مورچه گلوله زن با دردناک ترین نیش روی زمین

به گزارش باتسک، شاید میزان این مورچه فقط به میزان یک اینچ باشد، اما مورچه گلوله زن نیشِ عذاب آوری دارد که نفسِ قربانیان را می گیرد و آن ها را دچار فلجِ موقت و توهم می نماید.

مورچه گلوله زن با دردناک ترین نیش روی زمین

خبرنگاران | میزان مورچه گلوله زن که گاهی اوقات به آن مورچه 24 ساعته یا مورچه کانگا می گویند تنها کمی از یک اینچ بیشتر است، اما نیش آن می تواند قربانی را دچار درد بسیار شدیدی کند. قربانیان بدشانسی که نیش این موجودِ ریزِ جنگل های بارانی را تجربه نموده اند می گویند درد آن با هیچ چیزی روی زمین برابری نمی نماید.

به گزارش خبرنگاران ، با وجود درد شدیدی که این مورچه کوچک می تواند ایجاد کند، سم آن ممکن است فواید دارویی داشته باشد. افزون بر این، گروهی از بومیان برزیلیِ استان آمازوناس از نیش Paraponera clavata (نام علمی مورچه گلوله زن) در یک یک جور مناسک تشرف (مراسم مخصوص بلوغ) برای ترسناک ترین جنگجویان شان استفاده می نمایند. این تمام اطلاعاتی ست که احتیاج دارید درباره مورچه گلوله زن بدانید؛ حشره کوچک و وحشی که ترس را به دل همه قربانیان بدشانس خود انداخته است.

چرا مورچه گلوله زن کابوس جنگل های بارانی است

مورچه گلوله زنِ بالغ فقط 1.2 اینچ طول دارد. این مورچه مانند بسیاری از حشره ها، با رژیم غذایی حاوی شهد و اندکی از بندپایان زنده می ماند. عمر این مورچه کوتاه است و تنها عده کمی از این مورچه ها بیش از 90 روز زنده مانده اند. این مورچه در ظاهر آنقدرها ترسناک به نظر نمی رسد، اما بدون علت نام ترسناک گلوله زن را به آن نداده اند. دکتر جاستین اشمیتِ حشره شناس نیش مورچه گلوله زن را یک درد محض، شدید و شوکه نماینده توصیف می نماید، مثل راه رفتن روی زغال های شعله ور در حالی که انگار یک میخ سه اینچی در پای شما فرو رفته باشد.

درد نیش این مورچه آنقدر طاقت فرساست که در مقیاسِ دردِ اشمیت برای حشراتِ گزنده از بالاترین آستانه (4) بیشتر است. در نظر بگیرید که نیش زنبور عسل در جایگاه دوم این مقیاس قرار گرفته است. خوشبختانه هیچ خبری مبنی مردن قربانیان در اثر گزیدگی مورچه گلوله زن گزارش نشده است. درد نیش این مورچه به طور طبیعی ظرف 24 ساعت از بین می رود به همین علت، نام دیگر آن را مورچه 24 ساعته گذاشته اند. خوشبختانه این مورچه فقط در صورت تحریک شدن حمله می نماید.

هرچند به گفته یکی از قربانیانِ این حشره، اگر بدشانسی بیاورید و با این مورچه گلوله زن روبه رو شوید، آنگاه هیچ چیز در دنیای شما به جز درد نیش این حشره وجود نخواهد داشت، ماهیتِ نیش این جانورِ کوچک محققان را به تحقیق درباره کاربرد بالقوه آن در پزشکی ترغیب نموده است.

اهداف دارویی نیش مورچه گلوله زن

عجیب نیست که از انواع زهر ها در درمان های دارویی مختلف استفاده گردد. برای نمونه بوتاکس (Botax) از سم بوتولینوم ساخته می گردد و زهر مورچه گلوله زن هم از این قاعده مستثنی نیست. ویوی یِن بِیلی جِریتسِن در مقاله علمی خود که سال 2001 در مجله Protein Spotlight منتشر شد اشاره نموده است که زهر مورچه گلوله زن قرن ها به وسیله بومیان آمازونی به عنوان درمان رماتیسم استفاده شده است.

به نقل از مجله وایس (Vice) در سال 1968، یک مرد آلمانی به نام گانتر هولزمان که در آمازون بولیوی زندگی و کار می کرد این درمان بومی را برای تسکین درد آرتروز خود یافت. در واقع، زهر مورچه در طب شرقی به خاطر خواص ضدالتهابی استفاده می گردد. زهر گونه های مختلف مورچه در هند برای بهبود بینایی، در مراکش برای برطرف خستگی و در استرالیا برای درمان سردرد استفاده می گردد و در بعضی فرهنگ ها از نیش مورچه گلوله زن در تشریفات آغاز بزرگسالی استفاده می نمایند.

تشریفات مشقت بار جنگجویان سَتیر-ماوِی

سَتیر-ماوِی (Sateré-Mawé)، یک گروه بومی از آمازونی هایی که در برزیلِ امروزی زندگی می نمایند، نه تنها به خاطر کشت گوآرانا بلکه به خاطر استفاده از سم مورچه گلوله زن در مراسم جشن بلوغ معروف هستند. اعضای قبیله نخست جانواران را در یک آرام بخش طبیعی فرو می برند تا بیهوش شوند. سپس از مورچه ها در بافت دست کشی از جنس برگ استفاده می نمایند و آن دستکش را به دست پسران جوان 12 ساله می نمایند در حالی که این حشره های کوچکِ مهاجم درون دستکش هستند.

اتفاقی که پس از پوشیدن دستکش می افتد قابل پیش بینی است: مورچه ها به هوش می آیند در حالی که دیوانه شده اند و به مدت 10 دقیقه آغاز به نیش زدن قربانی بیچاره می نمایند. اسپاسم عضلانی، اختلال موقعیت یابی و حتی توهم از عواقب نیش این مورچه هاست. اما جنگجویان جوان سَتیر-ماوِی بیش از یک بار این تشریفات عذاب آور را تجربه می نمایند. آن ها تا رسیدن به بلوغ کامل 20 بار دیگر این تجربه دردناک را تحمل می نمایند.

به گفته رئیس قبیله، هدف این تشریفات این است که به پسران نشان دهند زندگی توام با تحمل درد و کوشش است. اگر از اعضای این قبیله نیستید، به توصیه کارشناسان باید از نیش این مورچه به هر قیمتی اجتناب کنید. اگر به صورت اتفاقی در طبیعت با این حشره روبه رو شدید، از تحریک مورچه یا دخل و تصرف در زیستگاه طبیعی آن جداً پرهیز کنید و اگر به رغم رعایت این نکات به وسیله این مورچه گزیده شدید، سعی کنید با یادآوری این نکته که تا 24 ساعت بعد درد خود به خود از بین می رود، خودتان را آرام کنید؛ فقط این دردناک ترین 24 ساعتِ زندگی شما خواهد بود.

منبع: allthatsinteresting

مترجم: زهرا ذوالقدر

منبع: فرادید
انتشار: 24 شهریور 1401 بروزرسانی: 24 شهریور 1401 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 2742

به "مورچه گلوله زن با دردناک ترین نیش روی زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مورچه گلوله زن با دردناک ترین نیش روی زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید