معرفی شماری از مکانهای معروفی که جاذبه را زیر سوال می برند

به گزارش باتسک، ما در کره ای مملو از پدیده های شگفت انگیز زندگی می کنیم؛ اتفاقات و پدیده هایی طبیعی یا حاصل دست انسان که باعث نقض قوانین طبیعی زمین می شوند. با ما در مقاله مکانهای معروفی که جاذبه را زیر سوال می برند همراه باشید تا شما را با تعدادی از مکانهای دیدنی که جاذبه را زیر سوال می برند آشنا کنیم. قطعا، آشنایی با مکانهایی که جاذبه را زیر سوال می برند برایتان جالب خواهد بود.

معرفی شماری از مکانهای معروفی که جاذبه را زیر سوال می برند

مکان اسرارآمیز (Mystery Spot) در ایالات متحده آمریکا

اتفاقاتی که در این مکان در شهر سانتا کروز رخ می دهند، باعث می شوند تا دیگر به چشمانتان اطمینان نکنید و همه حواس پنجگانه شما فریب بخورند. افراد در اینجا با اطمینان به سمت زمین متمایل شده بدون اینکه تعادل آنها به هم بخورد یا بیفتند. به نظر می رسد قانون جاذبه در آنجا وجود ندارد ولی در واقع اینطور نیست. نه جاذبه زمین ایرادی دارد و نه پای نیروهای ماورایی در میان است. واقعیت در پس نوع معماری و ساخت این مکان نهفته هست، به صورتی که معماری و ترکیب داخلی و خارجی این مکان در فکر گردشگران توهم ایجاد می نماید.

علاوه بر معماری شگفت انگیز، محلی که این مکان در آنجا ساخته شده هم در این موضوع تاثیرگذار است. جایی که همچون تپه های آرگاتاس باعث ایجاد خطای ادراکی می گردد. این دو عامل باعث شده که گردشگران با ورود به این مکان احساس نمایند جاذبه درست کار نمی نماید. این خاصیت حیرت انگیز سبب شده تا این مورد از مکانهایی که جاذبه را زیر سوال می برند به یک جاذبه توریستی تبدیل گردد و گردشگران از سراسر جهان از آن تماشا نمایند.

آبشار وارونه در شیلی

وقتی از آبشار صحبت می کنیم، طبیعتا تصویر ریزش آبهای خروشان از بالای ارتفاعات به سمت پایین به فکرمان خطور می نماید. حالا فرض کنید جهت جریان آبشار از پایین به بالا باشد! تصور چنین چیزی خیلی دور از فکر است. اما جالب هست بدانید که چنین آبشاری در شیلی وجود دارد. ظاهرا این آبشار عجیب از قوانین جاذبه پیروی نمی نماید و آن را نقض نموده است. در واقع، نیرویی که از طریق بادهای شدید به قسمتهای زیرین آبشار وارد شده، باعث ایجاد این جریان معکوس گشته و این چشم انداز عجیب را بوجود آورده است. علاوه بر شیلی، چنین اتفاقی در کشورهایی مانند استرالیا و هند هم روی داد.

سد هوور در استان متحده آمریکا

در رودخانه کلرادو و میان مرز دو استان آریزونا و نوادا، سد هوور ساخته شد. سد هوور از معماری فوق العاده ای بهره مند بوده و یکی از بزرگترین سازه های بتنی جهانست. این سد برای گردشگران یک مکان تفریحی محسوب می گردد. گردشگران با رسیدن به این سد، برای ریختن آب به پایین سد کوشش می نمایند ولی آب به سمت بالا حرکت دارد. علت این حرکت وارونه آب، فشار هوای زیاد در این مکان بوده که ریزش آب یا پرتاب اجسام سبک به سمت پایین را غیرممکن می نماید. سپس، این تصور برای گردشگران بوجود آمده که جاذبه در این مکان درست عمل نمی نماید.

پاگودا کیا اکتیو در میانمار

یکی از معابد بودایی معروف جهان، پاگودا کیا باگان مشهور به صخره طلایی است. پاگودا کیا باکان ظاهری فوق العاده جالب داشته و وجود سنگی بزرگ در این مکان، بر شگفتی های آن افزوده است. این سنگ عجیب بیش از 2500 سال بوده که در گوشه ای از آن به صورت آویزان واقع شده است و بگونه ای قرار گرفته که هر آن احتمال افتادنش می رود. اما همچنان سر جای خود ثابت است و تکان نمی خورد. هیچگونه علت و منطقی برای این پدیده عجیب وجود ندارد. باوری در افسانه های قدیمی بوده که میگوید، بودا از طریق یک تار موی خود این سنگ را نگه داشته و مانع پرتاب آن به پایین می گردد.

کوهستان آراگاتس در ارمنستان

کوهستان آراگاتس در ارمنستان دارای جاذبه هایی خاص و فرق دارد. به نظر می رسد در تپه های این کوهستان جاذبه زمین درست کار نمی نماید. در این تپه ها اگر شما آب را روی زمین بریزید، در کمال تعجب می بینید رو به بالا حرکت می نماید. اگر توپی را در سراشیبی رها کنید، به سمت بالا به حرکت در می آید. اگر در این تپه ها به سمت بالا حرکت کنید، احساس نموده که در سرازیری در حرکتید و چنانچه در سراشیبی به سمت پایین بروید، حس حرکت رو به بالا را خواهید داشت و ممکن است دچار خستگی شدید هم شده و به نفس نفس زدن بیفتید!

این منطقه از نظر علمی مورد آنالیز قرار گرفته ولی علتی برای این اتفاقات پیدا نشده است. در واقع، این تپه ها به علت خطای ادراکی و خطای دید انسان وارونه جلوه می نمایند و تضادی با قوانین فیزیک ندارند. علاوه بر این کوهستان، چنین نمونه هایی در آمریکا، کانادا، هند و استرالیا هم مشاهده می شوند.

منبع: همگردی
انتشار: 22 شهریور 1401 بروزرسانی: 22 شهریور 1401 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 2741

به "معرفی شماری از مکانهای معروفی که جاذبه را زیر سوال می برند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی شماری از مکانهای معروفی که جاذبه را زیر سوال می برند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید