مرکز تبادل اطلاعات خاورمیانه در ایران راه اندازی می شود

به گزارش باتسک، به گزارش خبرنگاران، قرارداد راه اندازی مرکز تبادل اطلاعات (POP) امروز بعد از ظهر در حاشیه اجلاس بین المللی ایران کانکت 2016 میان محمدجواد آذری جهرمی معاون وزیر ارتباطات، مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت و الساندرو تالوتا مدیر شرکت تله کام ایتالیا اسپارکل به امضاء رسید.

مرکز تبادل اطلاعات خاورمیانه در ایران راه اندازی می شود

با امضاء این قرارداد، مقرر شد شرکت ایتال تله کام، مرکز تبادل اطلاعات را برای استفاده توزیع کنندگان و سرویس دهندگان محتوا (CDN) در منطقه خاورمیانه در تهران راه اندازی کند. این چهارمین مرکز تبادل اطلاعات خاورمیانه پس از مراکز (POP) امارات، عمان و استانبول خواهد بود.

محمدجواد آذری جهرمی در این مراسم با اشاره به اینکه این قرارداد نتیجه توافق اجرا شده در سفر رئیس جمهور و وزیر ارتباطات به ایتالیا است و پس از مذاکرات چندین ماهه این قرارداد امروز به امضاء رسید.

معاون وزیر ارتباطات تاکید کرد: راه اندازی (POP) بین المللی در تهران، ایران را به عنوان مرکز بین المللی سرویس دهی منطقه ای معرفی می کند و به جای آنکه راستا ترانزیت ارتباطی کشورهای منطقه به اروپا برود، مستقیم در تهران مدیریت می شود و این موضوع افزایش کیفیت و کاهش قیمت سرویس اینترنت را برای خدمات دهندگان اینترنت بین الملل به همراه خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان اینکه تا پیش از این کشورهای منطقه برای دریافت ارتباطات مجبور به استفاده از راستا اروپا بوده اند، تاکید کرد: راه اندازی مرکز تبادل اطلاعات در ایران اولین گام به سمت برنامه ایران برای ایجاد هاب بین المللی منطقه خواهد بود.

وی با بیان اینکه این قرارداد موضوع عملیاتی شدن این پروژه را تضمین می کند، تاکید کرد: تا پیش از این کشورهای جنوب ایران برای ترانزیت ارتباطی نیازمند استفاده از (POP) عمان و امارات بودند که به دلیل هزینه های بسیار بالای اتصال مجبور بودند عمده تبادل اطلاعات خود را در اروپا انجام دهند که این موضوع باعث کاهش سهم محتوای موجود در منطقه و کیفیت پایین آن شده بود، اما با راه اندازی مرکز تبادل اطلاعات بین المللی در تهران این راستا می تواند باعث کاهش هزینه های سرویس دهی و افزایش کیفیت آن شود که بیشترین تمرکز بر روی سرویس های ویدئویی خواهد بود و امیدواریم زمینه رشد سرویس های ویدئویی با قرار دریافت (CDN)های منطقه ای در منطقه خاورمیانه افزایش یابد.

آذری جهرمی با بیان اینکه با راه اندازی (POP) بین المللی در ایران در قراردادهای بعدی درصدد جذب (CDN)های بین المللی برای استقرار در این مرکز خواهیم بود، گفت: پیش بینی می شود در دومین روز این همایش با دو شرکت سرویس دهنده سطح اول دنیا در این زمینه وارد مذاکره شویم.

معاون وزیر ارتباطات در پاسخ به سوال مهر در مورد آخرین وضعیت قرارداد چهار جانبه ترانزیت ایران- اروپا که در سال 90 میان عمان، روسیه، انگلستان و ایران به امضاء رسید اما عملیاتی نشد، گفت: این قرارداد در هر چهار کشور اجرا شد، اما به دلیل تحریم های اقتصادی بین المللی قابلیت بهره برداری از این راستا فراهم نشد. هم اکنون نیز یکی از موضوعاتی که در حاشیه حضور شرکت های بزرگ مخابراتی دنیا در برنامه داریم، رایزنی برای استفاده از این راستا با بازاریابی های اجرا شده است.

وی تاکید کرد: ایجاد راستاهای ترانزیتی از ایران، کیفیت ارتباطات دنیا را تا 40 میلی ثانیه بهبود خواهد بخشید که تاکنون به دلیل وجود موانع، دنیا خود را از این راستا محدود کرده بود. هم اکنون با رفع موانع کشورهای شرقی آسیا مانند چین و هند تمایل خود را به استفاده از راستا ترانزیت ایران- اروپا با موضوع ایران اعلام کرده اند.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: هم اکنون 100 ترابیت ظرفیت از کانال سوئز مدیریت می شود که معادل 10 درصد این فضا می تواند از راستا ترانزیت ایران- اروپا مدیریت شود.

در این مراسم، الساندرو تالوتا با اشاره به اینکه شرکت تله کام ایتالیا اسپارکل در بیش از صد نقطه در دنیا مرکز تبادل اطلاعات راه اندازی کرده است، اظهار داشت: چهارمین حضور این شرکت در منطقه خاورمیانه و آسیا در ایران است و امید می رود با این همکاری حجم ترافیک ارتباطی و کیفیت سرویس دهی افزایش یابد.

مدیرعامل تله کام ایتالیا، در مورد شبکه ملی اطلاعات ایران نیز اضافه نمود: شبکه ملی اطلاعات می تواند یکی از برنامه های دولت ها برای توسعه باند پهن باشد و برای مردم منافع بسیاری به همراه خواهد داشت، اما مهم این است که در راه اندازی این شبکه و ارائه خدمات آن، دولت ها سیاست باز و ایجاد رقابت آزاد همراه با مقررات را در پیش گیرند. در نهایت ارائه خدمات مناسب و صرفه اقتصادی برای کاربران به همراه داشته باشد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 آذر 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 898

به "مرکز تبادل اطلاعات خاورمیانه در ایران راه اندازی می شود" امتیاز دهید

1 کاربر به "مرکز تبادل اطلاعات خاورمیانه در ایران راه اندازی می شود" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرکز تبادل اطلاعات خاورمیانه در ایران راه اندازی می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید