دانش پیش بینی های جوی را داریم اما تجهیزات نداریم

به گزارش باتسک، دکتر بهروز ابطحی در تبادل نظر با خبرنگاران اظهار کرد: علم هواشناسی علم پیچیده ای است که از یک طرف به علوم ریاضی، فیزیک سیالات و از طرف دیگر به علوم زمین ارتباط دارد؛ علم هوا شناسی یک رشته بین رشته ای است که می بایست متخصصان خود را در این زمینه تقویت نمایند.

دانش پیش بینی های جوی را داریم اما تجهیزات نداریم

وی با بیان اینکه بسیاری از کشورها تجهیزاتی دارند که به واسطه آن می توانند حوادثی مانند سیل را پیش بینی نمایند، اضافه کرد: متخصصان ما باید خود را تقویت نمایند تا بتوانیم پیش بینی های درستی از حوادث داشته باشیم.

ابطحی اضافه کرد: پیشرفت ما در زمینه هواشناسی و سایر علوم همگام با پیشرفت های علمی جهان بوده ولی باید از تجربیات کشورهای پیشرفته بهره ببریم؛ یعنی تجهیزاتی که کشورهای دیگر دارند را برای پیش بینی های جوی داشته باشیم تا بتوانیم با تکیه بر علم و دانش و متخصصان حرفه ای که داریم بحران های طبیعی مانند سیل را پیش بینی کنیم.

وی با بیان اینکه علوم جوی با علم اقیانوس شناسی رابطه تنگاتنگی دارد، اظهار کرد: همه پدیده های جوی بزرگ با دریا و اقیانوس در ارتباط هستند که محققان و اعضای پژوهشگاه اقیانوس شناسی هم می توانند در این زمینه به خوبی ورود نمایند تا آسیب هایی که از این سیل اخیر داشتیم را شاهد نباشیم.

ابطحی با بیان اینکه ما می توانیم زمان و مکان سیل را بر اساس شاخص هایی که داریم مشخص کنیم، اضافه کرد: اما باید بسیاری از دستگاه های پیش بینی را داشته باشیم بعضی دستگاه های پژوهشگاه مربوط به 19 سال پیش است در حالی که هر دستگاهی یک عمر مفید دارد.

وی اضافه کرد: پیش بینی احتیاج به داده هایی دارد و تجهیزات در داده برداری مناطق دریایی تأثیر زیادی دارند؛ از این رو ما علم را داریم و احتیاج به تجهیزات این امکان را فراهم می سازد که بتوانیم پیش بینی های جوی درستی داشته باشیم.

رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی تاکید نمود: در اصل پیش بینی در سازمان هواشناسی است ولی ما می توانیم در حوزه توسعه تئوری و ارتباط با دانشگاه ها یاری کنیم تا با این تعامل از ایجاد سیل و عواقب آن جلوگیری کنیم.

از وبلاگ دوربین دیجیتال دیدن فرمایید.
منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 تیر 1398 بروزرسانی: 23 فروردین 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 490

به "دانش پیش بینی های جوی را داریم اما تجهیزات نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانش پیش بینی های جوی را داریم اما تجهیزات نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید