10 ویژگی که نشان می دهد، از سلامتِ روان برخوردارید

به گزارش باتسک، اغلب آدم هایی که به لحاظِ روانی سالم هستند در ویژگی هایی با هم اشتراک دارند. این ویژگی ها باعث شده که آن ها سلامتِ روانی خودشان را حفظ نمایند و بتوانند در برابر ناملایمات تاب آوری از خود نشان دهند.

10 ویژگی که نشان می دهد، از سلامتِ روان برخوردارید

خبرنگاران | مردم اغلب از من می پرسند سلامتی روانی چه معنایی دارد و چه کسی سالم محسوب می گردد؟ درواقع آن ها می خواهند بدانند وقتی به سلامتِ روانی برسند چه رفتاری دارند و به چه شکلی دیده می شوند.

به گزارش خبرنگاران ، با اینکه این ویژگی ها از هر فردی به فرد دیگر فرق دارد، اما اغلب آدم هایی که به لحاظِ روانی سالم هستند در ویژگی هایی با هم اشتراک دارند. این ویژگی ها باعث شده که آن ها سلامتِ روانی خودشان را حفظ نمایند و بتوانند در برابر ناملایمات تاب آوری از خود نشان دهند.

اگر شما در شرایطِ خوبِ روانی باشید این 10 مورد در خصوصِ شما صدق می نماید:

10. هر روز صبح که بیدار می شوید قدردان چیزی در زندگی تان هستید

در روز ها و هفته های بد ممکن است به اطراف تان نگاه کنید و ببینید به غیر از شما همه شادمان هستند. زمانی که از چیزی رنج می برید، سخت است چیز های ارزشمندی که در زندگی تان وجود دارند را تأیید کنید و قدردان شان باشید. اما توانایی فکر کردن به حداقل یک چیزِ ارزشمند در زندگی و شکرگذاری روزانه به خاطر داشتنِ آن، نشانه ای از استقامت و تاب آوری است.

نشانه ای است از اینکه شما تمایل دارید چیز ها و روابطِ خوبی که دارید را ارج بنهید. سپاس گزاری به خاطرِ داشتنِ این موهبت ها اگر به صورتِ منظم صورت بگیرد، می تواند سلامتِ روانی تان را بهبود ببخشد.

9. چیزی دارید که می توانید به خاطر داشتن یا تجربه کردنش شکرگزار باشید

ممکن است قراری محبت آمیز، تعطیلات، سفر یا چیزی بسیار ساده مثل تماشای فیلم محبوب تان در خلوتی شبانه در خانه ای امن و راحت باشد. اینکه بتوانید برای چیزی برنامه ریزی کنید یا در انجام کاری لذت و رضایت را تجربه کنید، نشانه ایست از اینکه در پی تجربه های مثبت در زندگی هستید که می تواند اضطراب و حسِ افسردگی را در شما کاهش دهد.

8. احساس عصبانیت را رها می کنید و اجازه نمی دهید رنجی که دیگران بر شما رواداشته اند به مدتِ طولانی کینه و دشمنی در دل تان جای دهد

همه ما روابط تلخ و درگیری هایی را در مقاطعی در زندگی مان تجربه نموده ایم، اما چسبیدن به این وقایع مانع از آن می گردد که بتوانیم در زندگی رو به جلو حرکت و پیشرفت کنیم. این حالت منجر به درونی کردنِ احساساتِ منفی مثل خشم، غم و حتی انزوا می گردد و ما را از پیدا کردنِ دوستان و ساختنِ روابطِ تازه باز می دارد.

اگر بتوانید با موفقیت عصبانیت را رها کنید و فکر کردن به کسانی که مایه رنجش تان بودند، را متوقف کنید، احتمال تجربه آرامش در زندگی و دستیابی به سلامتِ روانی نیز بیش تر خواهد شد.

7. از چیز های ساده در زندگی لذت می برید

آدم هایی که از سلامتِ روانی برخوردارند، اغلب کسانی هستند که چیز های بسیار ساده در زندگی، مثل قدم زدن در طبیعت، خندیدن با دوستان یا عزیزانشان یا گوش دادن به یک موسیقی خوب شادشان می نماید. اگر سلامتِ روانی داشته باشید، لازم نیست که تجربه ها بسیار هیجان انگیز یا خارق العاده باشند، هر تجربه ساده ای شما را راضی و شادمان می نماید.

6. وقتی اوضاع سخت می گردد به کوشش تان ادامه می دهید

وقتی شرایط سخت می گردد، انگیزه مند ماندن سخت می گردد. ممکن است کم کم انرژی تان تقلیل رفته و امیدتان از دست برود. اما کسانی که سلامتِ روانی دارند حتی با سخت شدنِ شرایط نیز می توانند به کوشش ادامه دهند و این کار گاهی آن ها را مقاوم تر می نماید.

5. به دیگران کمک می کنید

آدم هایی که به لحاظِ روانی سالم و مقاوم هستند، فقط روی خودشان متمرکز نیستند. حتی وقتی شرایطِ خودتان چالش برانگیز است و تحتِ فشار هستید، به کمک کردن به دیگران و حمایت کردن از آن ها ادامه می دهید. حال ممکن است به علتِ فشار هایی که خودتان متحمل می شوید، نتوانید کار های خیلی بزرگی برای دیگران انجام دهید. اما تاحدی که در توان تان است سعی می کنید که دیگران را نیز در نظر داشته باشید و کوشش کنید دستِ کمک را به سوی آن ها هم دراز کنید.

4. از خودتان مراقبت می کنید

آدم هایی که به لحاظِ روانی سالم هستند به دیگران اهمیت می دهند، اما نه تا حدی که خودشان را فراموش نمایند. شما اطمینان حاصل می کنید که نیازهای تان رفع می گردد، زیرا می دانید فقط در اینصورت است که می توانید به دیگران بیش تر کمک کنید و در روابطی که دارید حاضر باشید.

3. خط قرمز ها و مرز های خوبی در زندگی دارید

دانستنِ زمانِ نه گفتن و حریم قائل شدن برای خود، باعث می گردد که سلامتِ روانی ما حفظ گردد. امکانش هست که بدون عبور از فضا و حریم خصوصی مان بتوانیم فردی مفید باشیم و به دیگران هم کمک کنیم.

2. نسبت به چیزی که دیگران دارند حسادتی ندارید

وقت تان را صرفِ مقایسه خودتان با دیگران و چیز هایی که آن ها دارند، نمی کنید. روی چیزی که می خواهید و چیزی که در دسترس تان است تمرکز می کنید.

1. می توانید حتی وقتی زندگی خودتان غرق در چالش است برای دیگران شادمان باشید

ظرفیت و تواناییِ شادمان بودن برای دیگران و ابراز این شادمانی یکی از مهم ترین جلوه های سلامتیِ روان است. این یعنی می توانید فراتر از درد و رنجی که دارید را نگاه کنید و فارغ از اینکه در زندگی خودتان چه چالش هایی وجود دارد برای موفقیت ها و شادی های دیگران، شاد باشید.

دستیابی به برخی از این ویژگی ها کار سختی به نظر می رسد. برخی از ما در خانواده هایی بزرگ شده ایم که در آن ها منفی بافی، درگیری و ترس جزء جدایی ناپذیرِ زندگی بوده است. شکستنِ این چرخه های معیوب و ساختنِ عادت های تازه همواره آسان نیست. یادگرفتنِ چارچوب بندیِ مجددِ افکار مان و همواره آماده بودن برای لذت بردن از هر آنچه در اطراف مان است، مهارت های بزرگی هستند که باید برای داشتنِ سلامتِ روانیِ بهتر، آن ها را کسب کنیم.

منبع: The Psychology Today

نویسنده: Carla Shuman Ph.D.

ترجمه: عاطفه رضوان نیا- سایت خبرنگاران

منبع: فرادید
انتشار: 31 مرداد 1401 بروزرسانی: 31 مرداد 1401 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 2727

به "10 ویژگی که نشان می دهد، از سلامتِ روان برخوردارید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 ویژگی که نشان می دهد، از سلامتِ روان برخوردارید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید