خبرنگاران مرجوع شدن بیش از 2 هزار تن کود غیراستاندارد داخلی و وارداتی

به گزارش باتسک، تهران- خبرنگاران- مدیرعامل شرکت خدمایت حمایتی کشاورزی گفت: بیش از دو هزار تن کود غیراستاندارد تولید داخلی و وارداتی در سال 99 مرجوع شد.

خبرنگاران مرجوع شدن بیش از 2 هزار تن کود غیراستاندارد داخلی و وارداتی

حمید رسولی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرنگاران اضافه کرد: تلاش داریم حتی یک گرم کود بی کیفیت و غیراستاندارد در شبکه توزیع شرکت به بازار عرضه نشود و تولیدکننده داخلی ما باید همه گواهی های استاندارد را داشته باشد.

جریمه نقدی کودهای غیراستاندارد

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی درباره فرایند تحویل کود از کارخانجات و توزیع آن گفت: کود مستقیم از کارخانجات وارد شبکه های کارگزاری شرکت خدمات حمایتی نمی شود، بلکه طبق پروتکل و دستورالعمل های موجود از لحظه ورود خاک تا مرحله تولید و کیسه گیری تولید با نظارت همراه است.

رسولی اضافه کرد: همچنین با ورود کود در انبارهای شرکت در استان های مبدا، آنالیز و آزمایش های لازم به طور مجدد انجام می شود تا در صورت استاندارد بودن، محصول وارد کارگزاری ها شود.

وی ادامه داد: بنابراین در صورت غیراستاندارد و بی کیفیت بودن محصول، کارخانه دار باید کالا را با پرداخت هزینه حمل و نقل به کارخانه بازگردانده و از سوی دیگر تا هفت برابر قیمت کود جریمه پرداخت کند، به همین دلیل برای تولید کنندگان داخلی به صرفه نیست کود بی کیفیت عرضه کنند.

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی درباره کودهای وارداتی گفت: ایران کود را از همه کشورها با یک استاندارد خریداری می کند، البته کودهای وارداتی ما براساس استاندارد اروپا تامین می شود، بنابراین کود چینی درجه یک از لحاظ کیفیت با کود آلمانی قابل رقابت است.

وی اضافه کرد: کودهای وارداتی نیز در صورت غیراستاندارد بودن، به کشورهای مبدا مرجوع و بازگردانده می شوند.

به گزارش خبرنگاران، طبق آمارها در سال 99، یک میلیون و 992 هزار تن کود اوره توسط وزارت جهاد کشاورزی توزیع شده که نسبت به مدت مشابه سال 98 بیش از 300 هزار تن افزایش داشته است.

همچنین سالانه تا 600 هزار تن انواع کودهای فسفاته و پتاسه نیز تامین و توزیع می شود.

منبع: ایرنا
انتشار: 12 خرداد 1400 بروزرسانی: 12 خرداد 1400 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 2236

به "خبرنگاران مرجوع شدن بیش از 2 هزار تن کود غیراستاندارد داخلی و وارداتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مرجوع شدن بیش از 2 هزار تن کود غیراستاندارد داخلی و وارداتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید