جیمزوب قدیمی ترین مولکول آلی جهان را شکار کرد

به گزارش باتسک، یک مطالعه تازه گزارش می دهد که ستاره شناسان قدیمی ترین نمونه های شناخته شده مولکول های آلی پیچیده را در جهان کشف کرده اند.

جیمزوب قدیمی ترین مولکول آلی جهان را شکار کرد

بر اساس این مطالعه، این مواد شیمیایی، بسیار شبیه به موادی که در دود و دوده روی زمین یافت می شوند، در یک کهکشان اولیه قرار دارند که زمانی شکل گرفته است که جهان حدود 10 درصد سن فعلی خود را داشته است.

مولکول های مبتنی بر کربن که از نظر فنی به عنوان هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای شناخته می شوند، در ذخایر نفت و زغال سنگ روی زمین و همچنین در مه دود یافت می شوند.

جاستین اسپیلکر، نویسنده ارشد این مطالعه، ستاره شناس دانشگاه تگزاس A&M در ایستگاه کالج، به Space.com گفت: مولکول هایی که ما پیدا کردیم چیز های ساده ای مانند آب یا دی اکسید کربن نیستند. ما در مورد مولکول های بزرگ و فلاپی با ده ها یا صد ها اتم در آن ها صحبت می کنیم.

این مولکول های آلی پیچیده در فضا رایج هستند، جایی که اغلب با دانه های ریز گرد و غبار مرتبط هستند. اخترشناسان آن ها را بررسی می کنند، زیرا می توانند به آشکار کردن جزئیات کلیدی فعالیت در کهکشان ها کمک کنند؛ به عنوان مثال، آن ها به تأثیرگذاری بر سرعت سرد شدن گاز بین ستاره ای کمک می کنند. با این حال، شناسایی این مولکول ها در کهکشان های بسیار دور که زمانی که کیهان نسبتاً جوان بود، بسیار چالش برانگیز بوده است، زیرا تلسکوپ ها از نظر حساسیت و تعداد طول موج های نوری که نظارت می کردند محدود بودند.

اکنون، اسپیلکر و همکارانش با استفاده از تلسکوپ فضایی نو و فوق العاده قدرتمند جیمز وب ناسا (JWST)، این مولکول ها را در کهکشانی به نام SPT 0418-47 در فاصله بیش از 12 میلیارد سال نوری از زمین شناسایی کرده اند.

اسپیلکر می گوید: این قابل توجه است که جهان می تواند مولکول های بسیار بزرگ و پیچیده را خیلی سریع پس از انفجار بزرگ بسازد.

با توجه به فاصله بسیار زیاد SPT 0418-47، نوری که ستاره شناسان کشف کردند سفر خود را کمتر از 1.5 میلیارد سال پس از انفجار بزرگ آغاز کرد.

این کشف با کمک یک تار در بافت فضا-زمان به نام عدسی گرانشی انجام شد. آلبرت اینشتین کشف کرد که جرم فضا-زمان را منحرف می کند، کمی شبیه این که چگونه یک توپ بولینگ می تواند ورقه ای لاستیکی را که روی آن قرار گرفته است بکشد.

هر چه جرم یک جسم بیشتر باشد، منحنی های فضا-زمان در اطراف شی بیشتر می شود و بنابراین کشش گرانشی جسم قوی تر است. نحوه رفتار گرانش به این معنی است که می تواند نور را مانند یک عدسی خم کند، بنابراین یک میدان گرانشی قدرتمند، مانند میدانی که از طریق یک خوشه بزرگ از کهکشان ها تولید می شود، می تواند مانند یک ذره بین غول پیکر عمل کند.

اسپیلکر گفت که ستاره شناسان رکورد قبلی قدیمی ترین مولکول های آلی پیچیده را با استفاده از رصد های بیش از یک روز کامل از طریق تلسکوپ فضایی اسپیتزر ناسا شناسایی کردند. او گفت که در مقایسه، با استفاده از JWST، ما فقط یک ساعت به این کهکشان خیره شدیم. وب واقعاً جستجوی مولکول های آلی را بسیار آسان می کند.

منبع: فرارو
انتشار: 20 خرداد 1402 بروزرسانی: 20 خرداد 1402 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 2864

به "جیمزوب قدیمی ترین مولکول آلی جهان را شکار کرد" امتیاز دهید

1 کاربر به "جیمزوب قدیمی ترین مولکول آلی جهان را شکار کرد" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جیمزوب قدیمی ترین مولکول آلی جهان را شکار کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید