خبرنگاران تئاتر از سال ها پیش به کرونا مبتلا شده است

به گزارش باتسک، تهران- خبرنگاران- کارگردان و نمایشنامه نویس تئاتر گفت: از سال های پیش عرصه تئاتر مبتلا به بیماری شده و کرونا تنها توانست آسیب را عریان کند.

خبرنگاران تئاتر از سال ها پیش به کرونا مبتلا شده است

حسین باستانی در گفت وگو با خبرنگار باتسک با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا و قربانی شدن انسان ها تاسف برانگیز است گفت: همه دنیا و به ویژه ایران درگیر این بیماری شده اند و ما در شرایطی بحرانی تر قرار داریم زیرا به دلایل مختلف تجهیزات پزشکی مناسب را در اختیار نداریم و به همین دلیل امکان دارد تا چندین ماه ادامه داشته باشد.

وی اضافه کرد: در این شرایط روز هفتم فروردین که روز ملی هنرهای نمایشی است را نیز پیش رو داریم و این در حالی است که تئاتر ایران از سال ها پیش دچار بیماری بوده و کرونا تنها سیستم ضعیف آن را رو به از بین رفتن قرار داده است و محکوم به بی توجهی شده است.

وی با اشاره به اینکه در شرایط شیوع گسترده ویروس کرونا تجمع بسیار خطرناک است گفت: برنامه ها برای جمع شدن خانواده تئاتر در کنار هم را باید به تعویق انداخت تا در فصل مناسب تری برگزار کرد در این فاصله در فضای مجازی می توانیم با یکدیگر در ارتباط باشیم و به نوعی با وجود تکنولوژیکی تبریک برای این روز عظیم را اعلام کنیم.

به گفته وی، حال که امکان برگزاری جشن به معنای واقعی را نداریم باید برای گرامیداشت روز ملی هنرهای نمایشی یادبود و یادآوری انجام داد.

دغدغه امروز خانواده تئاتر، مردم هستند

این کارگردان تئاتر با طرح این سوال که تئاتر چه کاری می تواند برای مردم در این بحران انجام دهد توضیح داد: همه دغدغه ما آحاد مردم هستند که از چه راه هایی می توانیم به آنها یاری کنیم تا این شرایط ریشه کن گردد.

باستانی تاکید نمود: برای روز ملی هنرهای نمایشی در این اوضاع نمی توانیم هیچ توقعی داشته باشیم زیرا مهم ترین مسئله امروز این است که مردم در چه شرایطی هستند و از چه راهی می توان از آنها حفاظت کرد.

وی با بیان اینکه تئاتر و هنرمندان بدون مردم معنایی ندارند گفت: به همین دلیل است که این روزها هنرمندان در فضای مجازی اطلاعیه می دهند و شهروندان را هدایت می نمایند و همینطور شاهد یاری های خانه تئاتر و حوزه هنری برای ساخت ماسک و تهیه لوازم ضد عفونی هستیم.

هفتم فروردین به عنوان روز ملی هنرهای نمایشی از سال 96 در تقویم شمسی ایران از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ثبت رسید و به این ترتیب تا به امروز سه جشن به مناسبت این روز در سراسر کشور همزمان در میانه ایام نوروز برگزار می گردد. علی نصیریان نخستین هنرمند پیشکسوتی است که در سال 96 همزمان با نخستین روز برگزاری پیغامی نوشت و در سال 97 نیز مرحوم جمشید مشایخی پیغام دومین روز برای هنرهای نمایشی را نگاشت، در سال 98 نیز محمد علی کشاورز هنرمند باسابقه این عرصه دست به قلم شد و سال جاری نیز اکبر زنجانپور عهده دار نگارش پیغام شده است تا در این روز ملی از این عظیمان به یادگار بماند.

طی سه سال گذشته برنامه های جشنی از جمله تئاترهای خیابانی و برنامه های مختلف در سراسر کشور برای این روز برگزار گردید اما در پیشواز از چهارمین سال برگزاری روز ملی هنرهای نمایشی شیوع گسترده ویروس کرونا شرایط را تغییر داده است و به دلیل ممنوعیت تجمعات، محدودیت هایی برای تردد و خانه نشینی برای حفظ سلامت و جلوگیری از ابتلا به این بیماری جدید، این روز نیز تحت الشعاع شرایط جامعه قرار خواهد گرفت.

منبع: ایرنا
انتشار: 21 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 21 اردیبهشت 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 1409

به "خبرنگاران تئاتر از سال ها پیش به کرونا مبتلا شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تئاتر از سال ها پیش به کرونا مبتلا شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید