ترکیه و روسیه بر آتش بس بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان نظارت می نمایند

به گزارش باتسک، ریاست جمهوری ترکیه اظهار داشت، ترکیه و روسیه بر اجرای آتش بس در قره باغ از یک مرکز نظارت مشترک نظارت خواهند داشت. این بعد از تماس تلفنی بین اردوغان و پوتین مطرح شد.

ترکیه و روسیه بر آتش بس بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان نظارت می نمایند

با ما سفر کنید و با تور ارزان ارمنستان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از ایجاد یک مرکز روسی-ترکی برای نظارت بر آتش بس در قره باغ اطلاع داد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه با همتای ترکیه ای خود رجب طیب اردوغان گفت وگوی تلفنی انجام داد و موضوع اصلی گفت وگو توافق در خصوص قره باغ بود.

اردوغان در گفت وگو با پوتین، این را گام درست آنها در جهت حل دائمی اوضاع خواند. رئیس جمهوری ترکیه اضافه نمود آنکارا و مسکو به طور مشترک فعالیتهای مربوط به نظارت بر آتش بس در قره باغ را انجام خواهند داد.

در بیانیه دولتی ریاست جمهوری ترکیه نیز آمده است: رئیس جمهور ما (اردوغان) با ولادیمیر پوتین گفت وگوی تلفنی داشت. وی اظهار داشت که عصر دیروز گام درستی در راه چاره و فصل پایدار اوضاع قره باغ برداشته شد.

اردوغان گفت که ترکیه همراه با روسیه بر اساس مرکز مشترکی که ایجاد خواهد نمود فعالیت های مشاهده و نظارت بر آتش بس را نظارت خواهند کرد.

طرفین همچنین در خصوص اوضاع سوریه گفت وگو کردند. به گفته وی، روسیه و ترکیه می توانند آنجا نیز از مکانیسمی مشابه مکانیسم مورد استفاده در قره باغ استفاده نمایند.

همچنین وزارت دفاع روسیه خاطرنشان کرد: 12 فروند هواپیمای ایل-76 به همراه نیروهای حافظ صلح روسی در ارمنستان به زمین نشستند.

به گزارش اسپوتنیک، وزارت دفاع روسیه در بیانیه ای خاطرنشان کرد: در حال حاضر، 12 هواپیمای ترابری نظامی ایل -76 با افسران فرماندهی نیروهای صلحبان روسیه و نیروهای یگان های تیپ 15 صلح بان در جمهوری ارمنستان فرود آمده اند.

خاطرنشان می گردد که هواپیمای ترابری نظامی روسیه بیش از 200 پرسنل نظامی، نفربر زرهی، خودروهای زرهی و تجهیزات ارتباطی را تحویل داده است.

پیشتر نیز هواپیمای ایل-76 افسران فرماندهی نیروهای حافظ صلح روسیه را در فرودگاه مستقر نموده بود.

پیشتر اعلام شد که رهبران روسیه، ارمنستان و آذربایجان بیانیه مشترکی درباره آتش بس در قره باغ اتخاذ کردند. طبق بیانیه ای که ولادیمیر پوتین، آن را بیان نمود، آتش بس کامل در قره باغ کوهستانی از 10 نوامبر شروع می گردد، آذربایجان و ارمنستان در مواضع خود متوقف می شوند و باید اسیران جنگی را تبادل نمایند. همچنین نیروهای حافظ صلح روسی در قره باغ مستقر می شوند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 25 آبان 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 1853

به "ترکیه و روسیه بر آتش بس بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان نظارت می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکیه و روسیه بر آتش بس بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان نظارت می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید