معاون آموزش و پرورش: علت آتش سوزی کانکس صاعقه نبود

به گزارش باتسک، طی روزهای اخیر، خبر برخورد صاعقه و آتش سوزی یک مدرسه کانکسی در ساعت 22 روز سه شنبه 30 دی ماه، در منطقه عشایری استان خوزستان که منجر به سوختگی سه معلم شده بود منتشر و افکار عمومی را جریحه دار کرد و فوت یکی از معلمان در صبح امروز بر عمق درد این حادثه اضافه نمود.

معاون آموزش و پرورش: علت آتش سوزی کانکس صاعقه نبود

به گزارش ایسنا، روز گذشته وزیر آموزش و پرورش سوختن سه معلم در این آتش سوزی را یک حادثه دانست که ممکن است در هر زمانی و در هر نقطه از کشور چنین حادثه ای اتفاق بیفتد و گفت: اولویت اولمان این است که همه دانش آموزان از امکان آموزش برخوردار باشند، حتی اگر در چادر یا کانکس و واحد استیجاری باشد. در درجه اول باید اطمینان یابیم هیچ دانش آموزی از آموختن محروم نخواهد شد؛ در گام دوم باید برای اصلاح فضای آموزشی اقدام کنیم.

حاجی میرزایی این را هم اضافه نمود که سال گذشته و سال جاری تمام مدارس خشت و گلی را جمع آوری کردیم و مدارس کانکسی و سنگی کاهش یافته و به تدریج متناسب با اولویت ها پیش می رویم.

اظهارات خالی از همدردی و قبول مسئولیت وزیر آموزش و پرورش و عدم دیدار با این معلمان در سفر استانی اش به خوزستان انتقاداتی را از سوی جامعه فرهنگیان به دنبال داشت.

مهراله رخشانی مهر، رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور، درباره حادثه اتفاق افتاده برای کانکس منطقه کنگرستان شرح داد و گفت: این کانکس محل اسکان یک معلم بوده است و مدیر بحران استانداری خوزستان هم اعلام نموده است که آتش سوزی به علت صاعقه نبوده و گویا معلمی در آنجا ساکن بوده و دو معلم دیگر در آن شب مهمانش بوده اند.

وی اضافه نمود: مدیر بحران استانداری خوزستان همچنین گفته است که حادثه ساعت 10 شب اتفاق می افتد و هیچ گونه اثری از برخورد صاعقه با سقف کانکس یا آنتن تلویزیون نیست و در داخل کانکس یک گاز پیک نیکی روشن نموده بودند. همچنین، چون سه وعده غذای گرم در روز به معلم می رسانده اند نیازی به پیک نیک برای گرم کردن غذا هم نبوده و برای گرمایش از آن استفاده نمی کردند.

رخشانی مهر با بیان اینکه حادثه اتفاق افتاده در این کانکس ارتباط مستقیمی با مدارس و سازمان نوسازی مدارس ندارد گفت: کانکس اخیر هم قاعدتا کاربری آموزشی نداشته، چون محل اسکان معلم بوده، اما به هر صورت اتفاق بدی بود و ما بابت اتفاقی که افتاده بسیار متاسفیم، این معلم ها همکاران ما بودند؛ اگرچه می گوییم آنجا دانش آموز و مدرسه نبوده، اما این اتفاق برای هرکس و به هر علتی بیفتد جای تاثر و تاسف دارد.

وی در ادامه درباره شرایط مدارس کانکسی نیز اظهار کرد: ناچاریم در مناطق صعب العبور که امکان حمل مصالح و ساخت مدرسه نیست و جمعیت دانش آموزی 3، 5 و حداکثر 10 نفر است، مدارس کانکسی داشته باشیم.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور دربار ه ایمنی کانکس ها گفت: کانکس مصالح پیش ساخته است و عمر مفیدش 10 تا 15 سال است. شاید یکی از روش ها این باشد که کانکس را بعد از اتمام عمر مفید جایگزین کنیم، اما مهمتر استفاده از کانکس های استاندارد آموزشی است. البته، چون افراد و خیرین در بخش های مختلف در مواقع بحران همچون سیل و زلزله در گیر تامین کانکس می شوند ممکن است شماری از مدارس کانکسی ما هم کاربری آموزشی نداشته باشند و ابعاد و جنس ورقشان مناسب نبوده و برای آموزش طراحی نشده باشند.

رخشانی مهر تاکید نمود: کانکس های کلاس درسی که خود سازمان نوسازی تهیه نموده ایمن هستند، استاندارد آموزشی دارند، عایق صوت و حرارت هستند و استاندارد های لازم برای ایمنی در برابر صاعقه را دارا هستند. منتها همانطور که گفته شد بعضی از این کانکس ها را یا اداره کل آموزش و پرورش استان تهیه نموده یا خیرین تامین نموده اند. ممکن است آن هایی که اینگونه هستند شرایطشان متفاوت باشد.

وی ادامه داد: سال جاری یک محور همایش معماری ایرانی مدرسه ایرانی را به همین موضوع مدارس عشایری اختصاص داده ایم و اگر پیشنهادات خوبی از مجموعه دانشگاهی بگیریم شاید مسئله مدارس عشایری را هم حل کنیم. قبلا کلاس ها، چادر بود و استاندارد را بالا بردیم به کانکس رسیدیم و اگر ایده های خوب برسد به سمت ایده های جدید می بریم.

منبع: فرارو
انتشار: 12 اسفند 1399 بروزرسانی: 12 اسفند 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 2063

به "معاون آموزش و پرورش: علت آتش سوزی کانکس صاعقه نبود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معاون آموزش و پرورش: علت آتش سوزی کانکس صاعقه نبود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید