جشن برداشت گندم آللاه لاما در گرمی برگزار شد

به گزارش باتسک، آیین سنتی برداشت گندم با عنوان آللاه لاما در روستای آلایله از توابع بخش مرکزی شهرستان گرمی برگزار شد.

جشن برداشت گندم آللاه لاما در گرمی برگزار شد

به‌گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل، روح الله محمدی رئیس اداره میراث فرهنگی، شهرستان گرمی در این مراسم تصریح کرد: این مراسم با هدف معرفی قابلیت های گردشگری و کشاورزی روستاها در سه سال اخیر برگزار شده است.

او گفت: جشن آللاه لاما یکی از رسوم کهن در منطقه گرمی است که بعد از برداشت گندم در اواخر تیر ماه برگزار می شود.

او افزود: برداشت گندم در منطقه گرمی از خرداد تا تیر ماه بوده و جشن برداشت گندم در روستاهای کوهستانی شهرستان گرمی از دیرباز یکی از رسوم رایج منطقه است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان گرمی با اشاره به برگزاری این جشن در 50 روستا، ادامه داد: این جشن به نوعی شکرگزاری و سپاس از نعمات الهی و فرصتی جهت معرفی قابلیت های گردشگری شهرستان گرمی است.

محمدی متذکر شد: در کنار این مراسم جشن بازارچه محصولات روستایی نیز برگزار شد تا بخشی از توانمندی روستاییان به نمایش درآید.

او با بیان اینکه این جشن در سال های اخیر به یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان تبدیل شده است، ادامه داد: این جشن در ادبیات شفاهی و مکتوب منطقه به ویژه اشعار و ضرب المثل ها مطرح شده است.

به گفته رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان گرمی این آیین سنتی هم اکنون در فهرست آثار میراث ناملموس کشور به ثبت ملی رسیده است.

منبع: chtn.ir
انتشار: 7 خرداد 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 101

به "جشن برداشت گندم آللاه لاما در گرمی برگزار شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جشن برداشت گندم آللاه لاما در گرمی برگزار شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید