طرز تهیه ته چین مرغ مجلسی و خوشمزه

به گزارش باتسک، ته چین یکی از خوشمزه ترین و در عین حال شیک ترین غذا های ایرانی است و صندلی بسیار مهمی در مهمانی ها و مجالس ما دارد بر خلاف تصور خیلی از افراد تهیه ته چین کار نسبتاً ساده ای است فقط احتیاج به کمی مهارت و دقت دارد البته یک سری نکات ریز دارد که اگر آن ها را رعایت کنید ته چین بسیار خوشمزه ای خواهید داشت.

طرز تهیه ته چین مرغ مجلسی و خوشمزه

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش خبرنگاران، در این دستور سعی نموده ایم نکات مهم ته چین و تمام راز های خوشمزه شدن این غذای لذیذ را برای شما بگنجانیم. پس همراه ما باشید تا با طرز تهیه این غذای خوشمزه آشنا شوید.

مواد لازم برای تهیه ته چین مرغ برای 4 نفر

برنج ایرانی 3 پیمانه

تخم مرغ 4 عدد که شامل 3 عدد زرده و 1 تخم مرغ کامل است

ماست چکیده 1 پیمانه

زعفران دم نموده غلیظ 3 تا 4 قاشق سوپخوری

سینه مرغ 2 عدد

پیاز نگینی خرد شده عظیم 1 عدد

زردچوبه 1 قاشق مرباخوری

فلفل سیاه 1/2 قاشق چایخوری

نمک به مقدار لازم

زرشک 4 قاشق سوپخوری

روغن مایع 1/2 پیمانه

آب 1 پیمانه

کره 25 گرم

خلال بادام و پسته برای تزیین (دلخواه)

پنیر خامه ای برای تزیین (دلخواه)

نکات مربوط به مواد اولیه ته چین مرغ

1- نکات مربوط به برنج

برنج ته چین حتماً باید ایرانی باشد، چون برنج های خارجی چسبندگی خوبی ندارند علاوه بر این برنج های ایرانی نسبت به برنج های خارجی عطر و طعم بهتری دارند.

2- نکات مربوط به روغن

بهتر است برای تهیه ته چین از روغن مایع و کره به صورت مخلوط استفاده گردد روغن مایع خالص ته چین را بیش از اندازه ترد می نماید.

3- نکات مربوط به ماست

ماست ته چین حتماً باید پرچرب و به صورت چکیده باشد اگر چربی ماست به اندازه کافی نباشد ته چین منسجم نمی گردد همچنین اگر ماست چکیده نباشد ته چین خمیر می گردد. برای ته چین حتماً باید از ماست چکیده ترش بهره ببرید.

4- نکات مربوط به زعفران

همواره سعی کنید از زعفران دم نموده غلیظ بهره ببرید، چون هر قدر زعفران را با آب بیشتری دم کنید کم رنگ تر می گردد و مجبور می شوید برای به دست آوردن رنگ دلخواهتان از زعفران بیشتری بهره ببرید از سوی دیگر آب زیاد هم باعث شفته شدن برنج می گردد بنابراین نحوه دم کردن زعفران بسیار مهم است.

من زعفران را همواره به روش خانم گل آور که در یک برنامه تلویزیونی آموزش دادند دم می کنم برای دم کردن زعفران ابتدا زعفران را بدون اضافه کردن شکر یا قند کاملاً پودر کنید بعد به ازای 1 قاشق چایخوری زعفران 2 قاشق سوپ خوری آب جوش و 2 تکه یخ به آن اضافه کنید افزودن یخ باعث می گردد به زعفران شوک وارد گردد و رنگ بیشتری پس دهد زعفران را در ظرف در دار در فریزر نگهداری کنید و موقع استفاده اجازه دهید در دمای محیط یخ زدایی گردد پس از هر بار استفاده، مجدد زعفران باقی مانده را داخل فریزر قرار دهید.

حواستان باشد زعفرانی که استفاده می کنید تقلبی نباشد برای اینکه بفهمید زعفران تقلبی است یا خالص زعفران را بین انگشتتان بگذارید و فشار دهید اگر روغن پس نداد یعنی خالص است زعفران های تقلبی معمولاً براق هستند.

5- نکات مربوط به زرشک

نکته بسیار مهم در مورد زرشک نحوه شستن آن است زرشک با یک بار زیر آب دریافت تمیز نمی گردد برای شستن زرشک ابتدا زرشک ها را پاک کنید و در یک صافی یا الک بریزید الک را روی یک قابلمه یا کاسه قرار دهید و زیر شیر آب بگیرید بعد از چند دقیقه اگر الک را بلند کنید می بینید که داخل کاسه پر از شن ریزه شده این کار را باید تا جایی ادامه دهید که آبی که داخل کاسه می ماند کاملاً تمیز باشد.

طرز تهیه ته چین مرغ

1- بهتر است برنج را حداقل 3 ساعت با نمک خیس کنید تا کیفیت بهتری داشته باشد سپس برای آبکش کردن برنج قابلمه ای را تا دو سوم از آب پر کنید و روی حرارت بگذارید نمک به آن اضافه کنید وقتی آب به جوش آمد باید برنج را اضافه نمایید، آبی که به برنج اضافه شده بود و برنج با آن خیس خورده بود را خالی کنید و برنج خیس خورده را داخل آب در حال جوش بریزید. حرارت برنج در حال جوشیدن نباید کم باشد و شعله گاز باید متوسط رو به زیاد باشد درب قابلمه را نگذارید و صبر کنید تا آب برنج مجدد به جوش بیاید.

وقتی آب برنج به جوش آمد چند بار با فاصله و البته با دقت برنج را هم بزنید تا دانه ها از هم باز گردد و البته دقت کنید برنج را خرد نکنید. تقریباً برنج حدود ده تا چهارده دقیقه باید بجوشد البته زمان جوشیدن برنج بستگی به نوع آن دارد. زمانی برنج برای آبکش کردن مناسب است که دانه های آن نرم گردد، ولی هنوز مغز آن ها سفت باشد.

وقتی که دانه های برنج را امتحان کردید و برنج به مرحله آبکشی رسید آن را داخل آبکش بریزید و اجازه دهید آب برنج کاملاً گرفته گردد سپس روی برنج آب سرد بریزید تا پخت دانه ها متوقف گردد و همین طور نمک اضافی بین دانه های برنج بیرون برود تا برنج شور نگردد.

برنج ته چین را کمی دان تر از حد معمول بردارید، چون وقتی برنج با تخم مرغ و ماست ترکیب می گردد کمی حالت خمیری پیدا می نماید علاوه بر این برنج ته چین باید نسبت به برنج های دیگر کمی خوش نمک باشد.

2- سینه مرغی که به صورت مکعبی خرد شده است + پیاز نگینی خرد شده + 2 تا 3 قاشق غذاخوری روغن مایع + زردچوبه + نمک + فلفل سیاه را روی حرارت قرار دهید مرتب هم بزنید تا مرغ کاملاً مزه دار گردد حدود 20 دقیقه بعد 1 پیمانه آب به آن اضافه کنید و اجازه دهید نصف آب تبخیر گردد وقتی به این مرحله رسید مرغ آماده است.

3- ماست چکیده + 3 عدد زرده تخم مرغ + 1 عدد تخم مرغ کامل + نمک + زعفران را با همزن برقی مخلوط کنید بعد ترکیب روغن مایع و کره را هم اضافه کنید و مجدد با همزن برقی هم بزنید.

4- برنج را که از قبل آماده نموده اید و کمی ولرم شده است را به آرامی به این مواد اضافه کنید و با هم مخلوط کنید به این نکته توجه داشته باشید که اگر برنج خیلی داغ باشد باعث می گردد ماست آب بیندازد در نتیجه ته چین شما خمیر می گردد اگر هم برنج خیلی سرد شده باشد چسبندگی خود را از دست می دهد.

5- دیواره و کف ظرف مورد نظر را با روغن کمی چرب کنید بعد نصف مواد را داخل ظرف بریزید با قاشق برنج را کاملاً صاف کنید، اما در این مرحله لازم نیست خیلی فشار دهید سپس مرغ را با کمی فاصله از دیواره ها روی مواد بچینید، چون اگر به دیواره بچسبد موقع برش زدن مرغ ها بیرون می ریزند.

در این مرحله زرشک را که از قبل تمیز شسته اید و آب آن کشیده شده است را روی مواد بریزید اگر دوست داشتید می توانید کمی خلال بادام و پسته هم اضافه کنید بعد بقیه برنج را روی مواد بریزید و با قاشق کاملاً فشرده کنید.

6- اگر خواستید ته چین را روی گاز درست کنید باید شعله پخش بگذارید حرارت را خیلی کم کنید و یک دم کنی هم روی قابلمه قرار دهید بین 1 تا 1/30 ساعت زمان برای پخت ضروری است.

اگر خواستید ته چین را در فر درست کنید روی ظرف فویل بکشید با یاری چنگال چند تا سوراخ روی فویل ایجاد کنید سپس ظرف را به مدت 1 ساعت در طبقه وسط فری که از 15 دقیقه قبل روی حرارت 180 درجه سانتی گراد گرم نموده اید قرار دهید بعد از پخت ته چین را از فر خارج کنید به مدت 15 دقیقه در دمای محیط قرار دهید سپس در ظرف مورد نظر سرو کنید.

اگر خواستید ته چین را در فر تهیه کنید می توانید از ظرف پیرکس، قالب های فلزی یا سیلیکونی یا تابه بهره ببرید.

7- ته چین را می توانید با خلال بادام، پسته، زرشک و ماست چکیده تزیین کنید برای اینکه انسجام ماست بیشتر گردد می توانید ماست را با کمی پنیر خامه ای مخلوط کنید و در قیف بریزید و روی ته چین را شکوفه بزنید و روی شکوفه ها خلال بادام، پسته یا زرشک قرار دهید.

منبع: فرارو
انتشار: 7 فروردین 1400 بروزرسانی: 7 فروردین 1400 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 2116

به "طرز تهیه ته چین مرغ مجلسی و خوشمزه" امتیاز دهید

1 کاربر به "طرز تهیه ته چین مرغ مجلسی و خوشمزه" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه ته چین مرغ مجلسی و خوشمزه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید