آیین نامه صادرات نرم افزار پشت درهای هیات دولت قبل باقی ماند

به گزارش باتسک، به گزارش خبرنگاران به نقل از فدراسیون فاوا، محمدرضا طلایی در جلسه بررسی و رفع چالش های صادراتی شرکت های دانش بنیان در حوزه فاوا که با حضور رئیس سازمان توسعه تجارت، برگزار گشت، با اشاره به تصویب آئین نامه صادرات نرم افزار و خدمات فناوری اطلاعات در شورای عالی صادرات در دولت گذشته گفت: متأسفانه به دلیل عدم همکاری برخی از دستگاه ها، این آئین نامه پشت درهای هیأت دولت باقی ماند و از تصویب دولت بازماند.

آیین نامه صادرات نرم افزار پشت درهای هیات دولت قبل باقی ماند

وی تاکید کرد: با پیگیری های مستمر فدراسیون و تشکل های ملی فناوری اطلاعات و ارتباطات، با مصوب شدن دستورالعمل اجرایی نحوه تشخیص ارز حاصل از صادرات خدمات، این امکان برای صادرکنندگان نرم افزار ایجاد شده تا با استفاده از این فرصت، امکان صادرات رسمی نرم افزار و خدمات فنی و مهندسی و خدمات فناوری اطلاعات را پیگیری کنند.

رئیس هیأت مدیره فدراسیون فاوا با اشاره به موانعی که برای استفاده از ارز حاصل از صادرات خدمات فناوری اطلاعات و نرم افزار وجود دارد این خواسته را بیان نمود که امکان استفاده از ارز حاصل از صادرات خدمات فاوا برای استفاده در حوزه هایی مانند واردات تجهیزات فناوری اطلاعات و ارتباطات مورد استفاده قرار گیرد.

طلایی گفت: صادرات رسمی خدمات فنی مهندسی، نرم افزار و در مجموع دارایی های نامشهود به این دلیل که تشریفات گمرکی مانند کالاهای فیزیکی ندارد، باید از طریق صدور پروانه صادرات از سوی سازمان توسعه تجارت مورد پشتیبانی قرار گیرد تا از نظر نهادهای داخلی امکان اثبات صادرات برای صادرکنندگان کالاهای غیر فیزیکی و خدمات ایجاد شود تا بتوانند از معافیت های مالیاتی و مشوق های حوزه صادرات بهره مند شوند.

وی افزود: اگر حمایت از صادرات محصولات نرم افزاری و خدمات فناوری اطلاعات در دستور کار دولت قرار گیرد، می توان در طول 5 سال آینده ارزش صادرات این حوزه را تا 500 میلیون دلار در سال افزایش داد.

در این جلسه مسعود شنتیایی عضو هیأت مدیره فدراسیون فاوا و رئیس هیأت مدیره سندیکای تولیدکنندگان تجهیزات فناوری اطلاعات نیز بر ضرورت حمایت از تولید تجهیزات فناوری اطلاعات و رفع موانع واردات مواد اولیه این صنعت تاکید کرد.

وی گفت: صادرات تجهیزات فناوری اطلاعات و ارتباطات مستلزم حمایت از تولید و بهبود کیفیت محصولات داخلی است.

همچنین علی رضا پیمان پاک رئیس سازمان توسعه تجارت نیز در این جلسه با تشریح مشوق هایی که سازمان توسعه تجارت برای محصولات دانش بنیان در نظر گرفته است، گفت: صادرکنندگان محصولات نرم افزاری و خدمات فناوری اطلاعات هم امکان بهره گیری از این مشوق ها و تسهیلات را دارند.

وی با بیان اینکه برنامه اصلی سازمان توسعه تجارت در این دوره حمایت از صادرات محصولات دانش بنیان است افزود: مشوق های مناسبی برای توسعه صادرات خدمات و محصولات دانش بنیان از طریق سازمان توسعه تجارت در نظر گرفته شده است. از آنجا که محصولات نرم افزاری و خدمات فناوری اطلاعات هم از جمله محصولات دانش بنیان محسوب می شوند می توانند از امکان بازگشت 10 درصد از ارز حاصل از صادرات استفاده کنند و 90 درصد از صادرات محصولات دانش بنیان از بازگشت ارز معاف است.

پیمان پاک تاکید کرد: 200 میلیارد تومان وام کم بهره برای کمک به صادرکنندگان محصولات دانش بنیان در نظر گرفته شده است که این تسهیلات شامل محصولات حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات هم می شود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 بهمن 1400 بروزرسانی: 20 بهمن 1400 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 2553

به "آیین نامه صادرات نرم افزار پشت درهای هیات دولت قبل باقی ماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیین نامه صادرات نرم افزار پشت درهای هیات دولت قبل باقی ماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید