رزمایش عظیم ارتش در آب های جنوب کشور از فردا، حضور زیردریایی فاتح و پهپاد سیمرغ برای اولین بار

به گزارش باتسک، دریادار حبیب الله سیاری معاون هماهنگ کننده ارتش، گفت: مراحل اصلی رزمایش مشترک ذوالفقار ارتش جمهوری اسلامی ایران از فردا شروع می گردد وبه مدت سه روز ادامه دارد.

رزمایش عظیم ارتش در آب های جنوب کشور از فردا، حضور زیردریایی فاتح و پهپاد سیمرغ برای اولین بار

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فارس، امیر دریادار حبیب الله سکمک فرمانده رزمایش مشترک ذوالفقار 99 ارتش، گفت: مراحل اصلی این رزمایش با حضور یگانهایی از نیروی دریایی، نیروی هوایی، نیروی پدافند و نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در منطقه ای به وسعت دو میلیون کیلومترمربع در محدوده آب های شرق تنگه هرمز، سواحل مکران، دریای عمان و شمال اقیانوس هند تا مدار 10 درجه شمالی برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه این رزمایش در سه مرحله اشراف اطلاعاتی، تاکتیکی و نمایش قدرت اجرا می گردد، اضافه نمود: شناورهای سطحی، زیرسطحی، پروازی و بخشی از تجهیزات و تسلیحات موجود در سازمان رزم ارتش در این رزمایش حضور دارند که از مهمترین آنها حضور قدرتمند زیردریایی بومی فاتح است.

امیر دریادار سکمک با بیان اینکه این رزمایش عظیم، گوشه هایی از اقتدار و آمادگی ارتش جمهوری اسلامی ایران را برای رویارویی در یک عرصه واقعی به نمایش خواهد گذاشت، مطرح نمود: ارتقاء آمادگی و توان رزمی حوزه های دریایی ، هوایی پدافند و زمینی در اجرای رزمایش مشترک و مقابله با تهدیدات فرامنطقه ای با تمرین طرح های عملیاتی و اطمینان از کفایت آنها در مقابله کوبنده با هرگونه تجاوز احتمالی از جمله اهدافی است که در این رزمایش دنبال می گردد.

فرمانده رزمایش مشترک ذوالفقار 99 ارتش تمرین عملیات هلی برن، و هجومی آبخاکی را برای تصرف سواحل مورد نظر و مقابله قاطع با متخاصم را از دیگر تمرینات پیش بینی شده در این رزمایش برشمرد.

وی با اشاره به اینکه همزمان تمرینات آفندی و پدافندی و جمع آوری اطلاعات الکترونیکی با بهره برداری از سامانه های استقراری، تاکتیکی و شناوری اجرا می گردد، گفت: در این رزمایش پهپاد ایرانی و دوربرد سیمرغ علاوه بر ماموریت گشت و شناسایی، در عملیات رزمی و تهاجمی علیه شناورهای دشمن شرکت خواهد نمود و با بمب های هوشمند و نقطه زن، شناورهای دشمن را مورد اصابت قرار خواهد داد.

امیر دریادار سکمک همچنین گفت: این رزمایش با فرماندهی قرارگاه ذوالفقار ارتش انجام خواهد شد و ناظران قرارگاه مرکزی حضرت خاتم الانبیا(ص) در تمامی مراحل رزمایش حضور داشته و بر چگونگی اجرای سناریوهای عملیاتی آن نظارت خواهند کرد.

فرمانده رزمایش مشترک ذوالفقار 99 ارتش، کنترل و تامین امنیت منطقه و آب راه های بین المللی را از جمله اهداف رزمایش ذوالفقار 99 مطرح نمود و اضافه نمود : امنیت منطقه غرب آسیا و آب راه های حیاتی و راهبردی آن در گرو بومی سازی امنیت با مشارکت سازنده همه کشورهای منطقه و ممانعت از تسلط و حضور بیگانگان و نیروهای فرامنطقه ای در آب های منطقه است که جمهوری اسلامی ایران طی چهاردهه گذشته، همیشه با تکیه بر توان داخلی و استفاده از نیروهای مومن، متعهد و جوان در پی تحقق این مهم بوده است.

امیر دریادار سکمک با اشاره به شعار رزمایش امنیت پایدار در سایه اقتدار دفاعی گفت: دشمنان جمهوری اسلامی باید بدانند که در صورت بروز هرگونه خطای راهبردی از سوی آنها، جغرافیای نبرد و صحنه پاسخگویی جمهوری اسلامی ایران به اقدامات آنها، منحصر به منطقه غرب آسیا نخواهد بود و با صحنه ای وسیع از نبرد روبرو خواهند شد.

وی یکی از ویژگی های این رزمایش را انتقال تجارب بدست آمده به نسل جوان و واگذاری مسئولیت های فرماندهی در بخش ها و مراحل مختلف رزمایش به جوانان مطرح نمود و گفت: حفظ تمامیت ارضی در برابر تهدیدات و تامین امنیت پایدار، در کشور در همه شرایط حتی در شرایط بروز کرونا ضروریتی اجتناب ناپذیر است و ارتش جمهوری اسلامی ایران و سایر نیروهای مسلح باید با همین رویکرد آمادگی لازم برای مقابله با تهدیدات را در شرایط مختلف داشته باشند که یکی از مصادیق حفظ آمادگی برگزاری رزمایش و تمرینات رزمی برنامه ریزی شده است.

فرمانده رزمایش مشترک ذوالفقار99 ارتش در خاتمه با تقدیر از نقش پررنگ مردم در تامین امنیت کشور، گفت: پیش بینی های لازم برای اقدامات مردم کمک در منطقه عمومی رزمایش اجرا شده و به طور ویژه خدمات درمانی توسط سامانه های بهداشت و درمان ارتش جمهوری اسلامی ایران ارائه خواهد شد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 5 آبان 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 1808

به "رزمایش عظیم ارتش در آب های جنوب کشور از فردا، حضور زیردریایی فاتح و پهپاد سیمرغ برای اولین بار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رزمایش عظیم ارتش در آب های جنوب کشور از فردا، حضور زیردریایی فاتح و پهپاد سیمرغ برای اولین بار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید