صالحی امیری: ابهام شورای نگهبان با یک تماس برطرف می شد و نیاز به 10 ماه زمان نبود، 5 کارمند کمیته به کرونا مبتلا شده اند

به گزارش باتسک، رئیس کمیته ملی المپیک از ابتلای دو کارمند این کمیته به ویروس کرونا خبر داد.

صالحی امیری: ابهام شورای نگهبان با یک تماس برطرف می شد و نیاز به 10 ماه زمان نبود، 5 کارمند کمیته به کرونا مبتلا شده اند

به گزارش باتسک، سید رضا صالحی امیری در پاسخ به این پرسش که ویروس کرونا چقدر به کمیته ملی المپیک ضربه زده است، گفت: هر روز جلسات کارشناسی در این خصوص داریم و جزئیات موضوع را دنبال می کنیم. شکی نیست که این بیماری به ما لطمه زده، اما نکته مهم این است که 206 کشور دنیا در این اوضاع، شرایط برابری دارند.

وی با اشاره به تعویق یک ساله المپیک توکیو شرح داد: فرصت لازم برای بازگشت تیم ها به اردو و آمادگی لازم قهرمانان را داریم. می توانیم با استفاده از زمان، تهدید کرونا در ورزش را به تدریج به فرصت تبدیل کنیم. این بیماری هم تهدید است و هم فرصت. کرونا ورزش قهرمانی ایران را دچار شوک کرد. 52 سهمیه المپیک گرفتیم و به دنبال سایر سهمیه ها بودیم که هشتم مرداد در المپیک شرکت کنیم. قطار در حال حرکت کار و نیز آمادگی قهرمانان ما در اردو و کسب آمادگی برای رسیدن به سکو دچار توقف شد.

رئیس کمیته ملی المپیک که با برنامه تهران ورزشی رادیو تهران گفت وگو می کرد، گفت: نکته دوم این است که اگر المپیک در مرداد برگزار می شد، به احتمال قوی برخی قهرمانان ما چون سهراب مرادی و حمیده عباسعلی را در اختیار نداشتیم و این وقفه، فرصتی برای بازگشت قهرمانان ما به روزهای اوج تلقی می شود.

صالحی امیری در ادامه اضافه کرد: نکته سوم این است که در این جریان، خود را وارد دنیای جدیدی کردیم که چگونه می توانیم در کنار کرونا، ورزش قهرمانی را داشته باشیم. ابتدا تجهیزاتی خریدیم و به خانه قهرمانان فرستادیم. با مجوز ستاد مبارزه با کرونا، فعالیت باشگاه ها و اردوها به صورت محدود و با رعایت پروتکل ها آغاز که اخیراً مجدداً تعطیل شد.

وی درباره رد اساسنامه کمیته ملی المپیک در شورای نگهبان اظهار داشت: اساسنامه دو سال و نیم در راستا رفت و برگشت میان ما، کمیسیون اجتماعی دولت و صحن دولت است که روندی زمانبر و کند دارد. ابتدا مصوبات به کمیسیون تطبیق مجلس می رفت و سپس اعلام نظر می کردند که بر اساس تفسیر حقوقی شورا، همه اساسنامه های شرکت ها و نهادها باید به این شورا برود. شورای نگهبان حدود 9 ماه بررسی اساسنامه، پاسخی داد که آن را رد نکرد؛ بلکه گفتند مبهم است.

صالحی امیری در ادامه شرحاتش مطرح کرد: دلیل ابهام این بود که در اساسنامه به دفعات به اساسنامه کمیته بین المللی المپیک ارجاع دادیم که اگر تماس می گرفتند، ظرف یک ساعت این منشور را به عزیزان می فرستادیم و نیاز به 10 ماه زمان نبود. پنجشنبه با دنیاگیری جلسه ای داشتم که مقرر شد معاون حقوقی رئیس جمهور برای رفع ابهامات، جلسه مشترکی با شورای نگهبان برگزار کند.

رئیس کمیته ملی المپیک درباره ثبت اساسنامه این کمیته به عنوان نهادی غیرانتفاعی گفت: این موضوع بیشتر متوجه فوتبال است. در فوتبال به عنوان نهاد عمومی غیردولتی غیرانتفاعی شناخته شدیم و کمیته بین المللی المپیک با این شرایطِ کمیته ملی المپیک تعارضی ندارد. کمیته های ملی المپیک در کشورها باید از مداخله دولت به دور باشند و نیز تابع منشور کمیته بین المللی باشند. این منشور را از سال 58 به رسمیت شناختیم و در چارچوب آن فعالیت می کنیم. ما و مجموعه کشور، غیردولتی بودن کمیته ملی المپیک را پذیرفته ایم.

صالحی امیری در این باره که آیا فدراسیون فوتبال می تواند در اساسنامه خود از عبارت نهاد عمومی غیردولتی غیرانتفاعی استفاده کند یا خیر، گفت: به نظر من بله. نهاد غیردولتی یعنی عدم مداخله دولت و نهادهای بین المللی ورزش می گویند باید عدم دخالت دولت را درج کنیم. بقیه تفسیرها به آن وارد نیست.

وی درخصوص تقدیر از قهرمانان پیشین ورزش کشور شرح داد: در ورزش قهرمانی از سال 1306 و در المپیک از سال 1948 که اولین کاروان فعال از ایران حضور داشت، با وجود همه افتخاراتی که طی یک قرن در ورزش داشتیم، رابطه ای میان نسل جدید و قدیم نبود. فلسفه ملی موزه ورزش المپیک و پارالمپیک همین است که نسل جدید، تلاش و فداکاری های نسل گذشته را ببیند و به یاد بیاورد که اگر صاحب افتخار در عرصه دنیای هستیم، حاصل تلاش کسانی چون تختی بوده است.

رئیس کمیته ملی المپیک ادامه داد: ما بنا را بر رونمایی از تندیس پنج المپین، پنج قهرمان و یک پارالمپین در هر ماه گذاشتیم تا به نسل جدید بگوییم این عزیزان، ریشه شما هستند. پیش تر از کسی که می مُرد تجلیل می کردند که این رویه باید پاک شود و از زنده ها تجلیل کنیم. هفته پیش از تندیس سیامند رحمان رحمت الله علیه، مرحوم سلماسی، امامعلی حبیبی، سیفی، یعقوبی و ملاقاسمی رونمایی کردیم و یعقوبی گفت در این 90 سال، دو بار زاده شدم. یکی هنگام کسب مدال طلا و یکی زمان رونمایی از تندیسم در حضور جمعیت.

صالحی امیری درباره پرداخت بورسیه 500 هزار دلاری به برخی ورزشکاران که هنوز سهمیه المپیک نگرفته اند، گفت: کمیته بین المللی المپیک از ورزشکاران برای کسب سهمیه المپیک یا کسب آمادگی برای شرکت در این مسابقات، در قالب این بورسیه ها حمایت می کند تا ورزشکار بتواند تجهیزات و مکمل های خود را بخرد. پرداخت این کمک هزینه از سال گذشته آغاز شد و هر ماه مطابق نرخ بانک مرکزی، این مبلغ به حساب فدراسیون ها و قهرمانان واریز می شد.

وی درخصوص ابتلای مدیران کمیته ملی المپیک به کرونا گفت: ما هم بخشی از جامعه هستیم. اخیراً غربالگری صد درصدی از کارمندان داشتیم که از 200 کارمند، پنج نفر به کرونا مبتلا شده اند. دو نفر علائم کرونا را داشتند، اما سه نفر هیچ علامتی نداشتند که به همه آنها گفتیم دو هفته در محل کار حاضر نشوند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 شهریور 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 1707

به "صالحی امیری: ابهام شورای نگهبان با یک تماس برطرف می شد و نیاز به 10 ماه زمان نبود، 5 کارمند کمیته به کرونا مبتلا شده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صالحی امیری: ابهام شورای نگهبان با یک تماس برطرف می شد و نیاز به 10 ماه زمان نبود، 5 کارمند کمیته به کرونا مبتلا شده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید