3 توافق نفتی تهران-جاکارتا، ایرانی ها در اندونزی نیروگاه ساز شدند

به گزارش باتسک، همزمان با سفر جوکو ویدودو رئیس جمهوری اندونزی به تهران، ایران و اندونزی به عنوان دو کشور بزرگ دنیا اسلام به سه توافق بزرگ نفتی دست یافته اند.

3 توافق نفتی تهران-جاکارتا، ایرانی ها در اندونزی نیروگاه ساز شدند

برای دیدن زیباترین جزیره اندونزی با تور بالی همراه شوید.

بر این اساس در طول سفر رئیس جمهوری اندونزی به تهران، سه تفاهم نامه هم در حوزه صنایع نفت، گاز و نیروگاه سازی بین شرکت های دو کشور امضا شده به طوری که با توافق اجرا شده به زوید ایرانی ها ساخت پالایشگاه و نیروگاه های برق را در این کشور آسیایی شروع خواهند کرد.

مهمترین توافق نفتی تهران-جاکارتا به حوزه تجارت گاز باز می گردد، جایی که شرکت ملی نفت ایران متعهد شده برای سال 2017 میلادی حدود 500 هزار تن گاز مایع شامل پروپان و بوتان را به اندونزی صادر کند.

علاوه بر این در جریان سفر رئیس جمهوری اندونزی به تهران، شرکت ملی نفت ایران با هدف توسعه همکاری ها در صنایع نفت و گاز و تامین خوراک پالایشگاه های جدید نفت این کشور، با شرکت های بخش خصوصی اندونزی یک تفاهم نامه همکاری امضا نموده است.

با امضای این تفاهم نامه پیش بینی می گردد بخشی از خوراک نفت خام و یا میعانات گازی پالایشگاه های جدید اندونزی توسط شرکت ملی نفت ایران تامین گردد.

علاوه بر این در نشست مشترک جوکو ویدودو و حسن روحانی تهران قرار شده که پس از ارائه مطالعات توسط شرکت ملی نفت اندونزی (پترومینا) و تایید این مطالعات فنی توسط شرکت ملی نفت ایران، قرارداد پروژه افزایش ضریب بازیافت میدان های نفتی آب تیمور و منصوری با این شرکت نفتی اندونزی و یا کنسرسیومی متشکل از چند شرکت ایرانی، اروپایی و اندونزیایی امضا گردد.

ایرانی ها در اندونزی نیروگاه ساز شدند

به گزارش باتسک، در کنار سه توافق بزرگ نفتی تهران-جاکارتا، دو کشور در حوزه صنایع برق و نیروگاه سازی هم در تهران یک تفاهم نامه جدید همکاری امضا نموده اند.

به عبارت دیگر سومین تفاهم نامه میان شرکت ملی برق اندونزی و یک شرکت نیروگاه ساز ایرانی با هدف زمینه سازی حضور موثرتر این گروه در بازار انرژی اندونزی امضا شده تا مقدمات اجرای پروژه های مختلف و تامین مالی آنها در آینده ای نزدیک فراهم گردد.

با امضای این تفاهم نامه انتظار می رود همکاری با بانک ها و موسسات تجاری به منظور تامین مالی پروژه های آینده تسهیل گردد و اشکال مختلف سرمایه گذاری شرکت های نیروگاه ساز ایران در بازار اندونزی با اجرای پروژه هایی همچون IPP، EPC و EPCF تحقق یابد.

بازگشت اندونزیایی ها به پتروشیمی ایران

از سوی دیگر اندونزیایی هم به منظور از سرگیری فعالیت های خود در صنایع پتروشیمی ایران به ویژه پس از خروج شرکت PUSRI اندونزی از طرح پتروشیمی هنگام، یک تفاهم جدید با شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران امضا نموده اند.

حسین علیمراد، مدیر سرمایه گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی درحاشیه امضای این تفاهم نامه با اندونزیایی ها، گفته است: شرکت ملی صنایع پتروشیمی با یک شرکت اندونزی برای شروع مطالعات مالی و امکان سرمایه گذاری مستقیم در صنعت پتروشیمی ایران در چهار طرح پتروشیمی تفاهم نامه امضا کردند.

این توافق ها در حالی در حوزه صنایع نفت، گاز و انرژی بین تهران-جاکارتا رد و بدل شده که بیژن زنگنه وزیر نفت ایران چهارشنبه شب 24 آذر ماه با ایگناسیوس جوهان وزیر انرژی و منابع معدنی کشور اندونزی در تهران دیدار و تبادل نظر نموده است.

در مجموع با توافق های انجام گرفته بین تهران-جاکارتا، پیش بینی می گردد با اجرا و عملیاتی شدن این توافق ها اندونزی به یکی از شرکای ایران در صنایع نفت، گاز، برق و تجارت گاز مایع در سال های پیش روی تبدیل گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 مهر 1398 بروزرسانی: 23 فروردین 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 686

به "3 توافق نفتی تهران-جاکارتا، ایرانی ها در اندونزی نیروگاه ساز شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 توافق نفتی تهران-جاکارتا، ایرانی ها در اندونزی نیروگاه ساز شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید