لاوروف: برخورد آمریکا با ایران غیرقابل قبول است، آینده برجام اکنون به اروپایی ها بستگی دارد

به گزارش باتسک، وزیر امور خارجه روسیه گفت: برخورد آمریکا با ایران به منزله وادارکردن کشورهای دنیا به عدم اجرای قطعنامه شورای امنیت در حمایت از توافق هسته ای است و اکنون دورنمای حفظ برجام به اقدام کشورهای اروپایی بستگی دارد.

لاوروف: برخورد آمریکا با ایران غیرقابل قبول است، آینده برجام اکنون به اروپایی ها بستگی دارد

برای لذت بردن از تور اروپا با بهترین ها مشورت کنید و مناسبترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل باتسک به نقل از خبرگزاری نووستی، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه امروز در سخنرانی خود در ن شست علمی کارشناسی بین المللی مطالعات پریماکوف در مسکو، اقدامات آمریکا در برخورد با ایران را محکوم نموده یادآور شد، در این رابطه آنچه معین است، کوشش برای وادار کردن کشورهای دنیا برای عدم اجرای قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در حمایت از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، در جهت منافع طرفی است که از این توافقنامه بین المللی خارج شده است.

لاوروف شرح داد: محدودیت هایی در نظر گرفته شده برای ایران در زمینه فراوری اورانیوم کم غنی شده و آب سنگین، همراه با توافقات اجرا شده در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است که مقامات تهران این تعهدات را انجام می دهند و مازاد این محدودیت را در خارج از ایران به فروش می رسانند و این روند طی چند سال اخیر اتفاق می افتاده است. حال اکنون ایالات متحده که به طور یک جانبه از برجام خارج شده، همه کشورها را از خرید این مازاد فراوریات ایران منع نموده است. احتمالاً عدم صلاحیت در اجرای توافقات، ملایم ترین انتقادی است که می توان به این اقدام طرف آمریکایی وارد کرد. برای اینکه آنچه پیشِ روی ما در حال رخ دادن است، کوشش برای وادار کردن دنیا به عدم اجرای قطعنامه شورای امنیت، در جهت تأمین منافع تنها یک کشور است.

وزیر خارجه روسیه همچنین یادآور شد که تحریم های یکجانبه و جنگ تجاری آمریکا علیه سایر کشورها، روشی برای رقابت ناعادلانه مالی است که آشکارا مغایر با قوانین سازمان تجارت دنیای است.

به عقیده وی، در شرایط کنونی در رابطه با دورنمای حفظ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته ای ایران، بسیاری از مسائل به اقدامات کشورهای اروپایی بستگی خواهد داشت. لاوروف در این باره گفت: در رابطه با دورنمای حفظ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) باید بگویم که این مسئله در بسیاری از جهات به گام های بعدی کشورهای اروپایی بستگی خواهد داشت و در این رابطه من شخصاً منتظر نتیجه سفر هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان به تهران هستم.

وزیر خارجه روسیه افزود: متأسفانه بعضی شرکای غربی ما خواهان آن هستند که ایران مرتکب اشتباهی شده و اقدامی را در خارج از تعهداتش در چارچوب برجام انجام دهد. چنین اقدامی دست غربی ها را در رابطه با عدم اجرای تعهداتشان باز خواهد گذاشت و نتیجه آن باعث تأسف خواهد شد .

لاوروف همچنین اعلام نمود که روسیه انعقاد پیمانی درباره عدم تعرض بین ایران و کشورهای عربی را اقدامی مثبت ارزیابی می نماید، وی دراین باره گفت: ضمن اینکه اخیراً محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران پیشنهاد انعقاد پیمان عدم تعرض بین جمهوری اسلامی و کشورهای عضو شورای همکاری های خلیج فارس را مطرح نموده و ما از این ابتکارعمل استقبال نموده و چنین اقدامی را برای تقویت صلح در منطقه بسیار مفید می دانیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه یادآور شد: حدود 18-17 سال قبل، کشور ما نخستین کشوری بود که نظریه مربوط به تأمین امنیت در منطقه خلیج فارس به وسیله ازسرگیری مذاکرات بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس را مطرح نمود. بعضی کشورها حاضر به همکاری با مسکو درباره تحقق این نظریه هستند، ولی هنوز تصمیم گیری مشترکی در این زمینه صورت نگرفته است.

لاوروف همچنین در بخش دیگری از سخنرانی خود، ابراز عقیده کرد که روسیه و آمریکا باید در بالاترین سطح بیانیه ای درباره غیرقابل قبول بودن درگیری هسته ای امضاء نمایند. وی اضافه نمود: به طور اصولی بسیار اهمیت دارد که روسیه و آمریکا، به عنوان دو قدرت بزرگ هسته ای، خیال سایر کشورهای دنیا را آسوده نموده و در بیانیه ای مشترک در بالاترین سطح تأکید نمایند که جنگ هسته ای نمی تواند هیچ برنده ای داشته باشد و به همین دلیل غیرقابل قبول است و نباید اجازه داد که رخ دهد.

وی با اشاره به این واقعیت که در زمان خود رهبران سابق اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده، دو بار چنین بیانیه ای را صادر نموده اند، گفت: ما در روسیه درک نمی کنیم که چرا در شرایط کنونی نمی توان چنین موضع گیری را اتخاذ کرد و پیشنهادات ما در این باره مورد استقبال طرف آمریکایی قرار نمی گیرد.

نشست علمی کارشناسی مطالعات پریماکوف در امسال (سال 2019) به مناسبت نودمین سالگرد تولد یوگنی پریماکوف دیپلمات برجسته، وزیر خارجه سابق و معاون اسبق وزیر امور خارجه روسیه برگزار شده است که در آن کارشناسان و سیاستمداران بلندپایه از بیش از 35 کشور دنیا شرکت دارند.

این نشست های علمی از سال 2016 به این طرف از سوی مؤسسه اقتصاد دنیای و روابط بین الملل دانشگاه روابط بین الملل مسکو، زیر نظر وزارت خارجه روسیه، برگزار شده و در آن مسائل و مسائل کلیدی در زمینه اقتصاد دنیای، سیاست و امنیت بین المللی مورد بحث و گفتگو قرار می گیرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 12 مرداد 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 537

به "لاوروف: برخورد آمریکا با ایران غیرقابل قبول است، آینده برجام اکنون به اروپایی ها بستگی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاوروف: برخورد آمریکا با ایران غیرقابل قبول است، آینده برجام اکنون به اروپایی ها بستگی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید