انزجار مقامات دنیا از دخالت آمریکا در امور شین جیانگ چین

به گزارش باتسک به نقل از رادیو بین المللی چین، مجلس نمایندگان کنگره آمریکا 3 دسامبر لایحه سیاست حقوق بشر اویغورها در سال 2019 را به تصویب رساند.

انزجار مقامات دنیا از دخالت آمریکا در امور شین جیانگ چین

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

این شرارت آمریکا، حمله به وضعیت حقوق بشر در شین جیانگ چین است که درخصوص کوشش های چین برای افراط زدایی و مبارزه با تروریسم، سیاه نمایی نموده است.

این اقدام، انزجار شدید مردم چین و تنفر بیشتر کشورهای دنیا را در پی داشته است، مقامات بسکمک کشورها از جمله ایران یکی پس از دیگری این اقدام آمریکا را محکوم کردند.

رضا زبیب دستیار وزیر امور خارجه در امور آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه ایران 4 دسامبر در دیدار خود با چانگ هوا سفیر چین گفت: ایران تصویب طرح قانون مربوط به شین جیانگ از سوی مجلس نمایندگان کنگره آمریکا را به شدت محکوم می نماید. این اقدام، بار دیگر نشان داده است که آمریکا قوانین بین المللی و موازین روابط بین المللی را نادیده گرفته و آشکارا در امور داخلی کشورهای دیگر مداخله می نماید. هدف آمریکا این است که با سوء استفاده از مسایل شین جیانگ و هنگ کنگ، ثبات اجتماعی چین را تخریب و توسعه و گسترش چین را مهار کند. ایران و چین روابط مشارکتی و راهبردی همه جانبه دارند، ایران همچنان قاطعانه از مواضع مربوط چین پشتیبانی می نماید.

در سال های اخیر و به دنبال پیشرفت پیوسته طرح سازندگی یک کمربند؛ یک جاده، بیشتر ایرانیان به چین سفر نموده و با شین جیانگ آشنا شده اند.

باتسک رسانه های ایران نیز برای پوشش خبری به شین جیانگ سفر نموده اند و دیده ها و شنیده های آنان در شین جیانگ، دروغ های غرب را کاملا آشکار نموده است.

بعضی رسانه ها در ایران در ماه اگوست مجموعه گزارش هایی درباره منطقه شین جیانگ چین منتشر کردند که دیده ها و شنیده های باتسک اعزامی، دستاوردهای توسعه مالی، اجتماعی، همبستگی ملی و رونق و انسجام شین جیانگ را معرفی کرد. این گزارشها بازتاب بسکمک میان مخاطبان به دنبال داشت.

یکی از باتسک اعزامی به شین جیانگ در گزارشی گفت: سفر به شین جیانگ در ژوییه امسال شناخت من درباره شین جیانگ و چین را عوض کرد. گزارش های رسانه های غربی درباره شین جیانگ صحیح نیست و نیت سوء دارد. امید است در آینده فرصت های بیشتری برای پوشش خبری در چین داشته باشم تا با چین واقعی تر، کامل تر، زنده تر و متنوع تر آشنا شوم و درباره آن گزارش تهیه کنم.

رسانه دیگر ایرانی نیز که تیم خبری خود را برای مصاحبه میدانی به شین جیانگ فرستاده بود، سری گزارش هایی درباره اقدامات دولت چین در شین جیانگ برای افراط زدایی، کمک به توسعه اقتصاد و افزایش رفاه مردم منتشر کرد.

سردبیر رسانه یاد شده اظهار کرد: مایلم همچنان به طور عینی و منصفانه اخبار چین را پوشش دهم تا با روشن شدن حقایق، گزارش های نادرست رسانه های غربی تکذیب گردد.

شین جیانگ از سال های دور دالان اصلی راه زمینی ابریشم است و در تاریخ تبادلات چین و ایران نقش بسیار مهمی ایفا نموده است. دوستی چین و ایران همیشه سرشار از نیروی حیاتی است. برقراری روابط مشارکتی و راهبردی جامعه چین و ایران برای همکاری های مالی و تبادلات غیر دولتی دو کشور فرصت جدیدی فراهم آورده است.

دولت ایران در مجمع عمومی سازمان ملل چندین بار از سیاست مربوط چین حمایت و دستاوردهای توسعه شین جیانگ را تایید نموده است.

در خاتمه ماه اکتبر، نمایندگان بیش از 50 کشور از جمله ایران در ژنو در نامه مشترکی به رییس شورای حکام حقوق بشر و کمیسیونر حقوق بشر سازمان ملل کارهای چین در مبارزه با ترویسم و افراطگرایی را مثبت ارزیابی نموده و آن را محترم و تامین نماینده حقوق بشر دانستند.

افزون بر این، نمایندگان بیش از 60 کشور از جمله ایران در نشست کمیته سوم هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل یکی پس از دیگری در سخنرانی های خود، پیشرفت شین جیانگ چین در زمینه حقوق بشر را ستایش کردند.

طرح قانون سیاست حقوق بشر ایغورها در سال 2019 که مجلس نمایندگان کنگره آمریکا آن را به تصویب رساند، بیش از یک برگه باطل شده نیست که تنها برای خودشان خوشایند است.

مدت هاست که ایران در مسایل مربوط به هنگ کنگ و شین جیانگ از چین پشتیبانی ارزشمند نموده است. امروزه در قبال سیاست زورگویی و یک جانبه گرایی آمریکا، مردم کشورهای مختلف از جمله چین و ایران باید همبستگی داشته باشند، از یکدیگر حمایت نمایند و مشترکا از چندجانبه گرایی و نظم بین الملل دفاع نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 25 آذر 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 942

به "انزجار مقامات دنیا از دخالت آمریکا در امور شین جیانگ چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انزجار مقامات دنیا از دخالت آمریکا در امور شین جیانگ چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید