حضور ده گانه ملاقات بانوی سالخورده در بازار نشر ایران

به گزارش خبرنگاران، نشر قطره دهمین چاپ ترجمه زنده یاد حمید سمندریان از نمایشنامه ملاقات بانوی سالخورده از مشهورترین نمایشنامه های فریدریش دورنمات، نویسنده برجسته سوئیسی را با شمارگان 400 نسخه، 158 صفحه و بهای 17 هزار تومان منتشر کرد. نخستین چاپ این نمایشنامه در سال 1388 با شمارگان هزار و 100 نسخه و بهای سه هزار و 200 تومان منتشر شده بود.

حضور ده گانه ملاقات بانوی سالخورده در بازار نشر ایران

همچنین چاپ نهم ترجمه ملاقات بانوی سالخورده نیز در بهار سال جاری با شمارگان 500 نسخه و بهای 13 هزار تومان در دسترس مخاطبان نهاده شد. در ترجمه شعرهای این نمایشنامه، فروغ فرخزاد به حمید سمندریان یاری رسانده بود. دورنمات این نمایشنامه را در سال 1955 نوشته بود.

ملاقات بانوی سالخورده کمدی تراژدی در سه پرده است و به روایت زندگی زنی به نام کلرا ساخاناسیان می پردازد که میلیاردر معروفی است. او پس از گذشت سالیان دراز قصد برگشتن به زادگاهش را نموده و از قضا این شهر که زمانی شهری پر رفت و آمد و پر رونق بوده به فقری شدید مبتلا شده است و ساکنان حالا که این زن می خواهد به آنجا برگردد توقع یاری از سوی او را دارند، اما این زن شرطی برای آنها گذاشته و آن اجرای عدالت درباره مردی به نام ایل است. ایل مردی است که در جوانی ماجرای عاشقانه ای با کلرا داشته اما به او خیانت نموده است.

زنده یاد حمید سمندریان در یکی از آخرین اجراهای صحنه ای خود پیش از درگذشتش در سال 1386 این نمایش را به روی صحنه برد. در این اجرا گوهر خیراندیش در نقش کلرا ساخاناسیان به ایفای نقش پرداخت. پیغام دهکردی، فرخ نعمتی، میرطاهر مظلومی، احمد ساعتچیان و علی رامز از دیگر بازیگران این نمایش بودند. سمندریان این نمایش را در دهه 50 نیز به روی صحنه برده بود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: بروزرسانی: 22 خرداد 1398 شناسه مطلب: 449

به "حضور ده گانه ملاقات بانوی سالخورده در بازار نشر ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حضور ده گانه ملاقات بانوی سالخورده در بازار نشر ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید