واکنش جهانگیری به ادعای ترامپ ، ملت ایران چه درخواستی باید بدهد؟!

به گزارش باتسک، معاون اول رئیس جمهوری، تصور عبور بدون هزینه و آسیب از مقطع کنونی را تقریباً غیرممکن دانست و گفت: همانگونه که مردم در این شرایط دچار مشکلاتی شده اند و هزینه می دهند، بخش خصوصی، دولت و سایر بخش ها نیز هزینه هایی را پرداخت خواهند کرد تا بتوانیم از این شرایط عبور کنیم.

واکنش جهانگیری به ادعای ترامپ ، ملت ایران چه درخواستی باید بدهد؟!

به گزارش خبرنگاران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهوری، اسحاق دنیاگیری پیش از ظهر شنبه 16 فروردین ماه در جلسه ای با مدیران و مسئولان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به اینکه فعالان و بنگاه های مالی زیرمجموعه این وزارتخانه نظیر هتل ها، اقامتگاه ها و بخش تولید صنایع دستی بیشترین آسیب ها را از شیوع ویروس کرونا متحمل شده اند، گفت: باید با اقدامات و برنامه ریزی های مناسب اجازه ندهیم بخش های گردشگری و صنایع دستی و زیرمجموعه های این بخش ها دچار آسیب شوند.

وی با اشاره به گزارش های وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره فعالیت ها و اقدامات بخش های مختلف این وزارتخانه گفت: بخش های زیرمجموعه این دستگاه اجرایی نقش مهمی در اشتغال زایی، ارزآوری و افزایش تولید در کشور ایفا می کنند و گزارش عملکرد سال های 97 و 98 این وزارتخانه بیانگر برنامه ریزی ها و اقدامات مناسب این وزارتخانه است.

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: با شیوع کرونا، ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا پروتکل ها و دستورالعمل هایی تدوین کرد که برای همه بخش ها لازم الاجرا است و البته این تصمیمات و پروتکل ها با تبعاتی در بخش های مختلف نیز همراه بوده است که یکی از اصلی ترین تبعات بر بخش گردشگری تحمیل شده و منجر به کاهش سفرها و در نتیجه ضرر و زیان هتل ها، تورها و آژانس های گردشگری شده است.

دنیاگیری با تبریک سال جدید به همه دست اندرکاران و کارکنان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شرح داد: یکی از تصمیمات مهم دولت برای مدیریت بیماری کرونا تعطیلی بخش های اصلی خود بوده است که به همین دلیل از دهم اسفند بخش آموزش کشور که بیش از 50 درصد بدنه دولت را تشکیل می دهد، به طور کامل تعطیل شد و در سایر دستگاه های دولتی نیز حضور کارکنان به شکل یک سوم و شیفتی بود. البته بخش هایی از دولت نظیر بخش بهداشت و درمان و بخش هایی که مسئول تامین نیازهای ضروری جامعه هستند، به صورت سه شیفت و شبانه روزی فعالیت دارند.

وی با تاکید بر اهمیت بخش های زیرمجموعه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: براساس گزارش های مونسان، به رغم اینکه سال 98 به جهت اتفاقات و حوادث، جزو سخت ترین سال ها بود اما درآمدهای ارزی این وزارتخانه بیش از 11 میلیارد دلار بوده که عددی بزرگ است و نمی توان از آن چشم پوشی کرد.

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به تدوین سند راهبردی توسعه گردشگری، برنامه اقدام ملی گردشگری و دیگر اسناد توسط وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ابراز داشت: تدوین این اسناد و برنامه ها اهمیت فراوانی دارند که باید به صورت جدی دنبال شوند و در سال 99 در دولت به تصویب برسد.

دنیاگیری با تاکید بر ضرورت حمایت همه نهادها و بخش های مختلف از جمله نظام بانکی از بنگاه های مالی زیرمجموعه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان نمود: بنگاه ها و فعالان مالی زیرمجموعه این وزارتخانه کانون مهمی برای اشتغال زایی و ارزآوری هستند و باید مورد حمایت قرار گیرند.

  • شیوع کرونا به چالش بزرگ دنیای تبدیل شده است

دنیاگیری با بیان اینکه شیوع کرونا همه کشورها را در برگرفته و این بیماری به چالش بزرگ دنیای تبدیل شده است، یادآور شد: پیش بینی های مهمی درخصوص تبعات مالی شیوع این ویروس در سراسر دنیا اجرا شده و طبیعتاً همه بخش ها و ظرفیت های مادی و معنوی کشور ما نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. مهمترین هنر مدیریت این است که قدرت مواجهه خود را با این بیماری و عبور از شرایطی که کرونا بر ما تحمیل کرده است، بالا ببریم.

معاون اول رییس جمهوری با تاکید بر اینکه موضوع سلامت و درمان مردم اصلی ترین و مهمترین اولویت دولت است، مطرح نمود: در کنار این اولویت مهم، مسائل و تبعات مالی ناشی از کرونا نیز اولویت مهمی است که باید برای عبور از آن برنامه ریزی کنیم.

دنیاگیری اضافه کرد: نباید تسلیم شرایط پیش رو شویم و در عین حال نباید چشم خود را بر عوارض، تبعات و پیامدهای ناشی از شیوع کرونا ببندیم. باید برای جبران آسیب ها و خسارات ناشی از شیوع کرونا بر بخش های مختلف مالی نظیر هتل ها، اقامتگاه ها و مراکز گردشگری برنامه ریزی جدی داشته باشیم.

  • تصور عبور از شرایط فعلی بدون هزینه غیرممکن است

دنیاگیری با بیان اینکه تصور اینکه بتوانیم بدون هزینه و آسیب از این مقطع عبور کنیم تقریباً غیرممکن است، گفت: همانگونه که مردم در این شرایط دچار مشکلاتی شده اند و هزینه می دهند، بخش خصوصی، دولت و سایر بخش ها نیز هزینه هایی را پرداخت خواهند کرد تا بتوانیم از این شرایط عبور کنیم.

  • ترامپ با پررویی می گوید ایرانی ها برای لغو تحریم ها درخواستی نداده اند

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به اینکه البته مردم از شرایط و منابع مالی دولت آگاه هستند، گفت: ما در تحریم ظالمانه ای از سوی آمریکا به سر می بریم و رییس جمهوری آمریکا با نهایت پر رویی به خبرنگاران اعلام می کند که ایرانی ها برای لغو تحریم ها درخواستی به ما نداده اند.

دنیاگیری اضافه کرد: ملت ایران چه درخواستی باید بدهد؟ ملت ایران از ابتدا اعلام کرده که در شرایطی که همه مردم دنیا با جان خود در حال مبارزه با ویروس کرونا هستند، باید تحریم های ظالمانه آمریکا برداشته شود.

وی خطاب به رییس جمهوری آمریکا شرح داد: ملت ایران می گوید شما در کشور خودتان که بیش از همه درگیر این ویروس هستید و جان دادن انسان ها را در پیش روی خود می بینید، بگذارید ملت ایران از منابع درآمدی خود استفاده کند. بگذارید مردم ایران زندگی کنند و مانند سایر ملت ها برای مقابله با این ویروس خطرناک راهکارهایی عالمانه در پیش بگیرد.

معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه ملت ایران می گوید تحریم ها را بردارید تا بانک مرکزی به منابع درآمدی خود دسترسی پیدا کند و بتواند ضرورت ها و نیازهای مقابله با کشور را تامین کند، گفت: اگر موانع را بردارید حتماً بهتر می توانیم با کرونا مبارزه کرده و این شرایط را مدیریت کنیم. شما مهمترین منبع درآمدی ایران که نفت است را به روی ملت ایران بسته اید و اجازه خرید نفت ایران را به کشورهای دیگر نمی دهید.

دنیاگیری ادامه داد: با وجود شرایط سخت مالی اما با انسجام، وحدت و هماهنگی می توانیم این شرایط را مدیریت کرده و از آن عبور کنیم.

وی با اشاره به برنامه ریزی های دولت برای جبران آسیب ها و خسارات بنگاه های مالی ابراز داشت: دولت 75 هزار میلیارد تومان تسهیلات با نرخ سود 12 درصد برای بنگاه های آسیب دیده به شرط حفظ نیروی کار در نظر گرفته و 25 هزار میلیارد تومان دیگر از منابع دولتی برای کمک به اقشار آسیب پذیر تخصیص داده است.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه بانک مرکزی و نظام بانکی کشور با جدیت پای کار آمده و مصمم است به بنگاه های آسیب دیده کمک کند، از پیشنهادات و راهکارهای ارائه شده از سوی نظام بانکی برای کمک به کسب و کارهای آسیب دیده قدردانی کرد.

دنیاگیری در بخش پایانی سخنان خود از برنامه ریزی ها و اقدامات وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قدردانی و بیان نمود: مدیران این وزارتخانه و سایر دستگاه های اجرایی باید با کار شبانه روزی برای دوران پس از کرونا برنامه های روشنی داشته باشند تا با تحریک تقاضا مانع از آسیب رسیدن به فعالان مالی و بنگاه های زیرمجموعه خود شوند.

وی اضافه کرد: رییس جمهوری نیز با تمام توان برای مقابله با کرونا پای کار است و در تمام ایام تعطیلات عید نوروز، روزی نبوده که چند جلسه در این خصوص برگزار نکرده باشد. باید با به کارگیری همه ظرفیت های دولت، بخش خصوصی و نهادهای مختلف به گونه ای برنامه ریزی کنیم که بتوانیم با سرفرازی و حداقل هزینه و آسیب این مقطع را پشت سر بگذاریم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 خرداد 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 1459

به "واکنش جهانگیری به ادعای ترامپ ، ملت ایران چه درخواستی باید بدهد؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش جهانگیری به ادعای ترامپ ، ملت ایران چه درخواستی باید بدهد؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید