عکس ، تنها موجود در دنیا که مردمک چشم آن مستطیل است!

به گزارش باتسک، برخلاف بیشتر موجودات، مردمک چشمان بزها مستطیلی شکل است.

عکس ، تنها موجود در دنیا که مردمک چشم آن مستطیل است!

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، مردمک سوراخی است که در وسط عنبیه چشم واقع شده است. مردمک ورودی مسیر نور به داخل چشم است. در بسیاری از جانوران (حت

ی تعداد کمی از ماهی ها) مقدارٔ مردمک به وسیله ماهیچه های موجود در عنبیه با توجه به شدت نور تنگ و گشاد می گردد و شکل مردمک در گونه های مختلف جانوران فرق دارد:دایره ای، هلالی،....؛ مردمک چشم بز به شکل مستطیل افقی با گوشه های محدب است.

زها فقط به حدود 5 ساعت خواب احتیاج دارند و اغلب در طول روز چند چرت کوتاه می زنند. اگر به مقدار کافی گرم باشد، در شب وقتی گرسنه شوند، در تمام طول شب حرکت می نمایند و چرا می نمایند.

در خصوص شاید همه چیز را در خصوص عادات غذایی بز ها و نحوه حفظ سلامت آنها یاد گرفته باشید، اما آیا تا به حال در خصوص نحوه دید بزها فکر نموده اید؟بزها حیوانات شکاری هستند و چشمان آنها طوری طراحی شده است که به آنها اجازه می دهد شکارچیان را به راحتی در هر زمانی از روز تشخیص دهند. شکارچیان اغلب دوست دارند از پنهان شدن تاریکی برای شکار طعمه خود استفاده نمایند، بنابراین مهم است که بزها بتوانند آنها را نه تنها در طول روز، بلکه در شب نیز شناسایی نمایند.

آیا بزها می توانند در تاریکی ببینند؟

بزها به لطف طراحی مردمک هایشان در تاریکی می توانند ببینند. در حالی که بعضی از حیوانات مردمک های گرد یا عمودی دارند، مردمک چشمان بزی افقی و به شکل مستطیل است. این شرایط به بز اجازه می دهد تا طیف وسیعی از محیط اطراف خود را ببیند. تصور می گردد که بزها می توانند میدان بینایی تقریباً 360 درجه را ببینند.

آنها بعلاوه می توانند اندازه نوری را که وارد چشمشان می گردد کنترل نمایند. حتی به آن ها امکان می دهد در تاریکی ببینند و بعلاوه به آن ها یاری می نماید در روشن ترین بخش روز در معرض نور خورشید قرار نگیرند. حتی آنها قادر به تشخیص یک شکارچی در میدان دید بزرگ خود باشند، مردمک های کشیده آنها بعلاوه به آنها اجازه می دهد تا ببینند کجا می دوند تا از برخورد با چیزها یا رفتن در جهت اشتباه جلوگیری نمایند.

بزها به لطف مردمک های مستطیل شکل خود و اینکه مردمک به صورت افقی در چشمانشان می نشیند قادر به دید نسبتا خوب در تاریکی هستند.

مردمک مستطیل شکل مکانیزمی است که به چشمان آنها اجازه می دهد تا نور اضافی را در تاریکی به داخل برسانند. این چیزی است که باعث می گردد آنها در شب بسیار خوب ببینند، بسیار بهتر از ما!

مسلماً، بزها در تاریکی نمی توانند به خوبی در طول روز ببینند. آنها می توانند به مقدار ای ببینند که اطراف خود را بشناسند، با خیال راحت حرکت نمایند و در طول شب هر طور که می خواهند چرا نمایند. آنها بعلاوه می توانند حرکاتی را در محیط خود تشخیص دهند و شکارچیان احتمالی را حتی در تاریکی شناسایی نمایند.

چرا چشم بز می چرخد؟

چشمان بز در حالی که سرشان را پایین می آورند می چرخند تا مردمک هایشان موازی با زمین باقی بماند. این به بزها اجازه می دهد به جای تمرکز بر روی زمین، زمانی که سر خود را به سمت پایین خم می نمایند، محیط اطراف را کامل ببینند.

این مکانیسم دفاعی به ویژه در شب مفید است، زمانی که شکارچیان می توانند از پوشش تاریکی برای شکار بز استفاده نمایند. مردمک های چرخان بز به آن ها اجازه می دهد تا هر گونه حرکتی را که می تواند شکارچی باشد، در محیط اطراف خود، حتی در حالی که در حال چرا هستند را ببینند.

چرا نحوه دید بزها عجیب به نظر می رسد؟

دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که شکل و مقدار مردمک در چشم حیوان نقش بسیار زیادی در بقا و تکامل گونه ها دارد. به همین علت، شکل عجیب چشم بز، نشانه ای از موقعیت آن در زنجیره غذایی طبیعی است.

بزها یکی از حیوانات خوش شانسی هستند که به وسیله مردمک های افقی و مستطیلی شکل تکامل یافته و با محیط اطراف خود سازگار شده اند. این چشمان عجیب و غریب ممکن است ترسناک به نظر برسند، اما این گونه است که بزها در طبیعت زنده می مانند. این به بزها یاری می نماید دید بهتر و محتاطانه تری برای دفاع از خود و سازگاری با زیستگاه طبیعی خود داشته باشند.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 21 خرداد 1402 بروزرسانی: 21 خرداد 1402 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 2865

به "عکس ، تنها موجود در دنیا که مردمک چشم آن مستطیل است!" امتیاز دهید

1 کاربر به "عکس ، تنها موجود در دنیا که مردمک چشم آن مستطیل است!" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس ، تنها موجود در دنیا که مردمک چشم آن مستطیل است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید