مفاهیم: معماری فوتوریسم چیست؟

به گزارش باتسک، معماری فوتوریسم یک فرم از معماری مربوط به اوایل قرن بیستم است که در ایتالیا به دنیا آمد. مشخصه آن خطوط طولانی و پویا است که نشان دهنده سرعت، حرکت و نور است. معماری فوتوریسم بخشی از این سبک بود که در قالب یک جنبش هنری به وسیله شاعر فیلیپو توماسو مارینتی ایجاد شد.

مفاهیم: معماری فوتوریسم چیست؟

خبرنگاران- مهدی تهرانی: اولین مانیفست معماری فوتوریسم، مرتبط به آینده گرایی، در سال 1909 بود. این جنبش نه تنها شاعران، موسیقی دانان و هنرمندان (مانند اومبرتو بوچونی، جاکومو بالا، فورتوناتو دپرو، و انریکو پرامپلینی) بلکه تعدادی از معماران را نیز جذب کرد. سازه های آنتونیو سنت الیا تقریبا منظره معماری آینده گرا را به شکل شهری نمودار کرد. آنتونیو سنت الیا در پروژهٔ خود شهر تازه (به ایتالیایی: La Citta Nuova) که مشتمل بر خانه های چندین طبقه و راه های زیرزمینی و هوایی در طبقات مختلف بود، کوشید اصول حرکت را به عنوان عامل هنری در طرح شهرهای معاصر معمول دارد. بعدها، در حدود سال 1960 بود که مسئلهٔ عبور و مرور در معماری اهمیت یافت و برای حل آن ناگزیر ساختن جاده ها و خیابان ها در طبقات مختلف پیشنهاد شد و اصول پروژهٔ سنت الیا و کارهای مجسمه مانند کازیمیر مالویچ جانی تازه گرفت.

پیشینه

در سال 1912، سه سال پس از مانیفست آینده نگر مارینتی، آنتونیو سنت الیا و ماریو چیاتونه در نمایشگاه میلان شرکت کردند. در سال 1914، گروه اولین نمایشگاه خود را با پیغام از سنت الیا ارائه کرد که بعدها با همکاری فیلیپو توماسو مارینتی به (مانیفست معماری آینده گرا) تبدیل شد. بوچونی به طور غیر رسمی روی مانیفست مشابهی کار کرد، اما مارینتی مقاله سنت الیا را ترجیح داد.

  • مفاهیم: معماری نئو-فوتوریسم چیست؟

فروهاوس در زوریخ

معمار: یاستوس داهیندن/1970

اصول

1- معماری آینده یک معماری محاسباتی، پر از جسارت و بی پروایی اما با پیرایه سادگی است. معماری بتن مسلح، آهن، شیشه، مقوا، الیاف نساجی و همه جایگزین های چوب، سنگ و آجر که حداکثر الاستیسیته و سبکی را ممکن می سازد.

2. اما ترکیب انتزاعی و خشک در معماری مفید نیست، چرا که هنر سنتز و بیان آن است.

3- خطوط مورب و خطوط بیضوی پویا هستند که طبیعتاً هزار برابر بیشتر از خطوط افقی و عمودی بیان می شوند.

4- تزیین به عنوان چیزی که بر معماری تحمیل می گردد پوچ است و ارزش تزئینی معماری آینده گرا صرفاً به استفاده از مواد خام یا رنگ های تند بستگی دارد.

5. همانطور که انسان های باستان برای هنر خود از عناصر طبیعت الهام می گرفتند، معماری آینده گرا نیز باید این الهام را از عناصر دنیای مکانیکی کاملاً تازهی که ایجاد شده است، بیابد.

6. معماری به عنوان هنر توزیع اشکال ساختمان ها بر اساس معیارهای از پیش معین شده شناخته گردد

7- معماری را باید کوششی برای هماهنگ کردن آزادانه و جسورانه محیط و انسان، یعنی تبدیل دنیا اشیا به فرافکنی مستقیم از دنیای روح دانست.

8. ویژگی های اساسی معماری آینده گرا انقضا و گذرا خواهد بود. خانه ها کمتر از ما زندگی می نمایند. هر نسلی باید شهر خود را بسازد.

ایستگاه راه آهن مرکزی ورشو

معمار: آرسنیوس رومانوویچ / 1975

  • مفاهیم: معماری مدرن یا نوگرا چیست؟

توضیح تصویر اصلی: کتابخانه گایزل، دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو، معمار: ویلیام پریرا/ 1970

آخرین بروزرسانی Jul 31, 2023 - دوشنبه 9 مرداد 1402

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 مرداد 1402 بروزرسانی: 10 مرداد 1402 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 2886

به "مفاهیم: معماری فوتوریسم چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مفاهیم: معماری فوتوریسم چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید