7 اقدام مهم چین برای مقابله با هوای آلوده

به گزارش باتسک، افزایش جمعیت و رشد سریع صنعتی شدن دو فاکتور مهمی هستند که به طور مستقیم در تشدید معضل آلودگی هوا نقش دارند.

7 اقدام مهم چین برای مقابله با هوای آلوده

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش باتسک، چین نیز همچون هند از کشورهای پرجمعیت دنیا به حساب می آید و معضل آلودگی هوا گریبانگیر مردم این کشور است.

بنابر گزارش سایت اینترنتی اسکوپ ووپ، مقامات چین در سال های اخیر اقدامات موثری را برای کاهش میزان آلودگی هوا ارائه و اعمال نموده اند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1- اعمال محدودیت در مصرف زغال

چین در سال 2013 برنامه اقدام ملی کیفیت هوا را با موضوع آلودگی هوا ارائه کرد که شامل مجموعه ای از محدودیتهاست. بر اساس این قانون ظرفیت دهی جدید به نیروگاه ها با سوخت زغال ممنوع شده، معادن زغال سنگ تعطیل و ظرفیت فراوری آهن و فولاد کاهش پیدا کرد.

2- شناسایی و تمرکز بر مناطق آلوده

چین رویکردی منطقه ای پیش گرفت و به منظور کسب نتایج بیشتر، مناطق آلوده کلیدی را شناسایی کرد. بنابراین در سال 2013 چندین منطقه در این کشور به عنوان مناطق کلیدیِ اقدامات کنترل آلودگی شناسایی شد. پس از این اقدام، میانگین غلظت ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در این مناطق کاهشی 32 تا 48 درصدی پیدا کرد.

3- ممنوعیت استفاده از زغال در مصارف خانگی

همچنین چین ممنوعیت مصرف زغال برای مصارف خانگی، بیمارستان ها و مدارس را در سراسر کشور اعمال کرد.

4- محدود کردن خرید خودروهای جدید

در شهرهای بزرگی همچون پکن، شانگهای و گوانجو اقداماتی در نظر گرفته شد که هدف آنها کاهش تردد خودروها در جاده های این کشور است. در حقیقت بخشی از این 10 اقدام که توسط دولت چین معرفی گردید شامل کاهش مجموع تعداد خودروها در شهر پکن به شش میلیون دستگاه تا انتها سال 2017 بود.

5- ساخت بزرگترین دستگاه تصفیه کننده هوا در دنیا

دستگاه عظیم تصفیه کننده هوا به ارتفاع 100 متر در استان شانشی ساخته شد که پس از راه اندازی آن روزانه بیش از 10 میلیون متر مکعب هوای تمیز فراوری می گردد.

6- افزایش 23 درصدی پوشش جنگلی تا سال 2020

چین نه تنها در حوزه منابع انرژی تجدیدپذیر سرمایه گذاری می نماید بلکه برنامه هایی را با هدف افزایش پوشش جنگلی از 21.7 درصد به 23 درصد تا سال 2020 و 26 درصد تا سال 2035 ارائه نموده است. گزارش ها نشان می دهد بین سال های 2013 تا 2018 چین بیش از 65 میلیارد دلار برای ایجاد جنگل های جدید سرمایه گذاری نموده است.

7- برنامه ای سه ساله با هدف کاهش آلودگی هوا

چین در سال های 2018 تا 2020 برنامه سه ساله جدیدی را برای مقابله با آلودگی هوا معرفی نموده است که طبق برنامه محیط زیست سازمان ملل از سال 2013 تا 2017 ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در پکن کاهش 35 درصدی داشته و در مناطق مجاور آن 25 درصد افت داشته است. طبق برنامه 2020 اقداماتی که برای مقابله با دود و غبار ارائه شده در 82 شهر چین اعمال می گردد. این مناطق یاری های اقتصادی و فنی بیشتری دریافت نموده و تحت نظارت بیشتر دولت قرار خواهند گرفت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 آذر 1398 بروزرسانی: 23 فروردین 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 905

به "7 اقدام مهم چین برای مقابله با هوای آلوده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 اقدام مهم چین برای مقابله با هوای آلوده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید