تور کانادا: نحوه پذیرش دانشجوی دکتری

به گزارش باتسک، دانشجویان در دانشگاه های کانادا برای ورود به دوره دکتری نیازی به گذراندن آزمون ورودی جامع به شکل رسمی نداشته و تنها در بعضی رشته های خاص آزمونی به صورت شفاهی و کتبی برگزار می گردد.

تور کانادا: نحوه پذیرش دانشجوی دکتری

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با ما همراه باشید.

به گزارش مهر، به طور مثال دانشجویان دانشگاه واترلو در رشته ریاضی برای ورود به دوره دکتری باید آزمون کتبی دروسی مانند جبر، بررسی و توپولوژی را گذرانده و از انتها نامه دوره کارشناسی ارشد خود نیز به عنوان قسمت شفاهی آزمون دفاع نمایند.

طول متوسط دوره دکتری در دانشگاه های کانادا چهار سال بوده و مانند روال معمول بسیاری از دانشگاههای دنیا معدل دوره کارشناسی ارشد و موافقت استاد راهنما با طرح رساله دکتری دو عامل اصلی برای پذیرش دانشجوی دکتری در دانشگاههای کانادا است.

برای ورود به این دوره میانگین نمره 70 درصد و بالاتر مربوط به دوره کارشناسی ارشد مورد احتیاج است. علاوه بر این دانشجو باید توصیه های کتبی استادان قبلی را داشته باشد که نشان دهنده توانایی او برای پژوهش است. برای دوره دکتری در کانادا دانشجو باید دروس مشخص شده مربوط به رشته مورد نظر خود را گذرانده و از انتها نامه پژوهشی خود نیز دفاع کند.

در موارد خاص هم با هماهنگی هیئت علمی دانشگاه امکان اخذ مدرک دکتری بدون دریافت کارشناسی ارشد و تنها با داشتن مدرک لیسانس امکانپذیر است.

دانشجویان با انتها مقطع فوق لیسانس ضمن برقراری ارتباط با استاد راهنما و توافق بر سر محتوای انتها نامه حین حضور در کلاس مشغول پژوهش می شوند. دانشجویان باید با ارائه مدرک موثقی که نشان دهد آنها به مدت دو یا سه سال بصورت تمام وقت روی موضوع ارائه شده کار می کردند برای ورود به مقطع دکتری از کمیته اساتید صاحب نظر تائیدیه بگیرند.

پس از برقراری ارتباط با استاد راهنما، سوابق علمی و تحصیلی و همچنین طرح پژوهشی دانشجو در کمیته ای متشکل از استاد راهنما و چهار استاد دیگر که یکی از آنها باید از اساتید صاحب نظر خارج از دانشگاه باشد تائید شده و دانشجو پس از دفاع از طرح خود پیروز به اخذ مدرک دکتری خواهد شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 مهر 1398 بروزرسانی: 2 مرداد 1400 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 748

به "تور کانادا: نحوه پذیرش دانشجوی دکتری" امتیاز دهید

1 کاربر به "تور کانادا: نحوه پذیرش دانشجوی دکتری" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور کانادا: نحوه پذیرش دانشجوی دکتری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید