حق انتشار ، معترضان اروپایی: اینترنت را محدود نکنید

مجلس اروپا درباره مقررات حق امتیاز تصمیم می گیرد. هزاران نفر انتقاد می نمایند که لایحه اصلاحی می تواند دسترسی به اینترنت را محدود کند و باعث رواج سانسور گردد.

حق انتشار ، معترضان اروپایی: اینترنت را محدود نکنید

در آستانه طرح بازبینی مقررات حق انتشار در مجلس اروپا، هزاران نفر در حدود 40 شهر آلمان در اعتراض به لایحه اصلاحات پیشنهادی به خیابان رفتند.

روز شنبه (23 مارس) در برلین، مونیخ، کلن، هامبورگ، فرانکفورت و دیگر شهرهای آلمان هزاران نفر تظاهرات کردند. آنها به طرح پیشنهادی اصلاح قانون حق انتشار معترض هستند.

روز سه شنبه (26 مارس) مجلس اروپا میخواهد درباره مقررات تازه رأی گیری کند.

بنا به گزارش ها شنبه در مونیخ 40 هزار نفر، در برلین بیش از 15 هزار نفر، در کلن هشت تا ده هزار نفر و در هامبورگ حدود هفت هزار نفر به خیابان رفتند.

از فرانسه، اتریش و بسیاری از کشورهای اروپایی نیز تظاهرات اعتراض آمیز گزارش شده است.

اعتراض ها زیر شعار اینترنت را نجات دهید انجام گرفت.

بسیاری از معترضان سیاستمداران محافظه کار را متهم می نمایند که با اعمال نظارت های بیشتر قصد دارند آزادی نشر در اینترنت را زیر کنترل در آورند.

  • یک طرح مناقشه برانگیز

مجلس اروپا میخواهد با هدف حمایت از صاحبان آثار، از بازنشر مطالب در اینترنت بدون پرداخت حق مؤلف جلوگیری کند. بنا به طرح پیشنهادی، پلاتفورم ها، پایگاه ها و ماشین های جستجو در اینترنت حق ندارند بدون اجازه مؤلفان، اثری را بازنشر نمایند.

مطابق ماده 13 این لایحه گردانندگان هیچ پلاتفورمی حق ندارند آثاری را بازپخش نمایند که حق تألیف و نشر آنها در اختیار صاحب اثر است و برای بازنشر به اجازه او احتیاج دارند. به نظر منتقدان برای جلوگیری از این امر به فیلتر خاصی احتیاج است که می تواند به سانسور بینجامد.

فرانس تیمرمنز، معاون رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، نقدها را رد می نماید. او می گوید این درست نیست که مثلا شرکت آمریکایی گوگل از فرآورده های معنوی این همه سود ببرد، اما صاحبان و خالقان آن آثار هیچ بهره ای نبرند. به گفته او برای برطرف این بی عدالتی است که اتحادیه اروپا می کوشد تا حق صاحبان اثر رعایت گردد.

مدافعان طرح پیشنهادی می گویند که با اصلاحات تازه هیچ محدودیتی برای کاربران و آزادی در اینترنت پدید نمی آید.

آکسل فوس، از دفتر اروپایی حزب دموکرات مسیحی، نیز در دفاع از اصلاحات پیشنهادی به روزنامه راینیشه پست گفته است: این طرح تازه هدفی جز این ندارد که حق مؤلفان در پلاتفورم های اینترنتی رعایت گردد.

حزب سوسیال دموکرات آلمان روز شنبه (23 مارس) در یک نشست حزبی در برلین بیانیه ای با این عنوان صادر کرد: آری به رعایت حق مؤلف، نه به فیلترگذاری!

سوسیال دموکرات ها می گویند که با رعایت حق مؤلفان (حق انتشار) کاملا موافق هستند، اما این امر به هیچوجه نباید به بهای محدود کردن آزادی کاربران تمام گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: بروزرسانی: 9 تیر 1398 شناسه مطلب: 481

به "حق انتشار ، معترضان اروپایی: اینترنت را محدود نکنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حق انتشار ، معترضان اروپایی: اینترنت را محدود نکنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید