سرگیجه را جدی بگیرید ، عوارض دارو درمانی

استادیار دانشگاه علوم پزشکی ایران، نسبت به عوارض سرگیجه به عنوان علامت بیماری، هشدار داد.

سرگیجه را جدی بگیرید ، عوارض دارو درمانی

محسن احدی، در مصاحبه با خبرنگار مهر، با اشاره به مباحث مطرح شده درباره اختلالات تعادلی و سرگیجه در هجدهمین کنگره شنوایی شناسی ایران، گفت: سرگیجه یک احساس ناخوشایند بوده که می تواند ناشی از بیماری های مختلفی باشد و باعث می گردد به بیمار احساس چرخش یا توهم حرکت دست دهد.

وی با بیان اینکه سرگیجه بیماری نیست بلکه نشانه یک بیماری است، اضافه کرد: این نشانه ممکن است به دلیل ناراحتی در سیستم عصبی مانند تومورها، سکته های مغزی و ام اس، بیماری های قلبی و عروقی مانند افت برون ده قلبی، تغییرات و افت ناگهانی فشار خون، بیماری های گوش داخلی از جمله مینیر، سرگیجه های وضعیتی خوش خیم، نوریت ها و لابیرنتیت ها، همچنین اختلالات سایکولوژیک و بیماری هایی که جنبه روانی دارند مثل اضطراب زیاد باشد.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی ایران، توضیح داد: علاوه بر آن ممکن است مربوط به موارد سطحی دیگری مانند خستگی و گرسنگی باشد که سرگیجه موقت ایجاد می نماید، به همین علت برای فردی که دچار سرگیجه می گردد ممکن است مورد ساده پیش افتاده موقتی یا موضوع خیلی خاصی اتفاق افتاده باشد.

احدی تاکید نمود: کسانی که دچار سرگیجه می شوند اگر پیش از آن سابقه ای نداشتند حتماً باید به پزشک مراجعه نمایند به خصوص اگر سرگیجه آنان طولانی بوده و بیشتر از چند دقیقه دوام داشته باشد که قدم اول معاینات قلبی و عروقی، قدم دوم معاینات نورولوژیک برای اطمینان از نبودن احتمال سکته و مسائل مغز و سیستم عصبی است و پس از آن نیز معاینات گوش، حلق، بینی و ادیولوژی انجام می گردد.

وی خاطر نشان کرد: اگر عامل سرگیجه دو مورد اول نباشد، ممکن است علت آن بیماری گوش داخلی باشد بنابراین چیزی که به آن تأکید می گردد این است که مردم هوشیار باشند و با ابتلاء به سرگیجه مضطرب نشوند. هرچند موضوعی است که احتیاج به پیگیری دارد اما ممکن است مورد خیلی خطرناکی نباشد.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی ایران، یادآوری کرد: عوارض سرگیجه معمولاً بسیار شدید و بدحال نماینده است و برای اغلب افراد ترسناک است اما ممکن است زمینه خیلی ترسناکی نداشته باشد، هرچند که باید معاینات انجام گردد ولی در سرگیجه به خصوص سرگیجه های چرخشی که به صورت ناگهانی و شدید بروز می نمایند، این احتمال وجود دارد که مربوط به بیماری های گوش داخلی باشد. بنابراین معاینه گوش، حلق و بینی و آزمایش های سرگیجه تحت نظر شنوایی شناس مسلط به این کار حتماً باید صورت گیرد.

احدی با بیان اینکه اگر بیماری مربوط به گوش داخلی باشد، با تشخیص آن روند درمان را معین می کنیم، اضافه کرد: در علائم اغلب بیماری های مربوط به گوش داخلی به تدریج بهبود ایجاد می گردد اما به معنای بی توجهی به آن نیست بلکه برای کنترل علائم، حتماً در مرحله حاد آن احتیاج به دارو درمانی است و پس از آن نیز اقدامات توانبخشی سرگیجه انجام می گردد که شامل یک سری مانورها و درمان های حرکتی بوده و به مغز یاری می نماید که با وضعیت دچار ضعف و آسیب شده کنار بیاید.

وی تأکید کرد: مؤثرترین روش درمانی بیماری های گوش داخلی که به صورت مزمن برای فرد باقی می ماند، توانبخشی و وستیبولار یا توانبخشی سرگیجه است که تازه های آن در هجدهمین کنگره شنوایی شناسی ایران مطرح شد و نسبت به دارو درمانی روش بسیار موثرتری بوده و در آن آسیب جانبی وجود ندارد.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی ایران تأکید کرد: داروهای سرگیجه برای بیمار عوارض جانبی مانند بی حالی، خستگی، خواب آلودگی و کرختی ایجاد می نمایند اما روش توانبخشی بدون عوارض جانبی است، همچنین تأثیر خود را زودتر نشان می دهد به همین دلیل احتیاج است که بیماران دچار سرگیجه به آن توجه نموده و به پزشک مراجعه نمایند، توانبخشی سرگیجه را بشناسند و بدانند با پیگیری این راهبردها و درمان های حرکتی حتماً نتیجه می گیرند.

احدی با اشاره به اینکه ممکن است پس از توانبخشی نیز این موضوع برای بیمار تکرار گردد، یادآوری کرد: در بسیاری از بیماری ها می توان شرایط را کنترل کرد و در بعضی نیز امکان درمان وجود دارد، بنابراین مراجعه به موقع، به شنوایی شناس مسلط، پیگیری درمان و مشارکت فعال در برنامه توانبخشی باید مورد توجه قرار گیرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: بروزرسانی: 23 تیر 1398 شناسه مطلب: 498

به "سرگیجه را جدی بگیرید ، عوارض دارو درمانی" امتیاز دهید

1 کاربر به "سرگیجه را جدی بگیرید ، عوارض دارو درمانی" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرگیجه را جدی بگیرید ، عوارض دارو درمانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید