رای موافق مجلس انگلیس به تمدید مهلت برگزیت

به گزارش باتسک، نمایندگان مجلس عوام انگلیس روز شنبه در آستانه رای گیری درباره توافق جدید دولت بوریس جانسون برای اجرای برگزیت، با اکثریت آراء به لایحه ای درباره تمدید مهلت برگزیت رای موافق دادند.

رای موافق مجلس انگلیس به تمدید مهلت برگزیت

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور ارزان انگلیس همراه باشید.

به گزارش ایرنا در این رای گیری 322 نماینده در مقابل 306 نماینده دیگر به لایحه ای رای دادند که بر اساس آن دولت بایستی پیش از انجام رای گیری درباره توافق جدید برگزیت، لایحه ای را درباره چگونگی اجرای این توافق به رای بگذارد. به این ترتیب نمایندگانی که به دنبال برگزاری همه پرسی مجدد برگزیت هستند قادر خواهند بود تا اجرای توافق برگزیت را به نتیجه همه پرسی دوباره جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا موکول نمایند.

در واقع با این رای نه تنها راستا اجرای برگزیت بدون توافق تنگ تر، بلکه روزنه ای برای توقف برگزیت باز می گردد. این لایحه همچنین مصوبه پیشین مجلس که نخست وزیر را به تمدید مهلت برگزیت فرا می خواند فعال کرد.

موافقت نمایندگان مجلس انگلیس با لایحه یادشده درست پیش از برنامه دولت برای انجام رای گیری درباره توافق جدید جانسون صورت گرفت. منابع دولتی پیشتر به رسانه ها اعلام کردند که اگر این لایحه از سوی نمایندگان به تائید برسد، بوریس جانسون به ناچار نامه تمدید مهلت برگزیت را تسلیم اتحادیه اروپا خواهد نمود و رای گیری درباره توافق برگزیت به هفته آینده موکول می گردد.

الیور لتوین طراح این لایحه می گوید حتی در صورت تصویب توافق همچنان این احتمال وجود دارد که روند اداری مصوبه برای تبدیل شدن به قانون تا روز 31 اکتبر طی نگردد.

بوریس جانسون پیشتر هشدار داده است که طرف های اروپایی علاقه ای به تمدید مهلت برگزیت ندارند و این اقدام پرهزینه و بی فایده خواهد بود. ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا هفته گذشته در حاشیه نشست اجلاس سران اروپا گفته بود: ما به توافق رسیدیم و نیازی به تمدید برگزیت نیست. با این حال دونالد توسک رئیس شورای اروپا احتمال تمدید مهلت برگزیت را رد نکرده و گفته است برای واکنش به این درخواست با سران کشورهای اروپا مشورت خواهد نمود.

مهلت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا 12 روز دیگر به انتها می رسد، اما به نظر می رسد بیشتر نمایندگان مجلس انگلیس خواستار تمدید این مهلت هستند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 6 آبان 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 796

به "رای موافق مجلس انگلیس به تمدید مهلت برگزیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رای موافق مجلس انگلیس به تمدید مهلت برگزیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید