هشدار هواشناسی نسبت به وقوع رگبار باران در 9 استان کشور

به گزارش باتسک، سازمان هواشناسی نسبت به وقوع رگبار باران در 9 استان کشورتا سه شنبه (10 تیرماه) هشدار داد.

هشدار هواشناسی نسبت به وقوع رگبار باران در 9 استان کشور

به گزارش گروه اجتماعی باتسک، سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ آورده است: رشد ابر های همرفتی در ساعات بعدازظهر موجب وقوع رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقت طی امروز (8تیرماه) در استان های اردبیل، شمال استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، ارتفاعات شمال و شرق هرمزگان، فردا (9 تیرماه) در شرق مازندران، گلستان، ارتفاعات شرقی سمنان، خراسان شمالی، ارتفاعات استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، جنوب سیستان و بلوچستان، شرق هرمزگان و سه شنبه (10 تیرماه) در استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، جنوب سیستان و بلوچستان می گردد.

بر اثر حاکمیت این شرایط جوی بالا آمدن ناگهانی سطح آب مسیل ها و رودخانه ها، برخورد صاعقه پیش بینی و نسبت به اجتناب از تردد و توقف در کنار رودخانه ها و مسیل ها و احتیاط در صعود به ارتفاعات توصیه می گردد.

در ادامه این هشدار با اشاره به تداوم وزش باد های 120 روزه آمده است: امروز (8 تیرماه) وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در استان های خراسان جنوبی و شمال سیستان و بلوچستان موجب کاهش دید و کیفیت هوا می گردد. در این شرایط سازمان هواشناسی نسبت به احتیاط در تردد جاده ای و پرهیز از حضور غیرضروری در فضای باز، توصیه و احتمال آسیب به سازه های موقت و گلخانه ها و سقوط تابلو های تبلیغاتی و اشیای سبک را پیش بینی می نماید.

در بخش دیگری از این هشدار به وزش باد شدید اشاره شده و آمده است: خیزش موقت گرد و خاک به ویژه در ساعات بعدازظهرامروز (8 تیرماه) برای استان های سمنان، نیمه غربی خراسان شمالی، خراسان رضوی، شمال اصفهان، ایلام، خوزستان و بوشهر، فردا (9 تیرماه) برای نیمه شرقی و جنوب سمنان، شمال شرق اصفهان، یزد، خراسان رضوی، نیمه غربی خراسان شمالی، کرمان، بوشهر پیش بینی می گردد که احتمال آسیب به سازه های موقت و گلخانه ها، سقوط تابلو های تبلیغاتی و اشیای سبک و شکستن سرشاخه درختان و احتمال کاهش دید افقی و کیفیت هوا را در پی دارد بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به محکم کردن سازه های موقت، تابلو های تبلیغاتی و پوشش گلخانه ها و اتخاذ سایر اقدامات پیشگیرانه توصیه می نماید.

زمانی که سازمان هواشناسی هشدار زرد رنگ صادر می نماید به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفر ها و انجام کار های روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می گردد تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدار ها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 شهریور 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 1669

به "هشدار هواشناسی نسبت به وقوع رگبار باران در 9 استان کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار هواشناسی نسبت به وقوع رگبار باران در 9 استان کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید