبر در پست اینستاگرامی خود اعلام نمود که بانک مرکزی فعلا برنامه ای برای تغییر نرخ سودهای بانکی ندارد.

حالا گزارش میدانی خبرنگاران از 17 بانک نشان می دهد که با گذشت چند هفته از تاکید همتی در برخی شعب بانکی هیچ خبری از دستور جدید سیاستگذار نیست.

کارمندان و اپراتورهای بانک های شهر، پارسیان، ایران زمین، اقتصادنوین، سینا، پاسارگاد و گردشگری به خبرنگار خبرنگاران خبر می دهند که نرخ سود سپرده در آن ها به 18 درصد رسیده است.

با سپرده گذاری با سود 18 درصدی بعد از یک تا سه ماه(در بانک ها و با توجه به میزان سپرده متفاوت است) سپرده گذار قادر است مبلغ سپرده خود را بی هیچ زیانی بردارد.

در دو بانک مسکن و کشاورزی نیز کارمندان صراحتا اعلام می کنند که نرخ سود سپرده یک ساله را به 18 درصد رسانده اند.

بانک های سرمایه، ملی، سپه، سامان، ملت، صادرات و موسسه اعتباری کوثر نیز بر اساس نرخ قانونی، 16 درصد برای سپرده های یک ساله و 18 درصد برای سپرده های دوساله سود می دهند.

خبرنگاران آمادگی انتشار هر توضیحی از سوی بانک های نامبرده را دارد.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 24 آذر 1399 بروزرسانی: 24 آذر 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 1913

به "نرخ سود در 16 بانک ، هر بانک چقدر سود سپرده می دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ سود در 16 بانک ، هر بانک چقدر سود سپرده می دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید