صعود دلار در بازارهای جهانی

به گزارش باتسک، یورو و پوند بیشترین ریزش را در مقابل دلار داشتند.

صعود دلار در بازارهای جهانی

به گزارش خبرنگاران و به نقل از رویترز، با پیشرفت در فرایند واکسیناسیون در سراسر دنیا که باعث کاهش محسوس شمار مبتلایان هم شده، بازدهی اوراق قرضه به عنوان نمادی از خوش بینی فعالان بازار به دورنمای اقتصادی افزایش یافته است. این افزایش به ویژه پس از آن تسریع شد که هیچ کدام از مقامات ارشد بانکی دنیا نسبت به این موضوع واکنش نشان ندادند و به نظر می رسد از نظر بانک های مرکزی اوراق قرضه می تواند ابزاری در مدیریت و کنترل حجم نقدینگی در بازارها باشد به ویژه حالا که با هدف کاستن از تبعات اقتصادی کرونا، این بانک ها وادار به تزریق نقدینگی قابل ملاحظه ای به بازارها شده اند.

آمار نهایی رشد سه ماهه چهارم سال 2020 آمریکا نشان می دهد اقتصاد این کشور 4.1 درصد رشد نموده که این میزان از برآورد قبلی 0.1 درصد بیشتر است. بخش های مخارج دولتی، سرمایه گذاری ثابت و سرمایه گذاری بخش خصوصی رشد خوبی داشته اند اما رشد بخش مخارج خانوار که بار اصلی رشد اقتصادی را بر دوش می کشد از برآورد قبلی کمتر بوده است. در مجموع سال 2020 اقتصاد آمریکا 3.5 درصد کوچک شد که این رشد بدتر از رشد منفی رکود عظیم سال 2009 و همچنین بدترین عملکرد سالانه ثبت شده در این کشور از زمان جنگ دنیای دوم تا به امروز محسوب می گردد.

تحلیلگران دویچه بانک در گزارش جدیدی پیش بینی کردند که اقتصاد آمریکا در امسال 6 درصد رشد کند که این رشد 1.2 درصد بیشتر از چیزی است که در گزارش قبلی پیش بینی شده بود. این بهبود برآورد پس از آن صورت می گیرد که نتایج واکسیناسیون در کنترل و کاهش مرگ و میر ناشی از کرونا تاثیر مثبتی داشته است. به گفته تحلیلگران این بانک انتظار می رود به زودی یک بسته محرک دیگر با اعتباری بین 1.6 تا 1.9 تریلیون دلار تصویب و اجرایی گردد تا بدین ترتیب جمع نقدینگی تزریق شده توسط دولت به بخش های مختلف اقتصاد آمریکا به چیزی حدود پنج تریلیون دلار افزایش پیدا کند.

امید کمی به احیای سریع اقتصاد آمریکا در ماه های پیش رو وجود دارد تا جایی که جروم پاول - رییس بانک مرکزی آمریکا با اشاره به تداوم بحران ناشی از کرونا گفته است چشم انداز اقتصاد آمریکا هنوز در سطح بالایی از نااطمینانی واقع شده است اما با توجه به فرایند واکسیناسیون عمومی ممکن است شرایط تا آخر امسال بهتر گردد. پاول راستا اقتصاد آمریکا را در ماه های آینده کاملا وابسته به فرایند مقابله با کرونا دانست و اضافه کرد: در ماه های اخیر شاهد این بودیم که آمار مبتلایان و قربانیان خیلی بالا رفت. این مساله تاثیر زیادی روی زندگی میلیون ها آمریکایی داشت و فرایند اشتغال زایی را هم با مسائل زیادی روبرو کرد.

بانک مرکزی آمریکا در گزارشی که از شرایط اقتصادی این کشور به کنگره ارایه نموده، نسبت به کاهش شدید قیمت مسکن و بروز زنجیره ای از ورشکستگی کسب و کارها در این کشور هشدار داده است. در گزارش فدرال رزرو آمده است: اهرم های اقتصادی در بالاترین سطح تاریخی خود قرار دارند و ریسک هایی که بر سر راه کسب و کارهای کوچک و متوسط و حتی عظیم قرار دارند، قابل توجه هستند. به گفته این بانک با وجود کاهش نرخ بهره و تزریق بالای نقدینگی توسط دولت و بانک مرکزی آمریکا برای کاستن از تبعات اقتصادی کرونا، بسیاری از کسب و کارها بدهی بیشتری از قبل دارند.

اتاق بازرگانی آمریکا در گزارشی به آنالیز پیامدهای تشدید تنش ها با چین پرداخته و هشدار داده است افزایش تعرفه های تجاری روی واردات کالاهای چینی و وادار کردن سرمایه گذاران آمریکایی به خارج کردن دارایی های خود از چین باعث خواهد شد تا در سناریو بدبینانه، اقتصاد آمریکا متحمل خسارت نیم تریلیون دلاری گردد. پیش از این بلومبرگ اعلام نموده بود در سال 2020 میلادی اقتصاد آمریکا در نتیجه جنگ تجاری با چین بین 134 تا 160 میلیارد دلار خسارت دیده که معادل 0.3 درصد تا 0.7 درصد کل فراوری ناخالص داخلی آمریکا است.

بازار کار آمریکا کماکان تحت تاثیر کرونا واقع شده است تا جایی که طبق اعلام وزارت کار این کشور، تا نیمه ماه فوریه شمار شهفرایندان آمریکایی متقاضی دریافت مزایای بیکاری به 848 هزار نفر رسیده که این رقم دومین افزایش متوالی هفتگی و 96 هزار نفر بیشتر از پیش بینی های قبلی بوده است. محدودیت های کرونایی کماکان بر کیفیت بخش عظیمی از کسب و کارها در این کشور تاثیر گذاشته و آینده شغلی شاغلین آمریکایی را به خطر انداخته است.

وادار شدن دولت ها به تزریق گسترده نقدینگی و اجرای بسته های محرک اقتصادی با هدف کاستن از تبعات اقتصادی کرونا، اکنون خود را به شکل افزایش قیمت ها نشان می دهد. در عظیم ترین اقتصاد اروپایی، نرخ تورم آلمان در ماه ژانویه افزایش محسوسی نسبت به ماه قبل داشته هر چند بازهم نسبت به نرخ هدف گذاری شده دو درصدی فاصله زیادی داشته است. طبق اعلام مرکز آمار این کشور، متوسط بهای مصرف کننده مثبت یک درصد بوده که 1.1 درصد بیشتر از رقم ثبت شده ماه قبل و 0.2 درصد بیشتر از انتظارات فعالان اقتصادی بوده است. این نرخ تورم بالاترین تورم ثبت شده در هفت ماه اخیر در این کشور محسوب می گردد.

دلار به طور متوسط حدود هفت درصد ارزش خود را مقابل سبد ارزهای مهم دنیای از دست داد اما انتظار می رود روزهای بهتری در انتظار دلار باشد؛ چرا که چشم انداز اقتصادی آمریکا رو به بهبود است و تیم جدید مدیریت وزارت خزانه داری نیز مخالف تضعیف دلار محسوب می گردد. بانک مرکزی آمریکا احتمالا نرخ بهره را در نزدیکی صفر درصد حفظ خواهد نمود اما زمزمه هایی از امکان رسیدن نرخ بهره به سطح منفی در انگلیس به گوش می رسد. بانک مرکزی انگلیس پیش بینی نموده است رشد سه ماهه نخست امسال اقتصاد این کشور منفی چهار درصد باشد و فرایند احیای اقتصاد تا انتها سال به طول بینجامد.

تا به امروز بیش از 113 میلیون و 775 هزار و 224 مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین دو میلیون و 523 هزار و 565 نفر جان خود را از دست داده اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با 521 هزار و 170 نفر، برزیل با 251 هزار و 661 نفر، مکزیک با 183 هزار و 692 نفر، هند با 156 هزار و 947 نفر و انگلیس با 122 هزار و 415 نفر بوده است.

استراتژیست های ارزی آی ان جی در یادداشتی نوشتند: برآیند شرایط موجود نشان می دهد که تغییری بنیادین یا سریع در سیاست های بانک مرکزی آمریکا متصور نخواهد بود. نرخ بهره های واقعی در سطح منفی یا حدود صفر باقی خواهند ماند و تغییر در سیاست های فعلی مستلزم آن خواهد بود که تا انتها سه ماهه دوم سال شاهد احیای اقتصاد این کشور و بازگشت به سطوح قبل از کرونا باشیم. فعلا چنین چشم اندازی خیلی محتمل نیست.

شاخص دلار

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای دنیای را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با 0.85 درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح 90.893 واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل 1.099 دلار اعلام شد. (نرخ های فوق بر حسب ساعت انتهای معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است.)

ارزهای اروپایی

در تازه ترین دور از معاملات، پوند با 0.66 درصد کاهش نسبت به روز قبل خود و به ازای 1.394 دلار مبادله شد. یورو 0.92 درصد پایین رفت و با ورود به کانال 1.20 به 1.207 دلار رسید.

ارزهای آسیایی

در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با 0.28 درصد افزایش به 106.613 ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای 1.295 دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل 6.475 یوان چین اعلام شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 فروردین 1400 بروزرسانی: 24 فروردین 1400 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 2151

به "صعود دلار در بازارهای جهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صعود دلار در بازارهای جهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید