بازگشت احتمالی شجاع چقدر آب می خورد؟

به گزارش باتسک، دو عامل باعث شد بار دیگر به پرونده شجاع خلیل زاده و باشگاه پرسپولیس ورود کنیم. یکی موضوع بازگشت این بازیکن به پرسپولیس در فصل آینده که علی رغم تکذیب های گاه و بیگاه باشگاه پرسپولیس به شکل عجیبی از سوی برخی رسانه ها مطرح می شود و دیگر اینکه بخش حقوقی باشگاه پرسپولیس بعد از گذشت ماه ها از جدایی این بازیکن از جمع سرخ پوشان با انتشار بیانیه ای اعلام کرده که می خواهد این پرونده را در فیفا و احتمالا CAS دنبال کند.

بازگشت احتمالی شجاع چقدر آب می خورد؟

به گزارش خبرنگاران، روزنامه فرهیختگان در ادامه نوشت: وقتی به زوایای این پفراینده نگاه می کنیم با پیچیدگی های عجیبی روبه رو می شویم که در ادامه به این پیچیدگی ها اشاره خواهیم کرد.

فسخ درست بود یا نه؟

سوال مهمی که چند ماهه جواب درستی به آن داده نشده، این است که آیا فسخ یکطرفه شجاع خلیل زاده درست بوده یا نه. باشگاه می گوید درست نبوده اما شجاع و وکیلش می گویند درست بوده. اما الان چه فرقی دارد که این فسخ درست بوده یا نه؟ چون بحث بازگشت این بازیکن به پرسپولیس مطرح شده، حالا باید این موضوع با دقت بررسی شود. خلیل زاده به واسطه عدم دریافت بخشی از طلبش این حق را داشته که قراردادش را یکطرفه فسخ کند. الان مشخص شده کاری که شجاع انجام داده، کاملا درست و مطابق قانون بوده است. اما اشکالی که به کار وارد شده این بوده که این بازیکن اول فسخ قرارداد کرده و بعد پای میز مذاکره با رسول پناه نشسته و جالب اینجاست که با او توافق کرده و قرارداد جدیدی را به امضا رسانده است! و به این شکل مهلت 10 روزه بعد از فسخ را هم رعایت کرده است. (اشاره به نامه ای که گفته می شود روز 13 شهریور 99 به شماره 1462/پ/99 ثبت کرده و به پرسپولیسی ها برای تسویه حساب تا 20 شهریور فرصت داده و درنهایت 14 مهر فسخ قرارداد کرده است.) پیشنهاد می کنیم رجوع کنید به حرف های رسول پناه در آن زمان که تاکید داشت با شجاع خلیل زاده توافق کرده و البته بیانیه ای که باشگاه در حمایت از شجاع و با چراغ سبز رسول پناه صادر کرد. همه این تلاش ها البته سرانجامی جز رودررویی هواداران تیم با رسول پناه نداشت! خلیل زاده هم بعدا اظهار داشت که رسول پناه به او گفته بود، وقت برای مذاکره با این بازیکن را ندارد.

اما نکته عجیب تر این بوده که گفته می شود هم زمان که خلیل زاده مشغول توافق کردن با پرسپولیسی ها بوده، با مسئولان تیم الریان که پیشنهادشان خیلی تازه و اصطلاحا داغ بوده هم مذاکره کرده و وقتی دیده قرارداد خوبی می تواند با این باشگاه امضا کند، تن به این کار داده و قرارداد جدید خود را با پرسپولیسی ها که ظاهرا ثبت قانونی هم نشده، نادیده گرفته و به فسخ رسمی قراردادش رجوع کرده است. تاکید می کنیم باشگاه مدعی است که شجاع خلیل زاده با پرسپولیس بعد از فسخ قراردادش توافقی کرده بود و همین موضوع دلیل اصلی پیگیری سرخ ها در فدراسیون فوتبال و حالا مجامع بین المللی است.

400 هزار دلار از کف پرسپولیس پرید

شجاع این کار را کرد تا به مهم ترین بخش کارش برسد. طبق قرارداد قبلی این بازیکن همچنان تحت قرارداد بود و باید برای جدایی از پرسپولیس و حضور در یک تیم خارجی 400 هزار دلار پرداخت می کرد. برای اینکه چنین پولی را از دست ندهد و دریافتی یک میلیون دلاری اش کاهش نیابد، بهترین راه این بود که از حق فسخ قراردادش استفاده کند. آن طور که به نظر می رسد، داستان به این شکل بوده که شجاع 2 میلیارد تومان رقم پایه قراردادش را طبق اعلام واحد حقوقی وقت باشگاه دریافت کرده و فقط پاداش و آفرهای خود را از پرسپولیس طلب داشته و چون این ارقام هم جزئی از قرارداد بود و در زمان مقرر به بازیکن پرداخت نشد، شجاع می توانست یکطرفه قرارداد را فسخ کند. اما این داستان 400 هزار دلار چیزی بود که پرسپولیسی ها را بدجور غافلگیر کرد.

پیشنهاد به مدیریت کاهش زمان و هزینه ارزی

در دوران مدیریت جعفر سمیعی باشگاه تصمیم گرفت شکایت از شجاع خلیل زاده را با جدیت بیشتری دنبال کند تا به این شکل هم از هواداران ناراحت این باشگاه دلجویی شود هم اجازه داده نشود حق باشگاه پرسپولیس در این پفراینده پایمال شود. پیشنهادی که در ابتدا توسط وکیل حقوقی باشگاه به سمیعی ارائه شد این بود که موضوع در فدراسیون فوتبال ایران پیگیری شود. دلیل چنین پیشنهادی هم این بود که فرایند پیگیری پفراینده در فیفا و CAS زمانبر بود و هم ارزبری داشت. پیشنهاد اولیه این بود که موضوع در فدراسیون فوتبال بررسی شود و با دریافت حکم به سود پرسپولیس ابتدا با شجاع و باشگاه الریان وارد مذاکره شوند تا با یک توافق مناسب هم مسئله ای برای شجاع از نظر محرومیت پیش نیاید هم باشگاه غرامتی را از الریان بگیرد و پفراینده به این شکل بسته شود. اما دلایل دیگری هم برای این موضوع مطرح شد؛ باشگاه بدش نمی آمد در طرح این دعوا در محکمه داخلی از نوع دفاع وکیل شجاع و اسنادی که توسط او ارائه می شود، باخبر شود. ضمن اینکه همین موضوع قرار بود زمان لازم را به پرسپولیسی ها بدهد تا از تاریخ دقیق صدور ویزای قطری ها به این بازیکن باخبر شوند. این تاریخ هم می توانست در تخمین زمان برای مذاکره شجاع با الریان به سرخ های پایتخت کمک زیادی کند. البته همه این خواسته ها آن طور که میل باشگاه بود، برآورده نشد.

حرکت عجیب کمیته مشخص شرایط و استیناف

هنوز این سوال برای خود پرسپولیسی ها مطرح است که چرا کمیته مشخص شرایط بازیکنان فدراسیون فوتبال بعد از چند ماه اظهار داشت که صلاحیت رسیدگی به این پفراینده را ندارد! حتی پرسپولیسی ها نمی دانند که چرا کمیته استیناف بعد از گذشت مدتی با اینکه اظهار داشت کمیته مشخص شرایط بازیکنان صلاحیت رسیدگی به این پفراینده را دارد، این حکم را به شکل رسمی به باشگاه پرسپولیس اعلام نکرد و این باشگاه از طریق اخبار رسانه ها متوجه این حکم شد. هنوز هم کسی نمی داند چرا درنهایت کمیته مشخص شرایط بازیکنان، پرسپولیس را بعد از ماه ها و درحالی که فصل جاری لیگ قطر رو به سرانجام است، در این پفراینده محکوم و کاری کرد که باشگاه پرسپولیس به فکر مطرح کردن شکایت در فیفا و CAS بیفتد. جالب است شایعه ای بین هواداران پرسپولیس در این رابطه مطرح شده که البته نه باورکردنی است، نه قابل اثبات. اینکه شجاع و به خصوص وکیلش ارتباط خوبی با کمیته مشخص شرایط دارند و با استفاده از همین ارتباط توانستند پفراینده را ماه ها مسکوت نگه دارند!

رفت و آمدی که گران تمام می شود

اگر شجاع در سرانجام فصل به پرسپولیس برشود و فرض کنیم از جیب خودش پول رضایتنامه اش را به الریان بپردازد و مسئولان این باشگاه را راضی به جدایی اش کند، باید بگوییم این رفت وآمد خیلی برای پرسپولیس گران تمام شده است. از پریدن 400 هزار دلاری که بابت انتقالش می توانست دست پرسپولیس را بگیرد، اگر بگذریم، باید به این موضوع بپردازیم که پرسپولیس بابت بدهی قبلی اش به این بازیکن و قرارداد جدیدش با پرسپولیس و البته هزینه ارزی که الان بابت شکایت به فیفا و CAS باید بپردازد و قطعا رقمش کم نیست، چقدر از لحاظ مالی متضرر خواهد شد. به نظر شما آیا مبلغ این ضرر کم است؟ آیا باید این ضرر را هم کنار تمام زیان های مالی که در این سال ها مدیریت های باشگاه بابت قرض های گرفته شده، اضافه پرداخت ها به امثال برانکو و کالدرون و بازیکنان خارجی و... بگذاریم و از کنارش بگذریم؟ فقط بگوییم شجاع زمانی که ظاهرا هم با پرسپولیس مشغول مذاکره بود هم با الریان، از پرسپولیس قرارداد 4 میلیاردی سالیانه طلب کرده بود و حتی داشت شرایط برای افزایش رقم قراردادش فراهم می شد. حال قرارداد جدید چقدر می تواند کمتر از این رقم باشد؟

و یک توضیح ضروری!

همه این مطلب را خواندید اما ما یادآور می شویم مسئولان باشگاه پرسپولیس بارها تاکید کردند که شجاع خلیل زاده با الریان قرارداد دارد و چون با این بازیکن در دعوای حقوقی هستند هیچ پیشنهادی برای جذب به او نداده اند. این مطلب را دو بار در فرهیختگان منعکس کرده ایم. حال خبر بازگشت قاطعانه شجاع به پرسپولیس چطور منتشر شده، موضوعی است که مدیرعامل، سخنگو و البته مدیر روابط عمومی باشگاه پرسپولیس باید به آن پاسخ بدهند. ضمن اینکه این حق را برای افراد مرتبط با این پفراینده قائل هستیم که توضیحات خود را در این ارتباط و جهت روشن شدن اصل ماجرا بیان کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 خرداد 1400 بروزرسانی: 18 خرداد 1400 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 2240

به "بازگشت احتمالی شجاع چقدر آب می خورد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشت احتمالی شجاع چقدر آب می خورد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید