بالگرد نبوغ برای پروازهای بی بازگشت در مریخ آماده می شود

به گزارش باتسک، با توجه به موفقیت بالگرد نبوغ در انجام مأموریت های از پیش تعیین شده، ناسا تصمیم به تمدید مأموریت آن به مدت یک ماه دیگر کرد و اکنون برخی از برنامه های آینده این بالگرد از جمله پروازهای بی بازگشت را تشریح کرده است.

بالگرد نبوغ برای پروازهای بی بازگشت در مریخ آماده می شود

بالگرد مریخ پیمای نبوغ (Ingenuity) یک فصل تازه در مأموریت ها به سیاره سرخ گشود زیرا می تواند نقاطی را کاوش کند که دیگر ربات ها و تجهیزات فضایی امکان ورود به آن را ندارند.

جانی لم (Johnny Lam) خلبان نبوغ درباره کاوشگرهای پرنده در مریخ گفت: من معتقدم که با موفقیت بالگرد نبوغ، بُعد کاوش هوایی مریخ باز شد و می توانیم به نقاط سخت گذر دسترسی پیدا کنیم، تصاویر جدیدی تهیه کنیم و با شناسایی عوارض سطحی بهترین مسیرها را برای حرکت در مریخ انتخاب کنیم.

این بالگرد در هفته گذشته چهارمین پرواز خود را در مریخ انجام داد و 133 متر به سمت جنوب پرواز کرد تا از منطقه فرود احتمالی جدید خود، تصاویر هوایی تهیه کند. پرواز بعدی یک سفر یک طرفه به محل فرود جدید است. این بالگرد در نهایت سعی خواهد کرد همراه با مریخ نورد پشتکار (Perseverance) پرواز کند تا شیوه کارکرد به عنوان پیشاهنگ و دستیار سطح نوردها در مأموریت های آینده مریخ آزمایش شود.

پرواز تاریخی بالگرد نبوغ، ثابت کرد که هواگردها هم در مریخ امکان پرواز دارند اما پروازهای بعدی نشان داد که این پرنده های بدون سرنشین می توانند به آسانی و بدون سقوط در جو رقیق مریخ به فعالیت بپردازند.

اکنون بالگرد نبوغ فاز نمایش فناوری را پشت سر گذاشته و با انجام پرواز چهارم و آماده شدن برای پنجم در فاز انتقالی است تا با پرواز ششم به مأموریت تمدید شده یعنی فاز نمایش عملیات وارد شود.

نبوغ تا کنون پرواز یک طرفه و بی بازگشت انجام نداده است و همه پروازها شامل برخاستن از میدان هوایی برادران رایت و بازگشت به آن بوده که یک منطقه صاف نزدیک به محل فرود مریخ نورد پشتکار است. بنابراین پرواز یک طرفه چالش کاملا تازه ای خواهد بود و مانند فعالیتی است که پهپادهای علمی هوایی ویژه هنگام پیمودن مسافت های زیاد در مأموریت های آینده به مریخ انجام خواهند داد.

توماس زوربوچن (Thomas Zurbuchen) معاون علوم در دفتر مرکزی ناسا اظهار داشت: نمایش فناوری نبوغ موفقیت چشمگیری داشته و با توجه به اینکه بالگرد در سلامت کامل است، قصد داریم با اولویت بندی و پیشبرد اهداف علمی کوتاه مدت به کمک تیم مریخ نورد پشتکار، از آن برای درک بهتر سازوکار سیستم های هوایی آینده استفاده کنیم.

بالگرد نبوغ آمده می شود تا در فاز نمایش عملیات جسورانه ترین مأموریت های خود را انجام دهد. هیچ تضمینی برای زنده ماند این هلیکوپتر وجود ندارد اما اگر این چالش ها با موفقیت انجام شود، گامی عظیم برای سفرهای آینده به مریخ خواهد بود که پرواز موتوردار هم بخشی اصلی از برنامه آن ها باشد.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از پرواز بالگرد نبوغ در مریخ

Credti: NASA/JPL-Caltech

منابع: Fox News, BGR

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 4 خرداد 1400 بروزرسانی: 4 خرداد 1400 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 2223

به "بالگرد نبوغ برای پروازهای بی بازگشت در مریخ آماده می شود" امتیاز دهید

1 کاربر به "بالگرد نبوغ برای پروازهای بی بازگشت در مریخ آماده می شود" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بالگرد نبوغ برای پروازهای بی بازگشت در مریخ آماده می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید