موج پنجم کرونا رسما آغاز شد ، افزایش ترسناک مرگ و میرهای کرونایی

به گزارش باتسک، خبرنگاران : سه نمودار اصلی کرونا در کشور متاسفانه پس از هفته ها همگی صعودی شدند.

موج پنجم کرونا رسما آغاز شد ، افزایش ترسناک مرگ و میرهای کرونایی

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرآنلاین ،کافی است به نمودارهای این هفته پاندمی کرونا در کشور نگاهی بیندازید تا متوجه شوید که دیگر رسما موج پنجم کروناویروس در کشور شروع شده است.

پس از افزایش پی درپی مجموع مبتلایان هفتگی کروناویروس در کشور در دو هفته گذشته، متاسفانه در یک هفته اخیر تعداد جان باختگان و بستری های بیماری هم نسبت به قبل افزایش پیدا کرد تا پس از مدت ها همه نمودارهای بیماری به سمت موج بعدی کرونا در کشور حرکت کنند.

پیام طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، هفته گذشته در این رابطه گفته بود: موج پنجم شروع شده است. شهرهای جنوبی کشور قرمز است و ما 32 شهر قرمز داریم.

البته از زمان این هشدار طبرسی تا به امروز تعداد شهرهای قرمز کرونایی در کشور نزدیک به دو برابر شده است.

تعداد مبتلایان؛ شرایط بدتر از شروع موج چهارم

مانند چند هفته گذشته، در هفت روز گذشته هم تعداد مبتلایان کروناویروس در کشور به شدت افزایش پیدا کردند و حتی روز گذشته بیش از 14هزار نفر در سراسر ایران به کروناویروس مبتلا شدند. به طور میانگین در این مدت هر روز 11247 نفر با ابتلا به کرونا در خطر مرگ و پیامدهای بلندمدت این بیماری قرار گرفتند. این در حالی است که هفته پیش به طور میانگین هر روز 9957 نفر به کرونا مبتلا شدند.

در مجموع در این بازه زمانی، 78731 نفر به مبتلایان کروناویروس در کشور اضافه شدند و تعداد مبتلایان نسبت به هفته پیش 12.95درصد افزایش پیدا کرد. این در حالی است که هفته گذشته تعداد مبتلایان تنها 3.5درصد بیشتر شده بود.

همچنین مقایسه شرایط شروع موج پنجم با موج چهارم بیماری در کشور نشان می دهد که اوضاع می تواند از قبل ترسناک تر باشد، چراکه در هفته ابتدایی موج چهارم حدود 60هزار نفر به کرونا مبتلا شده بودند.

خبر سیاه؛ افزایش تعداد جان باختگان بیماری پس از هفته ها

متاسفانه این فرایند صعودی تعداد مبتلایان پس از حدود دو هفته باعث شده که آمار جان باختگان کرونا در کشور هم نسبت به قبل افزایش پیدا کند. متاسفانه به طور میانگین از تاریخ 4 تا 10 تیر هر روز 130 نفر از مبتلایان کرونا در کشور فوت کردند، هفته پیش میانگین جان باختگان روزانه بیماری 122 نفر بود.

بر این اساس در یک هفته اخیر 916 زندگی بخاطر ابتلا به کرونا و عدم کنترل این بیماری در کشور فوت کردند و تعداد فوتی ها نسبت به هفته گذشته 7.2درصد افزایش پیدا کرد. این در حالی است که در هشت هفته گذشته فرایند نمودار جان باختگان کروناویروس در کشور نزولی بود.

خطر دوباره پر شدن بیمارستان ها

همانطور که انتظار می رفت در این مدت تعداد بستری های بیماری در کشور هم افزایش وحشتناکی داشت؛ به طوری که در روز 8 تیر 1672 نفر از مبتلایان کووید-19 در بیمارستان های کشور بستری شدند و به طور میانگین هم هر روز 1332 کرونایی به بیمارستان ها منتقل شدند.

این یعنی از 4 تا 10 تیر 9362 نفر کرونایی در کشور بستری شدند و تعداد بستری ها نسبت به هفته پیش تعداد بستری ها 10.8 درصد بیشتر شد. این در حالی است که در شش هفته گذشته به طور پی درپی تعداد بستری های بیماری در کشور کاهش پیدا کرده بودند.

متاسفانه مقایسه تعداد بستری های ابتدای موج پنجم با ابتدای موج چهارم نشان از شروع موج کرونای سخت تری می دهد.

افزایش دو برابری شهرهای قرمز

تاثیر این موضوع در آمار تعداد شهرهای قرمز کرونایی در کشور هم دیده می شود؛ به طوری که اکنون از لحاظ شرایط کرونا 63 شهرستان قرمز، 184 شهرستان نارنجی و 201 شهرستان هستند.

شهرستان های جم، دیلم و گناوه (استان بوشهر)، اسلامشهر و بهارستان (تهران)، نهبندان (خراسان جنوبی)، امیدیه و اندیمشک (خوزستان)، بمپور، زهک، سراوان، سرباز و میرجاوه (سیستان و بلوچستان)، جهرام، داراب، زرین دشت، قیروکارزین و کازرون (فارس)، ارزوئیه، رفسنجان، سیرجان و عنبرآباد (کرمان)، گچساران (کهگیلویه و بویراحمد)، علی آباد و مینودشت (گلستان)، پلدختر (لرستان)، آمل (مازندران)، تفت، خاتم، مهریز و میبد (یزد) در شرایط قرمز قرار گرفتند.

این در حالی است هفته پیش 32 شهرستان در شرایط قرمز کرونا قرار داشتند.

شروع موج دلتای کرونا

متاسفانه با شیوع ویروس گونه دلتای کرونا که اولین بار در هند کشف شده بود نگرانی ها نسبت به موج پنجم بیشتر از قبل است.

طبرسی در این رابطه هشدار داده بود: ویروس جدیدی که در حال چرخش است به احتمال زیاد ویروس هندی دلتا است که کشورهای دیگر را هم درگیر کرده است و سرایت پذیری آن بسیار شدید است و هر شخص بیمار می تواند 8 تا 12 نفر را درگیر کند.

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری ابراز داشت: امیدواریم این موج مثل موج های قبلی شدت نداشته باشد اما اگر تمهیداتی برای آن اندیشیده نشود با موج شدیدی از بیماری روبرو خواهیم شد.

شواهد اولیه نشان داده است که کرونای دلتا خطر بستری شدن در بیمارستان را بیشتر از کرونای آلفا بالا می برد.

همچنین بررسی سازمان بهداشت عمومی بریتانیا روی بیش از 38هزار نفر مبتلا به کوید19 نشان داد که کرونای دلتا، 61,2درصد بیشتر از کرونای آلفا خطر بستری شدن افراد در بیمارستان را بالا می برد. این شرایط نشان می دهد کرونای دلتا می تواند شدت بیماری را در مقایسه با کرونای آلفا بسیار افزایش دهد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 28 تیر 1400 بروزرسانی: 28 تیر 1400 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 2311

به "موج پنجم کرونا رسما آغاز شد ، افزایش ترسناک مرگ و میرهای کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موج پنجم کرونا رسما آغاز شد ، افزایش ترسناک مرگ و میرهای کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید