سعید جلیلی به نفع ابراهیم رئیسی کنار می رود؟

به گزارش باتسک، خبرنگاران : سیدابراهیم رییسی و محمدباقر قالیباف روسای قوای قضاییه و مقننه که از ماه ها قبل، از آنها به عنوان دو گزینه اصلی جناح راست برای تصاحب کرسی ریاست بر قوه مجریه نام برده شده و البته در چند مقطع این احتمالات رد شده، حالا دوباره به فهرست حدس ها بازگشته اند.

سعید جلیلی به نفع ابراهیم رئیسی کنار می رود؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از اعتماد، از قضا نام رییسی که برخلاف قالیباف که با سکوت نسبت به این برآورد ها به نحوی در راستای تاییدشان گام برمی دارد، دست کم یک مرتبه و البته به طور تلویحی کاندیداتوری اش را تکذیب کرد، حالا دوباره ورد زبان چهره های سیاسی اصولگراست و هر روز یکی از این جماعت از احتمال ورودش به انتخابات و البته توفیقش در صورت ورود به این عرصه می گویند.

همزمان اما سعید جلیلی که بارها از سوی نزدیکانش به عنوان یکی از کاندیداها شنیده ایم و البته عمدتا تاکید شده که حضورش در انتخابات به نحوی در گروی غیاب رییسی است در این عرصه، بار دیگر به عنوان گزینه مورد نظر طیفی خاص از جناح راست، یعنی پایداری ها مطرح شده است.

شاید مثلث رییسی، قالیباف و جلیلی قدرتمندترین چهره های مدنظر اصولگرایان برای انتخابات پیش رو را در خود جای می دهد. مثلثی که چنان چه اشاره شد، دست کم نزدیکان به یکی از اضلاع، حضورش را به حضور یا غیاب ضلع دیگر منوط نموده اند.

سیدحسین نقوی حسینی، رییس ستاد سعید جلیلی در انتخابات ریاست جمهوری 92 طی ماه های گذشته به دفعات از این گفته که اگر رییسی بیاید، جلیلی فارغ از اینکه وارد میدان شده و نام نویسی می نماید یا نه، اما محل اجماع اصولگرایان نخواهد بود. همین دیروز اما حمیدرضا ترقی، عضو ارشد حزب موتلفه اسلامی در رابطه با اطمینان اصولگرایان از کاندیداتوری رییسی به خبرگزاری برنا گفته است: این گونه نیست! مگر اینکه اصولگرایان بتوانند فشار زیادی بیاورند تا بتوانند، رضایت رییسی را جلب نمایند.

ترقی می گوید: به هر حال اگر رییسی بخواهد وارد انتخابات 1400 گردد، طبیعتا اصولگرایان باید کوشش بسیاری انجام دهند که رهبری را راضی نمایند که منع را از روی رییسی برای پذیرش مسوولیت دیگر بردارند؛ بنابراین طبیعی است که کار مسئله ای است به هر حال رییسی سرباز نظام است و در هر جایی که وظیفه باشد، خدمت می نماید.

این تاکید ترقی بر لزوم کوشش اصولگرایان برای راضی کردن رهبری جهت برداشتن منع رییسی از پذیرش مسوولیتی به جز ریاست قوه قضاییه اما در حالی مطرح شده که پیش از این، صرفا به طور تلویحی از این ملاحظه صحبت می شد و جایی صحبت از منع صریح رهبری نبود. جالب تر آنکه همزمان مجلس یازدهم که قالیباف ریاست آن را برعهده دارد، اخیرا در جریان طرح جنجالی اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری، ملاحظه قانونی استعفا برای انتخابات را از پیش روی رییس و هیات رئییسه مجلس و رییس و اعضای شورای عالی قضایی برداشتند تا برآورد ها درباره کاندیداتوری قالیباف و البته رییسی تشدید گردد.

همزمان اما در حالی که مجید متقی فر، سخنگوی جبهه پایداری بدون اشاره به نام هیچ یک از کاندیداها بار دیگر بر مشی و مرام خاص این تشکیلات سیاسی در مواجهه با کاندیداهای انتخاباتی تاکید نموده و گفته که جبهه پایداری در انتخابات 1400 از کسی حمایت خواهد نمود که بالاترین نمره را ضمن رای آوری، در احراز اصلح بودن مطابق شاخص های انقلابی داشته باشد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 2034

به "سعید جلیلی به نفع ابراهیم رئیسی کنار می رود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سعید جلیلی به نفع ابراهیم رئیسی کنار می رود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید