دلیل موفقیت فوتبال اروپا توجه به جزئیات است

به گزارش باتسک، سمیرا شیرمردی، مجید جلالی چندی پیش به اسپانیا سفر کرد تا در تمرینات بارسلونا حضور داشته باشد. جلالی که همواره به دنبال بالا بردن دانش فوتبالی اش است، این بار باشگاه بارسلونا را انتخاب و در تمرینات این تیم حضور پیدا کرد و حتی امکانات و شرایط این باشگاه بزرگ جهان را از نزدیک دید. سرمربی باتجربه فوتبال ایران، با وجود اینکه پیش از این، اکثر آموزشگاه های بزرگ و معروف جهان را دیده بود اما فکر می نماید لاماسیا متفاوت و جالب تر از بقیه بوده و البته این امکان وجود دارد که چنین آموزشگاه در ایران فعال باشد تا به پرورش استعدادهای فوتبال بپردازد. مجید جلالی در مدت 11 روزی که در اسپانیا حضور داشت، حالا تجربه های زیادی به دست آورده که می گوید خرسند می گردد اگر بتواند آنها را در اختیار دیگر مربیان ایرانی قرار بدهد.

دلیل موفقیت فوتبال اروپا توجه به جزئیات است

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

-

انگار شما هیچ وقت نمی توانید از فوتبال فاصله بگیرید. در زمانی که مثلاً دور از فوتبال هستید و فعلاً تیم ندارید، به اسپانیا سفر کردید تا در تمرینات بارسلونا حضور داشته باشید. بدون شک این تجربه می تواند برای خیلی از مربیان جذاب باشد. لطف می کنید بفرمایید چطور شد که برای حضور در تمرینات بارسلونا اقدام کردید و روند سفرتان به اسپانیا چطور بود؟

من فکر کردم در زمانی که زیاد کار ندارم فرصت خوبی است تا به اسپانیا بروم تا امکانات و آموزشگاه بارسلونا را ببینم چون من تقریباً تا حالا اکثر آموزشگاه های مهم جهان را از نزدیک دیده ا م. از کلورو فونته در پاریس تا آژاکس، لیورپول و سائوپائولوی برزیل. در خصوص لاماسیا خیلی خوانده و شنیده بودم. همواره جزو خواسته های قلبی ام این بود که بروم ببینم گردش کار آنجا چطور است و برای همین هم اقدام کردم. خیلی زود توانستم ویزا بگیرم و هماهنگی ها را با باشگاه بارسلونا انجام دادم که آنجا به من گفتند باید فدراسیون فوتبال نامه بزند. من با میرشاد ماجدی در این مورد صحبت کردم که ایشان هم من را هدایت کرد و بعد از آن حامد مؤمنی خیلی محبت و همکاری کرد. او نامه هایی به فدراسیون فوتبال اسپانیا و باشگاه بارسلونا زد تا من را برای بازدید معرفی نمایند. در نهایت باشگاه بارسلونا پاسخ مثبت داد و بلیت گرفتم و رفتم. اتفاقاً استقبال خیلی خوبی از من برای رفتن به تمرین بارسلونا، دیدن کمپ تیتو ویلانووا، ورزشگاه یوهان کرویف، باشگاه بارسلونا و آموزشگاه لاماسیا شد. همه اینها یک جا و کنار هم بود. کلاً خیلی با من همکاری کردند. حتی در لاماسیا، کلاس ها، امکانات، خوابگاه ها و گردش کار را دیدم. البته مطالب درسی را ندادند و گفتند نمی توانند این کار را انجام دهند. در کل، امکانات و تجهیزات آنجا را دیدم و خیلی برایم جالب بود.

برای بازی بارسلونا و ویارئال هم در ورزشگاه حضور داشتید.

بله، برای این بازی، باشگاه بارسلونا به من بلیت VIP داد که نزدیک 300 یورو می گردد اما لطف کردند و به من رایگان دادند. برای من سفر خیلی پربار، با تجربیات گرانبهایی بود.

در آن بازی هم قدم تان خیر بود و بارسلونا توانست ببرد.

(می خندد) خدا را شکر که توانست ببرد.

با توجه به اینکه قبلاً آموزشگاه های زیادی در جهان دیدید، الان که به چنین سفری رفتید، فکر می کنید چقدر به دانسته هایتان اضافه شده؟

ببینید دیدگاه هایی که نسبت به فوتبال پایه وجود دارد افزایش پیدا نموده و قوی تر شده. همینطور نسبت به تمرینات در سطح حرفه ای. قالب کلی تمرینات همان است که ما انجام می دهیم اما در جزئیات، ریزه کاری هایی وجود دارد که ما به آن بی توجه هستیم. اهمیت به جزئیات هنوز برای ما جا نیفتاده. دلیل موفقیت فوتبال اروپا توجه به جزئیات است.

این جزئیات، مسائل روحی روانی، تغذیه، استراحت و مواردی اینچنینی است؟

اینها هم بخشی از آن است. به عنوان مثال من یک روز سر تمرین بودم که 3 بازیکن بارسلونا از جمله مسی، تراشتگن و بازیکن جوان هلندی شان باید به میلان ایتالیا می رفتند. این مسأله به شکل جالبی سازماندهی شده بود. اینکه چطور بروند و برگردند، چطور تمرین انجام دادند و بعد هم با ماشین اختصاصی آنها را بردند به فرودگاه. من در خبرها هم خوانده بودم که خانواده هایشان را نیز به طور جداگانه به فرودگاه بردند و آنجا با هواپیمای اختصاصی به میلان رفتند. حتی در خلال تمرینات، به جزئیاتی توجه دارند که ما خیلی به آن بی توجه هستیم. نکات ریز در حین بازی و تمرین که خیلی مهم است. مثلاً روی هماهنگی های 2 نفره و پوشش های دفاعی 2 نفره خیلی متمرکز بودند و اینکه چطور 2 نفره ها تبدیل به 3 نفره و 4 نفره شوند.

-

حالا که شما به این سفر رفتید، شاید خیلی از مربیان دوست داشته باشند از تجربیات شما استفاده نمایند و حتی اینکه بدانند چطور توانستید این سفر را مهیا کنید. این مسائل را با مربیان دیگر در میان می گذارید؟

حتماً. اگر در این رابطه برنامه ریزی گردد، با کمال میل در اختیار همکاران قرار می دهم و راضی هم می شوم. اتفاقاً آخر هفته آینده کلاس 2 روزه ای در بندرعباس دارم، بعدش در یزد و جاهای دیگر. همین حالا هم می توانم آن چیزهایی که برای مربیان پایه در کشور می تواند راهگشا باشد را انتقال بدهم تا تجربیاتشان را بالا ببرند. یکسری امکانات احتیاج هست و دیگر اینکه سازماندهی شوند. سازماندهی آنها خیلی جالب بود. اینکه چطور از تکنولوژی آموزشی استفاده می نمایند. شاید برخی جاها نتوانند انجام دهند. در کمپ تیم ملی یک روز با آقای ساکت رفتیم و دیدیم خودمان چه امکاناتی داریم. اینجا شرایط واقعاً خوب است اما کاش این تجربه به آموزشگاه باشگاه هایی مثل سپاهان، فولاد خوزستان، مس کرمان و... هم منتقل گردد. برای پرسپولیس و استقلال هم کاری ندارد که این تکنولوژی را داشته باشند. کل بودجه برای این کار، نصف بودجه یک فصل هر تیم نمی گردد. امکانات اجرایی کردن کاری مثل لاماسیا اینجا وجود دارد اما دیدگاه مهم است. مهم این است که برای آوردن یا اجرای آن، چنین دیدگاهی وجود دارد یا نه و اینکه مدیریت تخصصی باشد و اعتماد داشته باشند. من در یکی از روزها، رامو پلنت معاون اجرایی بخش حرفه ای باشگاه بارسلونا را دیدم که توضیحات جالبی در خصوص تیم های پایه داد. اینکه کل مربیان پایه چطور در اختیار باشگاه قرار گرفتند. شاید باورکردنی نباشد اما آنها تمام وقت آنجا بودند و کار می کردند که من فیلم آنها را دارم. اینجا در روز نهایتاً یک ساعت و نیم وقت است اما آنجا چه کارها که نمی نمایند. مجموعه بازیکنان لامسیا، درس، زندگی و کارشان آنجا سازماندهی شده.

مثل کاری که آموزشگاه کیا (مهدی مهدوی کیا) انجام می دهد؟

در خصوص کار ایشان خیلی اشراف ندارم اما مطمئنم می گردد آن کار را اینجا پیاده سازی کرد.

آموزشگاه کیا هم یکسری استعداد را در اختیار دارد و همه زندگی آنها را دنبال می نماید. مثلاً کلاس های زبان برای بازیکنان برگزار می نماید و ظاهراً درس، استراحت، تغذیه و زندگی آنها را پیگیری و مورد آنالیز قرار می دهد.

من در جریان این مسائل نیستم اما کاملاً حرفه ای است.

چه مدت در اسپانیا حضور داشتید و اینکه باشگاه بارسلونا محل اقامت تان را تأمین کرد یا نه؟

من 11 روز در اسپانیا بودم که همه هزینه هایم را خودم دادم. فقط هماهنگی های لازم را فدراسیون انجام داد و یک بلیت VIP بازی هم باشگاه بارسلونا به من داد اما هزینه رفت و آمد، هتل، تغذیه و... با خودم بود.

-

اما استقبال خیلی خوبی از شما شد.

عالی بود و برای خود من باورنکردنی. واقعاً انتظار چنین برخوردی را نداشتم. باشگاه، ورزشگاه ، کمپ ویلانووا، آمادگی لاماسیا، همه عالی بود. من از لاماسیا خواستم سر فصل آموزشی سنین مختلف را در اختیارم بگذارند اما امکان این مسأله وجود نداشت و نشد.

در زمان تمرین، شما تمام وقت می توانستید حضور داشته باشید یا اینکه فقط زمان محدودی برای حضور شما اختصاص داده شد؟

چند جلسه تمرین تا آخر بودم اما چند جلسه هم با عکاسان و فیلمبردارها آمدیم و رفتیم.

زمانی که تمرین پشت درهای بسته بود، اجازه حضور در تمرین داشتید؟

نه، نمی گذاشتند. با حضور عکاسان و فیلمبردارها باید وارد می شدیم و می رفتیم.

آنجا می توانستید با بازیکنان هم صحبت کنید؟

نه، این امکان هم وجود نداشت و ما از بالا فقط می توانستیم نظاره گر باشیم.

-

باشگاه گل گهر با من صحبت رسمی نداشت

بعد از اخراج وینکو بگوویچ از سرمربیگری گل گهر سیرجان، حالا صحبت هایی در خصوص مذاکره با شما و امکان حضورتان در این تیم شنیده می گردد. با شما صحبتی شده یا نه؟

ببینید به طور غیررسمی تماس هایی با من داشتند اما تا الان تماس رسمی نبوده.

اگر با شما رسماً برای حضور در گل گهر سیرجان صحبت گردد، قبول می کنید؟

همه اینها منوط به صحبت است و باید در خصوص شرایط صحبت کرد.

اگر مثلاً به لحاظ اقتصادی شرایط مهیا باشد، این پیشنهاد را قبول می کنید؟ چون گفته می گردد تیم خوب بسته نشده و شاید خیلی از مربیان این پیشنهاد را قبول ننمایند، مگر اینکه مثلاً باشگاه قول دهد برای تغییرات در نیم فصل همکاری لازم را با کادرفنی انجام دهد.

هنوز به این مرحله نرسیدیم و همه چیز منوط به صحبت است.

منبع: ایران ورزشی
انتشار: 10 آبان 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 807

به "دلیل موفقیت فوتبال اروپا توجه به جزئیات است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل موفقیت فوتبال اروپا توجه به جزئیات است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید