حفاظت از آثار تاریخی با استفاده از فناوری واقعیت مجازی

به گزارش باتسک، گردشگری راهی برای درک زیبایی های پیرامون و ارتباط با دنیا اطراف است. با پیشرفت فناوری، تجربه های خاص و باورنکردنی در گردشگری ایجاد شده که یکی از این روش های فناوری واقعیت مجازی (VR) است.

حفاظت از آثار تاریخی با استفاده از فناوری واقعیت مجازی

به گزارش خبرنگاران- منطقه خراسان و به نقل از تراول نیوز، با استفاده از فناوری واقعیت مجازی اگر امکان سفر وجود ندارد کاربر با این روش تمام زیبایی ها و احساسات ناشی از آن را درک خواهد نمود.

افزایش گردشگر در مکان های محبوب گردشگری و میراث فرهنگی موجب آسیب رساندن به این مکان ها طی زمان خواهد شد و در نتیجه با واقعیت مجازی از این مورد پیشگیری خواهد شد و حتی تجربه گردشگری در مکان هایی که دسترسی به آنها به راحتی میسر نیست فراهم خواهد شد.

برای بسیاری از ما پیش آمده که مکان های مختلف تاریخی را برای خود مجسم کنیم. حال با این روش به راحتی می توانیم به تصورات خود وارد شده و تجربه گردشگری خیالی داشته باشیم، اما واقعیت مجازی آنقدر هم مجازی نیست و منطبق با واقعیت است.

واقعیت مجازی احساس مشابهی مانند زمان بازدید حقیقی در کاربر ایجاد می نماید و با تحریک احساسات و تصورات بصری تجربه واقعی برای فرد ایجاد می گردد.

در این روش در ابتدا مکان مورد نظر انتخاب شده و با زاویه 360 درجه نمایش داده می گردد. یکی از نمونه های این تصاویر گردشگری در استرالیا است.

از دیگر نمونه های این گردشگری می توان به جاذبه های گردشگری تایلند اشاره نمود که مقامات این کشور ارائه نموده اند. با این روش صخره های مرجانی که همیشه گردشگران زیادی را به خود جلب می نماید آسیب نمی بینند.

از دیگر مزایای این فناوری بازدید از رویدادهای تاریخی است. در این روش از ویدئوهای شناور، صفحه نمایش لمسی تعاملی و آثار تاریخی در بازسازی صحنه های جنگ استفاده می گردد.

با فناوری VR به راحتی از مکان های غیرقابل دسترس و یا خطرناک بازدید می گردد و نمونه این گردشگری، گردشگری حیات وحش است که با این روش هم از آسیب به حیات وحش پیشگیری شده و هم سلامت گردشگران تضمین می گردد.

گردشگری VR همچنین می تواند به افزایش سلامتی و رفاه یاری کند. ساعت کار طولانی می تواند منجر به اضطراب و افسردگی گردد و سفر راحت و آسان منجر به آرامش فرد خواهد شد.

در حال حاضر امکانات جدید برای برنامه های VR در حال ظهور بوده تا این فناوری تکامل یابد و همانطور که مسافران به دنبال تجربیات جدید هستند واقعیت مجازی نیز با تجربیات واقعی دنیا مطابقت یافته و باعث افزایش لذت گردشگری می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 بهمن 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 198

به "حفاظت از آثار تاریخی با استفاده از فناوری واقعیت مجازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حفاظت از آثار تاریخی با استفاده از فناوری واقعیت مجازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید