اصغر فرهادی: از قلب و ناخودآگاهم فیلم می سازم

به گزارش باتسک، اصغر فرهادی با حضور در جشنواره لاس پالماس اسپانیا، جایزه افتخاری این رویداد سینمایی را دریافت کرد.

اصغر فرهادی: از قلب و ناخودآگاهم فیلم می سازم

به گزارش ایسنا، جشنواره بین المللی فیلم لاس پالماس که سالانه در این شهر واقع در جزیره گران کاناریا در مجمع الجزایر قناری برگزار می گردد، سال جاری در بخش عظیمداشت خود از اصغر فرهادی، کارگردان ایرانی برنده دو جایزه اسکار تقدیر کرد که پیش از تبدیل شدن به چهره شناخته بین المللی، در سال 2007 توانسته بود با فیلم چهارشنبه سوری جایزه بهترین فیلم این جشنواره اسپانیایی را از آن خود کند.

اصغر فرهادی که به صورت حضوری در این رویداد سینمایی حضور یافته، ساعاتی پیش از دریافت جایزه افتخاری در گفت گویی با روزنامه اسپانیایی Canarias 7 درباره فیلمسازی خود صحبت کرد و گفت: دو نوع فیملساز وجود دارد؛ بعضی از قلب و ناخودآگاه خود فیلم می سازند و بعضی دیگر بر اساس منطق و دلیل. من بر اساس قلب و ناخودآگاهم فیلم می سازم و به همین دلیل نمی توانم همه چیز را کنترل کنم. در فیلم هایم نمی توانم فُرم داخلی را از فرم جهانی متمایز کنم و یک فیلم داخلی در صورتی که به درستی ساخته گردد در همه نقاط جهان قابل درک است و نباید مرزی میان فُرم داخلی و جهانی وجود داشته باشد. کارلوس سائورا یک فیلمساز بسیار اسپانیایی و در عین حال جهانی است. در حالی که یک زبان برای همه جهان نداریم، اما یک زبان مجازی و جهانی در کل سیاره وجود دارد و آن زبان احساس است؛ احساساتی، چون خشونت، عشق و تنفر که در همه جا یکسان هستند.

فرهادی که سال جاری مجموعه ای منتخب از آثارش شامل فیلم های فروشنده، جدایی و درباره الی به همراه دو فیلم جاده (1954) ساخته فدریکو فلینی و اومبرتو دی (1962) از ویتوریو دسیکا کارگردانان عظیم ایتالیایی نیز به انتخاب او در جشنواره فیلم لاس پالماس به روی پرده می رود، در ادامه درباره علاقه اش به تئاتر نیز گفت: تئاتر تاثیر بسیار زیادی بر صندلی و کسی که هستم داشته و فُرم و نگاه من در تئاتر شکل گرفته است. تئاتر را بیشتر دوست دارم. رابطه تئاتر با مردم آزادتر و دموکراتیک تر است. در سینما مخاطب آن چیزی را می بیند که کارگردان می خواهد، اما در تئاتر یک اثر را می توان با چشم های گوناگون دید چرا که هر یک از تماشاچیان می توانند توجه خود را به یکی از جزئیات جلب نمایند. با ایبسن یاد گرفتیم که می توان از زوایای گوناگون به یک اثر نگاه کرد.

این کارگردان ایرانی برنده اسکار که در سال 2007 نیز سفری به شهر لاس پالماس داشته، ادامه داد: می خواستم دوباره به این جا برگردم و در خیابان های آن قدم بزنم که دعوتنامه جشنواره را دریافت کردم. تا به امروز به دلیل شرایط کرونایی از سفر به مکان های دیگر اجتناب نموده ام، اما از زمانی که این جا رسیدم متوجه شدم که همه چیز در جشنواره به خوبی در حال اجرا است و امیدوارم این جشنواره نمونه ای برای دیگر رویداد های سینمایی باشد.

اصغر فرهادی همچنین تایید کرد که پس از ساخت فیلم همه می دانند (2018) در اسپانیا، پیشنهاد ساخت فیلم های دیگری را نیز در اسپانیا دریافت نموده، اما تا کنون درباره آن تصمیم گیری ننموده و امیدوار است بار دیگر در اسپانیا فیلمی بسازد چرا که خاطرات بسیار خوبی از دو سال حضور در این کشور دارد.

بیستمین جشنواره بین المللی فیلم لاس پالماس از تاریخ 9 تا 18 آوریل (20 تا 29 فروردین) در کشور اسپانیا برگزار می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 20 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1400 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 2197

به "اصغر فرهادی: از قلب و ناخودآگاهم فیلم می سازم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصغر فرهادی: از قلب و ناخودآگاهم فیلم می سازم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید