نظر مردم نسبت به زمان خاتمه بحران کرونا

به گزارش باتسک، نظرسنجی های جدید ایسپا نشان می دهد بیش از نیمی از مردم امید زیادی دارند که بحران کرونا در یکی دو ماه آینده حل شود و زندگی به روال عادی برشود.

نظر مردم نسبت به زمان خاتمه بحران کرونا

از پروفایل اینستاگرام بهروز ازند دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران، جهت سنجش امیدواری مردم نسبت به حل بحران کرونا، مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران از مردم پرسیده است: شما چقدر امید دارید بحران کرونا در یکی دو ماه آینده حل شود و زندگی به روال عادی خود برشود؟

یافته های نظرسنجی نشان می دهد، 56.2 درصد مردم ایران امید زیادی دارند که بحران کرونا در یکی دو ماه آینده حل شود و زندگی به روال عادی برشود. این میزان امیدواری در بین 9.4 درصد درحد متوسط و در بین 32 درصد کم است. 2.4 درصد به این سوال پاسخ ندادند.

یافته های مقایسه ای نشان می دهد، تفاوت معناداری بین گروه های مختلف از حیث میزان امیدواری مردم به حل بحران کرونا در یکی دو ماه آینده وجود دارد. این میزان بین زنان بیشتر از مردان، بین افراد بالای 50 سال بیشتر از افراد جوان و میانسال و بین افراد دارای تحصیلات دانشگاهی کمتر از غیردانشگاهی مشاهده شده است.

دولت چقدر می تواند از آسیب دیدگان اقتصادی کرونا حمایت کند؟

همچنین یافته های نظرسنجی دیگر اجرا شده توسط ایسپا نشان می دهد 57.6 درصد مردم معتقدند دولت توان اقتصادی زیادی جهت حمایت از آسیب دیدگان اقتصادی ناشی از شیوع بیماری کرونا دارد. 6.7 درصد دراین خصوص نظر بینابین داشته اند و 24.2 درصد گفته اند دولت توان کمی برای حمایت از آسیب دیدگان اقتصادی دارد. 11.5 درصد اظهار بی اطلاعی کردند یا به این سوال پاسخ ندادند.

با توجه به نتایج حاصل از آزمون های آماری، مردان (28.2 درصد) بیش از زنان (20.1 درصد) معتقدند دولت به میزان کمی توان اقتصادی برای حمایت از اقشار آسیب دیده به دلیل شیوع ویروس کرونا را دارد. اگرچه بیش از نیمی از مردم معتقدند دولت توان لازم برای حمایت از آسیب دیدگان اقتصادی را دارد ولی این میزان بین افراد جوان (52.2 درصد) در مقایسه با سایر گروه های سنی کمتر است. با افزایش سطح تحصیلات باور به اینکه دولت توان اقتصادی خوبی دارد کاهش پیدا می کند.

اهمیت خبرهای کرونایی نزد مردم

نظرسنجی های دیگر اجرا شده در ایسپا گویای آن است که بیش از نیمی از مردم ایران اخبار آمار و اطلاعات مربوط به بیماری کرونا را به مقدار زیاد دنبال می کنند.

بر اساس نتایج نظرسنجی، بیشتر افراد یعنی 53.8 درصد از آنها گفته اند آمار و اطلاعات مربوط به کرونا در ایران را به میزان زیاد دنبال می کنند. 21.9 درصد از افراد تا حدودی و 19.6 درصد به میزان کم آمار و اطلاعات مربوط به کرونا در ایران را دنبال می کنند. 4.5 درصد از افراد بیان کرده اند، اصلاً آمار و اطلاعات مربوط به کرونا در ایران را دنبال نمی کنند. 0.3 درصد از افراد نیز به این سوال پاسخ ندادند.

بر این اساس افراد زیر 30 سال کمتر از دیگر گروه های سنی آمار و اطلاعات مربوط به کرونا در ایران را دنبال می کنند. میزان پیگیری مردم از آمار و اطلاعات مربوط به کرونا در ایران در بین زنان و مردان و گروه های مختلف تحصیلی تفاوت معناداری ندارد.

همچنین تقریباً 42 درصد از مردم ایران اخبار آمار و اطلاعات مربوط به سیاست های دولت و ستاد مبارزه با کرونا را به مقدار زیاد دنبال می کنند

یافته های نظرسنجی نشان می دهد 41.8 درصد از مردم اخبار مربوط به سیاست های دولت و ستاد مبارزه با کرونا را به میزان زیاد، 19.6 درصد از مردم تا حدودی و 28.6 درصد به میزان کم دنبال می کنند. طبق نتایج به دست آمده، 9.8 درصد از مردم بیان کرده اند اصلاً اخبار مربوط به سیاست های دولت و ستاد مبارزه با کرونا را دنبال نمی کنند. 0.2 درصد نیز به این سوال پاسخ ندادند.

براساس یافته های تحلیلی، با بالاتر رفتن سن میزان پیگیری اخبار مربوط به سیاست های دولت و ستاد مبارزه با کرونا بیشتر می شود. اما میزان پیگیری مردم از اخبار مربوط به سیاست های دولت و ستاد مبارزه با کرونا در بین زنان و مردان و گروه های مختلف تحصیلی تفاوت معناداری ندارد.

نظرسنجی های مذکور به صورت تلفنی و با جامعه آماری افراد بزرگسال (بالای 18 سال) در سطح ملی و حجم نمونه 1563 در تاریخ 24 تا 27 فروردین 1399 به صورت خویش فرمایی توسط ایسپا اجرا شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 خرداد 1399 بروزرسانی: 19 دی 1400 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 1522

به "نظر مردم نسبت به زمان خاتمه بحران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نظر مردم نسبت به زمان خاتمه بحران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید