کلیشه ها را بشکنید؛ آقایان هم به استراحت احتیاج دارند!

به گزارش باتسک، وقتی به طبیعت گردی می رویم و جهتی را همراه با یک کوله سنگین پیاده طی می کنیم می دانیم که باید زمان هایی را به استراحت اختصاص دهیم تا خستگی مانع حرکت و رسیدن به مقصد نشود. اما در زندگی عادی و به اصطلاح مدرن فراموش می کنیم که باید در طول جهت استراحت کنیم. در انتها یک روز طولانی ممکن است آنقدر خسته باشید که بعد از رسیدن به خانه توان رفتن تا تخت خواب را نداشته باشید. این نشانه عدم وجود تعادل بین کار کردن و برنامه استراحت شما است. این روزها معمولا خستگی فقط به علت فعالیت فیزیکی کارها پیش نمی آید و خستگی ذهنی هم به آن اضافه شده است. اگر همواره بدون استراحت کافی و بدون توجه به نیازهای اصلی تان به سمت هدف بروید، دیر یا زود از پا خواهید افتاد.

کلیشه ها را بشکنید؛ آقایان هم به استراحت احتیاج دارند!

در این مطلب از خبرنگاران مگ می خواهیم درباره احتیاج آقایان به استراحت و ایجاد تعادل بین کار و زندگی شخصی صحبت کنیم.

اگر استراحت نکنید…

وقتی به اندازه کافی استراحت نمی کنید، بدن و سیستم عصبی تان در شرایط بسیار بدی قرار می گیرد و تا جایی کار می نماید که به علت خستگی از کار بیفتد. این اتفاق با یاری کورتیزول اتفاق می افتد. استرس یکی از دلایلی است که باعث می گردد بدنتان را در این حالت قرار دهید. درست است که کمی استرس می تواند انگیزه کافی برای رسیدن به هدف را ایجاد کند اما اندازه زیادی از آن به بدنمان این پیام را می دهد که نشانه های خستگی خود را پنهان کند.

طبق تحقیقی که در سال 2019 انجام شد معین شد تعداد زیادی از آقایان مورد مطالعه بسیار کمتر از میزان مورد احتیاج برای تامین سلامت عمومی و کارکرد صحیح واکنش های شناختی می خوابند. وقتی در حال پیاده روی در طبیعت هستید کاملا متوجه می شوید که اگر استراحت نکنید نمی توانید تصمیمات خوبی بگیرید و گاهی کارهای احمقانه ای انجام می دهید. اما متاسفانه این موضوع را در زندگی روزمره فراموش می کنید و با استرس زیاد به شدت کار می کنید و استراحت کافی را فراموش می کنید. این روش زندگی به فرسودگی شغلی منجر می گردد. خوشبختانه راه مناسبی برای دور ماندن از فرسودگی شغلی وجود دارد آن هم استراحت به اندازه کافی و مطلع شدن به احتیاجهای اولیه بدن است.

روش هایی برای استراحت و تامین احتیاجهای بدن

روش هایی که در ادامه می خوانید نقطه آغاز مناسبی برای داشتن استراحت کافی و توجه به احتیاجهای مختلف بدن است.

1. در هر هفته یک روز کامل را استراحت کنید

این کار را به یک عادت تبدیل کنید. در انتها هر روز بنویسید که روزتان چگونه بوده است. احساس شما، اندازه بهره وری و نحوه تعامل شما با دیگران به چه صورت بوده است. در انتها هفته به عقب برگردید و همه چیز را آنالیز کنید. یک روز را به شکل کامل استراحت کنید و به فعالیت های مورد علاقه تان بپردازید.

2. ماساژ بگیرید و یاد بگیرید که رها شوید

فرقی ندارد قبلا ماساژ گرفتن را تجربه نموده اید یا نه، ماساژ گرفتن را در برنامه هفتگی تان قرار دهید. یاد بگیرید چگونه بدنتان را آرام کنید. حفظ تنش می تواند به بدن و فکر آسیب بزند پس ماساژ بگیرید و تنش ها را رها کنید. بعلاوه می توانید با یاری ویدیوهای آموزشی موجود در اینترنت ماساژ دادن بدن خودتان را یاد بگیرید و بدون صرف هزینه، با ماساژ از تنش ها و استرس رها شوید.

3. برای تعطیلات برنامه ریزی کنید تا دوباره شارژ شوید

افراد بسیاری در طول سال دائم کار می نمایند و در تعطیلات انتها سال با یک سفر و برنامه سنگین تفریحات در پی بیرون کردن خستگی از فکر و بدن هستند. اما جالب است بدانید که معمولا از این سفرها خسته تر از قبل به خانه بازمی گردند! یک سفر 1 یا 2 روزه برای استراحت و شارژ مجدد تاثیر مثبت زیادی نسبت به سفر انتها سال دارد. پس سفرهای دوره ای کوتاه با هدف استراحت را از قلم نیاندازید.

4. سلامتی خود را با چیزی بیشتر از ورزش کردن گره بزنید

وقتی زندگی پر استرسی دارید معمولا تنها راهی که برای حفظ سلامتی بدن دارید ورزش کردن در باشگاه است. هرچه استرس بیشتر، فشار ورزش هم بیشتر. اما باید بدانید که ماندن در باشگاه شما را سالم تر نمی نماید. اگر خسته شده اید هم نباید ورزش را ناگهانی تعطیل کنید. شما می توانید با ایجاد تنوع و انجام فعالیت های مختلف از خستگی و استرس رها شوید. ترکیب شنا، سونا، پیاده روی و برنامه سبک ورزشی می تواند بدن شما را سالم تر نگه دارد.

5. زمانی را به هیچ کاری نکردن اختصاص دهید

روزانه زمانی را برای هیچ کاری نکردن اختصاص دهید. فقط روی مبل دراز بکشید، به دیوار خیره شوید و در افکار خود غرق شوید. اگر به فضای باز دسترسی دارید در حالتی که راحت هستید روی نیمکت یا زیرانداز قرار بگیرید، به درختان و ابرهای آسمان چشم بدوزید و اجازه دهید فکر تان آزاد گردد. روزانه حداقل 10 دقیقه این کار را انجام دهید. این به شما یاری می نماید سیستم عصبی خود را آرام نموده و برای ادامه روز آماده باشید.

6. چرت بزنید!

هروقت، هرجا، به هر شکلی که لازم دیدید چرت بزنید. اگر خسته اید، تمرکز ندارید، کلافه اید یا احساس می کنید از کار و زندگی خسته شده اید فقط چرت بزنید حتی برای 10 دقیقه.

مرور کلی

به علت قوانین نانوشته در جوامع مختلف اینطور به آقایان القا شده است که باید دائم کار نمایند و از خود ضعف و خستگی نشان ندهند. به همین علت احتیاج به استراحت کردن معمولا نادیده گرفته می گردد و این اتفاق نتیجه ای جز فرسودگی شغلی با خود به همراه ندارد. در این مطلب روش هایی ساده اما کاربردی برای آغاز استراحت کردن و تبدیل کردن آن به عادت معرفی شده اند. اگر شما هم ترفند خاصی برای استراحت و از بین بردن خستگی می دانید برای ما در قسمت کامنت ها بنویسید.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: healthline

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 28 خرداد 1401 بروزرسانی: 28 خرداد 1401 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 2670

به "کلیشه ها را بشکنید؛ آقایان هم به استراحت احتیاج دارند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلیشه ها را بشکنید؛ آقایان هم به استراحت احتیاج دارند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید