کتاب روایت یک انتخاب در کابل منتشر شد

به گزارش باتسک، روایت یک انتخاب، عنوان کتابی، است از عزیز رویش نویسنده و روزنامه نگار افغانستانی که توسط بنیاد تاریخ شفاهی افغانستان به تازگی در کابل منتشر شده است.

کتاب روایت یک انتخاب در کابل منتشر شد

به گزارش ، روایت یک انتخاب، عنوان کتابی، است از عزیز رویش نویسنده و روزنامه نگار افغانستانی که توسط بنیاد تاریخ شفاهی افغانستان به تازگی در کابل منتشر شده است.

روایت یک انتخاب، یاداشت های روزانه عزیز رویش از روزهای قبل از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شروع شده و تا بعد از پیروزی اشرف غنی در انتخابات ادامه پیدا نموده است.

روایت یک انتخاب قبل از انتشار به شکل کتاب، از تاریخ 16 سنبله/ شهریور سال 1394 تا 10 دلو/ بهمن همان سال به صورت پاورقی در روزنامه جامعه باز در کابل به نشر رسیده است.

در سال 1392 شمسی که اشرف غنی کاندید ریاست جمهوری افغانستان شد، عزیز رویش در کنار دیگر یاران خود در تیم اشرف غنی حضور داشت.

اما بعد از پیروزی اشرف غنی، عزیز رویش و جمعی دیگر از یارانش که بیشتر جامعه روشنفکر هزاره افغانستان بودند، با تیم رئیس جمهور افغانستان و معاون وی سرور دانش نتوانستند ادامه همکاری بدهند و عملا همکاری میان آن ها خاتمه یافت.

رویش در مقدمه این کتاب در خصوص همکاری خود با تیم اشرف غنی گفته است: من با جمعی از دوستانم، در انتخابات ریاست جمهوری سال 1394 با دکتر اشرف غنی احمد زی همراه بودم. در نتیجه این انتخابات او به ریاست جمهوری رسید. حال سوال این است که من در رسیدن او به این مقام چه نقشی داشتم؟ چه باعث شد که من، پس از انتخابات اول، وقتی پیروزی اشرف غنی در دور دوم تقریبا محرز شده بود، از همراهی با او بیرون آمدم و دوباره به عنوان یک معلم به صنف (کلاس)درسی ام در مکتب(مدرسه) معرفت برگشتم؟ اثر و بهای همراهی من با اشرف غنی چی بود؟

روایت عزیز رویش از روزهای کارزار تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری افغانستان قدری متفاوت از چیزی است که تا قبل از این مطرح شده بود.

نویسنده تاکید دارد و می گوید: اعتراف می کنم که این روایت غیر متعارف است و بخش های زیادی از این روایت، صورت افشاگری رازهایی است که گویا آفرینندگان آن تمایل به بازگویی و افشای آن نداشته اند.

رویش در این اثر همچنین این پرسش را مطرح می نماید که چه عاملی باعث شد که اشرف غنی احمد زی، از فردی با آرای 5 درصد در انتخابات سال 1388، به فرد پیروز انتخابات سال 1393 تبدیل شد و از این طریق به ارگ ریاست جمهوری پا گذاشت؟

آنگونه که عزیز رویش روایت نموده است نقش هزاره ها در انتخاب اشرف غنی معین کننده بوده است و البته نویسنده باور دارد که هرچند رای هزاره ها در انتخاب افراد معین کننده بوده است، اما تاکنون هیچ اثر مثبتی برای خود هزاره ها به همراه نداشته و امنیت، معیشت و مسرت آن ها را بهبود نبخشیده است.

رویش در ادامه این موضوع را آنالیز نموده است که مناسبات قدرت، با ساختار تقسیم قدرت قومی، و سنت میراث رهبری قومی در انتخابات سال 1393 چگونه تبارز کرد و هزاره ها به طور مستمر از این نمط چه آسیب های دیده اند.

به روایت نویسنده کتاب، ایجاد تیم های انتخاباتی با همراهی ترک تباران و هزاره ها شعاع مانور انتخاباتی اشرف غنی را به شکلی برجسته وسعت داد؛ اما اجرای مانور پیروزمند در این شعاع به درایت و مدیریتی ضرورت داشت که اشرف غنی بدون تشکیلات و سازمان منسجم سیاسی نمی توانست آن را تامین کند.

کاستی اشرف غنی در این عرصه، کمپین او را به آسیب کمرشکنی دچار ساخت که اثرات آن هم در جریان انتخابات و هم بعد از انتخابات، به گونه ای یک بحران و عدم کارایی جدی بر ملا شد.

به نوشته فارس، رویش تاکید داد که همراهی اشرف غنی و دیگران با ترک تباران و هزاره ها مانند شمشیر دولبه ای است که بازی ماهرانه با آن، دو جناح را برای ما باز خواهد نمود، اما بازی ناشیانه با آن، دو جناح را به زمین خواهد زد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 21 خرداد 1398 بروزرسانی: 23 فروردین 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 447

به "کتاب روایت یک انتخاب در کابل منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب روایت یک انتخاب در کابل منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید