کمین ملخ ها در مزارع جنوب کشور ، اردک های چینی به شکار ملخ ها می فرایند

به گزارش باتسک، مسئولان جهادکشاورزی استان های جنوبی کشور از جمله سیستان وبلوچستان، به دنبال هجوم ملخ های صحرایی به این استان ها آماده باش هستند.

کمین ملخ ها در مزارع جنوب کشور ، اردک های چینی به شکار ملخ ها می فرایند

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

باتسک آنلاین-سمانه معظمی: سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو) ماه گذشته درباره هجوم ملخ های صحرایی به مزارع شرق آفریقا و در مرحله بعد یمن، عربستان سعودی، ایران، پاکستان و هند هشدار داده بود.

این سازمان در گزارش خود پیش بینی نموده بود که تعداد ملخ ها تا تابستان ممکن است تا 500 برابر هم افزایش یابد.

این پدیده یکی از آفت های زیست محیطی بی سابقه در 25 سال اخیر در دنیا است و قدرت تخریبی بسیار بالای ملخ ها، حیات گیاهی و امنیت غذایی کشورهای آفریقایی و خاورمیانه را در معرض خطر جدی قرار داده است.

در این گزارش به ویژگی های این ملخ ها و روش های مقابله با آن ها در کشورهای مختلف از جمله ایران پرداخته ایم.

  • جمع گرایی

سالانه حدود 18 میلیون هکتار زمین کشاورزی مورد حمله ملخ ها قرار می گیرد. دسته ملخ های صحرایی در یک کیلومتر مربع می توانند معادل غذای روزانه 35 هزار نفر را بخورند.

فقط یک دسته ملخ صحرایی با مصرف روزانه 200 تن پوشش گیاهی می تواند 20 درصد سطح کره زمین و معاش 10 درصد جمعیت دنیا را تحت تاثیر قرار دهد.

ملخ ها نه تنها به محصولات روی زمین بلکه به محصولات انبارشده نیز حمله می نمایند.

اما چه عواملی منجر به تشکیل دسته های ملخ می گردد؟ ملخ های صحرایی نوعی از ملخ هستند که به جمع گرا بودن معروف هستند و همین ویژگی توانایی تخریب آن ها را چند برابر می نماید.

به گزارش آسیاتایمز، ملخ های صحرایی فقط در خاک مرطوب تخم گذاری می نمایند. این گونه های فرصت طلب با بارش باران های شدید در بیابان ها تخم های بیشتری می گذارند؛ شاید حدود هزار تخم در هر مترمربع خاک! ملخ های نوزاد نیز به لطف باران و افزایش پوشش گیاهی، غذای فراوانی برای خوردن دارند.

وقتی جمعیت ملخ ها افزایش پیدا می نماید، دسته دسته می شوند و برای جستجوی غذای بیشتر مهاجرت می نمایند. آن ها علاقه زیادی به دانه ها و حبوبات دارند. بنابراین در زمین های کشاورزی مستقر می شوند.

توفان های گرجهتی

گرم شدن زمین به بارش باران های گرجهتی و وقوع گردباد و درنهایت افزایش جمعیت ملخ های صحرایی یاری نموده است.

توفان های گرجهتی اقیانوس هند که موجب بارندگی های زیاد در محدوده این اقیانوس شده، جمعیت ملخ ها را تا هزاران برابر افزایش داده است. درواقع تغییرات آب وهوایی اخیر به یاری ملخ ها آمده است. بارش های بی سابقه نه تنها شرایط ایده آلی برای تخم گذاری ملخ ها فراهم نموده، بلکه موجب رشد گیاهان بیابانی نادر و درنتیجه تامین غذای فراوان برای این آفت شده است.

سرمنشا بسیاری از ملخ های صحرایی، بیابان های عربستان صعودی، یمن، عمان، امارات، جنوب ایران و قسمت هایی از هند و پاکستان است.

  • کنترل ملخ ها

هیچ روش صددرصد تضمین شده ای برای مقابله با ملخ ها وجود ندارد؛ زیرا پیش بینی تشکیل دسته ملخ ها و جهت حرکت آن ها بسایر سخت است. آنها بسیار سریع و بر فراز مناطق دوردست پرواز می نمایند.

رایج ترین و ابتدایی ترین روش، مسموم کردن آن ها با استفاده از اسپری های حشره کش قبل از تشکیل گروه است.

این کار می تواند به صورت گسترده مثلا با هلی کوپتر و خودرو یا با اسپری های دستی کوچک انجام گردد. روش های ساده مانند سوزاندن لاستیک یا کندن گودال هم موثر است؛ اما فقط می تواند از رسیدن آن ها به منطقه ای خاص جلوگیری کند و نمی تواند رشد جمعیتشان را متوقف کند.

روش های کنترلی فعلی بیشتر بر بازرسی زمین ها برای پیدا کردن تخم ملخ ها متمرکز است که در بلندمدت به کشاورزان برای پیش بینی حمله یاری می نماید.

نکته منفی در این زمینه، آسیبی است که این روش ها به محیط زیست می زند. به همین دلیل کارشناسان معتقدند روش های کنترل زیستی از جمله استفاده از شکارچیان طبیعی مانند زنبور، پرندگان و خزندگان برای مقابله با ملخ ها مفیدتر هستند.

  • آمادگی ایران

هجوم دسته های بزرگ ملخ صحرایی از شبه جزیره عربستان به استان های جنوبی کشور از جمله بوشهر، هرمزگان، سیستان وبلوچستان و فارس در روزهای اخیر شروع شده است.

سیدمحمدرضا میر، سخنگوی سازمان حفظ نباتات کشور در گفت و گو با ایرنا اظهارکرد: هجوم ملخ صحرایی از شبه جزیره عربستان از بهمن ماه هرسال شروع می گردد و تا مردادماه سال بعد ادامه دارد، اما طبق گزارش فائو، سال جاری نسبت به سال گذشته شدت بیشتری دارد.

وی علت هجوم ملخ صحرایی را شرایط آب وهوایی و دمای مساعد استان های جنوبی کشور دانست و گفت: سموم، ماشین آلات و تجهیرات لازم برای مبارزه با این آفت در استان های جنوبی کشور تدارک دیده شده است.

میر اضافه کرد: سازمان حفظ نباتات کشور سال جاری برای مبارزه با این آفت در سطح بیش از یک میلیون هکتار، 84 میلیارد تومان اعتبار احتیاج دارد که تا به امروز 20 میلیارد تومان آن تخصیص یافته و به استان ها ارسال شده است. (منبع)

  • تجربه چینی ها

چین این روزها فقط درگیر ویروس کرونا نیست. مسئولان این کشور برای مقابله با 360 بیلیون ملخی که سفر خود را از شرق آفریقا شروع نموده اند و در ادامه جهت خود از ایران، پاکستان و هند می گذرند، لشکری از اردک ها را به مرزهایش فرستاده است.

به گزارش سایت اکسپرس انگلستان، از آنجاکه ملخ ها به سمت شرق حرکت می نمایند، مقامات چین 100 هزار پرنده را به منطقه سین کیانگ مرز غربی خود با پاکستان و هند گسیل نموده اند. سایت خبری دولت چین ویدئویی از این اردک ها که مانند سپاهی از سربازان به مقابله با ملخ ها می فرایند، منتشر نموده است.

دولت چین قبلا (اواخر تابستان) نیز از این روش که به نظر موثرتر از آفت کش های شیمیایی است، برای مقابله با ملخ ها استفاده نموده بود. استفاده از اردک ها هم از نظر مالی به صرفه است و هم به محیط زیست آسیب نمی زند. یک جوجه اردک می تواند ملخ های موجود در محدوده چهار مترمربع را بخورد.

شرایط اضطراری در پاکستان

دولت پاکستان به دنبال هجوم گسترده ملخ ها حدود سه هفته پیش اعلام شرایط اضطراری ملی کرد و اداره مدیریت بحران آن به حال آماده باش درآمد. این آفت شدیدترین حمله ملخ ها در دو دهه اخیر در این کشور بوده است.

حمله ملخ ها تا به امروز 5 میلیون دلار به زراعت این کشور آسیب زده و همه محصولات زمین های کشاورزی استان پنجاب را از بین برده است.

پاکستان اعلام نموده برای مبارزه با این آفت به 50 میلیون دلار اعتبار احتیاج دارد.

  • نگرانی در هند

هند نیز که از کشورهای درمعرض خطر حمله ملخ هاست، با خرید اسپری های حشره کش، زنبورهای نر و دیگر تجهیزات تخصصی اقدام به کنترل بحران نموده است.

به گزارش رویترز، هند چند ماه پیش نیز تجربه مشابهی داشت که پیروز به کنترل آن شد. اما اکنون دوباره با طغیان حمله ملخ ها در کشور همسایه (پاکستان) نگرانی ها درباره امنیت محصولات مانند گندم و دانه های روغنی افزایش یافته است.

مسئولان این کشور افرادی را برای ارزیابی شرایط مناطق درمعرض خطر در مناطق شمالی و غربی این کشور اعزام نموده اند.

همچنین مقامات هند و پاکستان تا به امروز چند بار برای ارزیابی موقعیت با یکدیگر ملاقات نموده اند.

با توجه به این که هند از کشورهای تولیدنماینده حشره کش در دنیا است، مقامات این کشور آمادگی خود را برای تامین آفت کش برای پاکستان اعلام نموده اند.

تدبیر برای مقابله با ملخ ها فقط محدود به کشورهای درگیر نبوده است. محققان دانشگاه لینکولن انگلستان، اپلیکیشن جدیدی طراحی نموده اند که می تواند به کشاورزان برای مبارزه با آفت ملخ یاری کند.

این اپلیکیشن که مسترو نام دارد به وسیله دوربین گوشی می تواند ملخ ها را ردیابی و موقعیت آن ها را اعلام کند.

کشاورزان با استفاده از این فن آوری قادر به تشخیص مکان و تعداد این گونه ها قبل از شروع حمله می شوند و می توانند خود را برای مقابله آماده نمایند.

  • همکاری کشورها

استفاده از هر شیوه ای برای مبارزه با ملخ ها احتیاج به اعتبار و همکاری کشورهای درگیر دارد. طبق ادعای سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد، شکست مبارزه با ملخ ها اساسا یک دلیل دارد و آن هم ناتوانی انسان ها برای همکاری در این زمینه است.

دور از دسترس بودن بسیاری از مناطق درگیر ملخ یک مانع بزرگ برای کنترل این شرایط است، اما ناامنی این مناطق را که نتیجه اختلاف ها و روابط سیاسی بین کشورهای متاثر است نیز نباید از نظر دور داشت. به عبارت دیگر مبارزه با ملخ ها احتیاجمند اقدامی است که امروز وجود ندارد: کنار گذاشتن اختلافات و همکاری.

آفت ملخ نتیجه تغییرات آب وهوایی است که هنوز بسیاری از افرادی که در قدرت هستند آن را انکار می نمایند.

هجوم ملخ ها مانند آتش می ماند؛ وقتی تعدادشان کم است می توان آن ها را مهار کرد، درغیر این صورت فقط باید منتظر بود تا منابع تغذیه ای خود را از دست بدهند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 فروردین 1399 بروزرسانی: 23 فروردین 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 1268

به "کمین ملخ ها در مزارع جنوب کشور ، اردک های چینی به شکار ملخ ها می فرایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمین ملخ ها در مزارع جنوب کشور ، اردک های چینی به شکار ملخ ها می فرایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید