کاسبی با آلبوم های خانوادگی در مغازه های خاطره فروشی

به گزارش باتسک، بخش مهمی از گردشگری ترکیه و بخصوص شهر استانبول، گردشگری خرید است. عده زیادی از گردشگران روسیه و مردمان خاورمیانه به استانبول می روند تا از حضور تعداد زیادی از برندهای مهم جهان در کنار یکدیگر استفاده و خرید نمایند.

کاسبی با آلبوم های خانوادگی در مغازه های خاطره فروشی

به غیر از لباس و محصولات آرایشی و بهداشتی و نام های مشهور تجهیزات ورزشی و ...، این روزها استانبول یک محصول هیجان انگیزتر هم برای فروش دارد: عکس های خانوادگی و کارت پستال های قدیمی.

همین که از خیابان های اصلی فاصله می گیرید و در کوچه پس کوچه ها می شد، پیدا کردن کتاب فروشی ها و عتیقه فروشی هایی که پاکت های بزرگ عکس های خانوادگی ناشناس و کارت پستال های ارسال گردیده قدیمی را در پاکت های بزرگ روی پیشخوان گذاشته اند یا روی استندهایی در خیابان چیده اند، کار سختی نیست.

این تجارت تازه خیلی از کتاب فروشی های کوچک است؛ فروش عکس های بی نام و نشان در همه اندازه از عکس های پرسنلی گرفته تا عکس های دسته جمعی مراسم ازدواج و عکس های یادگاری ختنه سوران، بعضی هایشان با نوشته اسامی یا آدرس عکاسی روی سپیدی کاغذ لبه یا پشت عکس ها.

عتیقه فروشی های شیک کمی از این جلوتر هستند. در این مغازه ها می توانید آلبوم های کامل خانوادگی پیدا کنید؛ دقیقا شبیه آلبوم هایی که از صندوق مادربزرگ ها درمی آید، خاک گرفته با عکس هایی که گوشه و کنارشان خورده گردیده است؛ تمام اعضای یک سلسله خانوادگی، عکس هایی از کودکی تا سن پیری، عکس های دسته جمعی و تنهایی، عکس نوزادها در آغوش مادرانشان، عکس پدربزرگ ها در حال احتضار و مردان جوان وقتی به جنگ می رفتند.

قیمت این عکس ها اصلا کم نیست. یک عکس یک نفره یک در دو سانتی متری متعلق به حدود 80 سال پیش می تواند تا 25 لیر ترکیه قیمت داشته باشد که با احتساب هر لیر به قیمت 2300 تومان (تا لحظه انتشار این مطلب)، قیمتش به 57 هزار و 500 تومان می رسد. عکس های بزرگ تر بسیار گران تر از این تمام می شوند. همین طور کارت پستال های امضادار و آنها که تمبر و نشانی داشته باشند و بیش از 50 سال از سنشان گذشته می توانند تا صد لیر قیمت داشته باشند و اگر بخواهید یک آلبوم کامل بخرید دیگر واقعا باید میلیونر باشید.

عمر، فروشنده ای که در یکی از فروشگاه های لوازم تزئینی خیابان استقلال کار می نماید، می گوید: یک آلبوم با 50 عکس خانوادگی که تازه ترینشان متعلق به 40 سال پیش است، می تواند تا 3000 لیر هم فروش برود. هرچه قدمت عکس ها و تعدادشان بیشتر باشد قیمت آلبوم ها هم بیشتر می گردد.

کتاب فروش ها می گویند برخی از این عکس ها و یادگاری ها اتفاقی بین کتابخانه هایی که می خرند پیدا می شوند، بعد دسته می شوند و از کتاب فروشی های دسته دوم فروشی و جاهایی که خرت و پرت های فرهنگی می فروشند سر در می آورند. اما آلبوم ها داستان متفاوتی دارند. مردم واقعا میراث خانوادگی شان را مثل لاله عباسی ها و بشقاب های چینی به حراج می گذارند و آنها را هم مثل باقی عتیقه هایی که ارزش موزه ای ندارند به سمساری ها می فروشند. آلبوم ها معمولا تا رسیدن به خرده فروشی های گران قیمت خیابان های اصلی شهر استانبول چند دست می چرخند اما فروشنده های آنها می گویند امکان ندارد بگردد این آلبوم ها را به قیمتی کمتر از 1500 لیر خرید.

گردشگران ایرانی خیلی کمی هستند که در جریان گشت و گذار در استانبول گذرشان به چنین فروشگاه هایی بیفتد. همین طور گردشگران عرب و مردمان اهل روسیه معمولا کمتر سراغ این طور چیزها می روند. پس خریدار اصلی این عکس ها و آلبوم ها چه کسانی هستند؟ مهتاب، فروشنده یکی از کتاب فروشی های دورافتاده محله کاباتاش استانبول می گوید: بیشتر از همه گردشگرهای جوان اهل کشورهای اروپای غربی مشتری این عکس ها هستند. بعضی وقت ها دانشجوهای فیلم سازی یا باقی هنرهای زیبا هستند که برای کارهای کلاسی یا فراهم کردن مقدمات یک فیلم به این عکس ها نیاز دارند اما خیلی ها هم واقعا بدون دلیل خاصی این عکس ها و خاطره های دیگران را می خرند. شاید دنبال نوعی داستان گمگردیده از خودشان می گردند یا می خواهند به گذشته ای که نشانه ای از آن باقی نمانده وصل شوند.

خبرنگاران - فاطمه کریمخان

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 دی 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 171

به "کاسبی با آلبوم های خانوادگی در مغازه های خاطره فروشی" امتیاز دهید

1 کاربر به "کاسبی با آلبوم های خانوادگی در مغازه های خاطره فروشی" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاسبی با آلبوم های خانوادگی در مغازه های خاطره فروشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید