گوگل چگونه راز 22 ساله ناپدید شدن مرد آمریکایی را حل کرد

به گزارش باتسک، اواخر ژوئیه 1997 میلادی ویلیام ایرل مولت از یک کلوپ شبانه بیرون رفت و پس از آن هرگز دوباره دیده نشد. پایان ماه گذشته گزارشی منتشر شد که جسد او پیدا شده است. پس از گذشت 22 سال از زمانی که نام او در لیست مفقودین نهاده شد، تصاویر ماهواره ای محل استراحت ابدی او را شناسایی کردند.

گوگل چگونه راز 22 ساله ناپدید شدن مرد آمریکایی را حل کرد

ماجرا از این قرار است که در شب ناپدید شدن مولت شخصی به صورت اتفاقی گزارش داده بود که او را در حال رانندگی دیده است. مولت در آن موقع یک دستگاه خودرو سواری ساتِرن مدل 1994 را در اختیار داشت. پایان تصاویر ماهواره ای نشان داد این خودرو در یک حوضچه متروکه در پشت یک خانه قدیمی در محله گرند آیلِس در منطقه ولینگتون ایالت فلوریدا غرق شده است.

این اتومبیل به گونه ای غرق شده بود که برای بیش از 20 سال از دید همگان پنهان بود و دراعماق این حوضچه کوچک قرار داشت. با وجود این تصاویر ماهواره ای که گوگل آنها را منتشر کرد این خودرو را در کف حوضچه بخوبی نشان داد و در حالی که اتومبیل از روی زمین قابل مشاهده نبود، در تصاویر ماهواره ای گوگل به طور کاملاً واضح دیده می شد تا بر این اساس نقشه اینترنتی گوگل راز ناپدید شدن جسد آقای مولت را کشف کند.

یک راز 22 ساله

یکی از ساکنان سابق این منطقه ماه گذشته در حال گشت و گذار اینترنتی بود تا به یاری نقشه گوگل به صورت مجازی به محله قدیمی خود سر بزند. او که در سرویس گوگل مپس جست وجو می کرد به طور کاملاً تصادفی متوجه شد یک دستگاه خودرو ساتِرن در اعماق این حوضچه کوچک غرق شده است. او سپس به باری فای صاحب کنونی ملک شخصی که این حوضچه در آن واقع شده است این مسأله را خبر داد. این طور که روزنامه سان سنتینِل فلوریدا گزارش داده است، صاحبخانه در ابتدا این خبر را باور نمی کرد و حتی زمانی که تصاویر ماهواره ای را دید، نمی توانست بپذیرد که در حوضچه کوچک خانه او یک دستگاه خودرو غرق شده است.

فای به همسایه خود گفت: کجا؟! در قسمت پشت خانه من هیچ اتومبیلی وجود ندارد.

لازم به ذکر است، فای از حدود 14 ماه پیش از آنکه تصویر ماهواره ای مشاهده گردد این خانه را خریداری نموده بود و در آن زندگی می کرد ولی در طول این دوره زمانی هرگز اتومبیلی را در قسمت پشتی منزل خود مشاهده ننموده بود و هرگز تصور نمی کرد در این حوضچه کوچک که تنها چند متر طول داشت یک اتومبیل غرق شده باشد.

با وجود این، زمانی که مأموران پلیس آنالیز های خود را در مورد خودروهای مفقود شده در این منطقه شروع کردند، پس از گذشت مدتی متوجه شدند این خودروی سوار به آقای مولت تعلق دارد و تحقیقات بیشتر نشان داد اسکلت مولت در پشت فرمان این خودرو هنوز باقی مانده است.

کلانتر منطقه ولینگتون در فلوریدای امریکا طی گزارشی که منتشر کرد در این خصوص شرح داد: مأموران پلیس به محض شنیدن این خبر آنالیز های خود را شروع کردند و پس از گذشت مدتی وجود این خودرو در کف حوضچه کوچک در یک ملک شخصی تأیید شد.

او در ادامه گفت: نمای بیرونی خودرو بشدت در گل ولای و خزه های این حوضچه فرورفته بود و همین مسأله باعث شد ساکنان خانه متوجه وجود خودرو نشوند. این خودرو زمان قابل ملاحظه ای در آب بود و به همین خاطر بدنه آن به طور کامل خزه بسته بود و از بیرون نمی شد آن را تشخیص داد. به محض آنکه خودرو از داخل آب بیرون آورده شد، اسکلت و دیگر وسایل داخل آن دیده شد.

از زمان شناسایی اتومبیل و اسکلت های داخل آن مأموران پلیس آنالیز های دقیق تر خود را شروع کردند و حدود دو هفته طول کشید تا هویت اصلی اسکلت مربوطه شناسایی گردد. پایان تحقیقات آزمایشگاهی نشان داد اسکلت و آثار باقی مانده در اتومبیل به آقای ویلیام مولت تعلق دارد.

آقای فای در ابتدا حدس زده بود که این اتومبیل فقط یک دستگاه خودرو قدیمی است که داخل حوضچه رها شده و صاحب قبلی آن را نمی خواسته است. او گفت: هرگز تصور نمی کردم این خودرو به همراه یک جسد برای 22 سال در این حوضچه بوده است.

هشدار ماهواره ای

پروژه چارلی نام یکی از بانک های اطلاعاتی آنلاین گوگل است که وظیفه به روزرسانی نقشه مجازی این شرکت را برعهده دارد و تمام تصاویر ماهواره ای به همراه تصاویری که توسط اتومبیل های گوگل از خیابان های سراسر ایالات متحده گرفته می گردد را در خود ذخیره می نماید تا کاربران در نهایت بتوانند سرویس های گوگل مپس و گوگل استریت را با بهترین کیفیت و اطلاعات به روز شده در اختیار داشته باشند. مدیر پروژه چارلی در مورد کشف این راز 22 ساله گفت: در حالی که مردم روی زمین نمی توانند با چشمان خود این خودرو را در اعماق آب مشاهده نمایند، در تصاویری که ماهواره های گوگل ارث از سال 2007 به بعد از این منطقه تهیه کردند این خودرو کاملاً تعیین است. با وجود این هیچ کس تا سال 2019 به عکس خودرو داخل یک حوضچه کوچک توجه نکرد و پایان یک کاربر کنجکاو متوجه آن شد.

آنالیز های دقیق تر نشان داد در شب حادثه مولت 40 ساله شرایط جسمی و روحی مناسبی نداشته است. او در ساعت 21:30 با همسر خود تماس گرفت و به او خبر داد در حال بازگشتن به خانه است. سپس در حدود ساعت 23:00 کلوپ شبانه را ترک کرد تا به خانه برود و البته هرگز این اتفاق نیفتاد. در زمان ناپدید شدن وی این حوضچه شبیه به یک برکه بود که در اطراف آن ساخت و سازهای مختلف صورت می گرفت و تا پیش از این، برکه کوچک و اطراف آن یک جنگل دست نخورده بود. در بین این ساخت و سازها هیچ کس متوجه مفقود شدن یک دستگاه خودرو در برکه کوچک نشد. آنالیز در تاریخچه تصاویر سرویس اینترنتی گوگل ارث نشان داد دست کم از سال 2007 به بعد عکس این خودرو در حوضچه نمایان بوده است، با وجود این به دلیل مبهم بودن تصاویر هیچ کس توجهی به آن نداشت.

مأموران پلیس بر اساس پرونده های موجود گزارش دادند که 22 سال قبل با مفقود شدن مولت آنالیز گسترده ای در منطقه شروع شد و با وجود این هیچ مدرکی مبنی بر وقوع قتل یا اتفاقات مشابه به دست نیامد. در این میان، بعضی تغییرات جوی طی یک دهه اخیر باعث شد خودرو در داخل دریاچه نمایان گردد و تصاویر ماهواره ای بتوانند آن را شکار کند. ترزی باربارا سخنگوی پلیس ولینگتون در این خصوص گفت: ما نمی توانیم تعیین کنیم 22 سال قبل چه عاملی باعث شد که آقای مولت به همراه خودرو خود در این دریاچه کوچک غرق گردد، ولی شواهد موجود نشان می دهد که او در شب حادثه شرایط جسمی و روحی مناسب نداشته است.

این نخستین باری نیست که نقشه اینترنتی گوگل پیروز شده است تصاویر جالب در مورد آنچه که تاکنون از روی زمین مشاهده نشده بود را منتشر کرد. پیش از این اتفاقاتی نظیر مزرعه ماریجوانا در امریکا، جسد نوجوان امریکایی، محل اختفای متخلفان در استرالیا، مقبره قدیمی در کشور سودان و... توسط گوگل مپس کشف شده بود.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 19 آبان 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 833

به "گوگل چگونه راز 22 ساله ناپدید شدن مرد آمریکایی را حل کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گوگل چگونه راز 22 ساله ناپدید شدن مرد آمریکایی را حل کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید